X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes KGHM odwiedził kopalnię w Nevadzie

18.02.2020 10:23
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował, że należąca do koncernu kopalnia Robinson w Stanach Zjednoczonych jest rentowna i będzie działać co najmniej do roku 2028.
Audio
  • Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności - mówią mieszkańcy górniczego miasteczka Ely w amerykańskim stanie Nevada (IAR)
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w Nevadzie
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w NevadzieTwitter/ KGHM Polska Miedź / @kghm_sa

Marcin Chludziński odwiedził wczoraj kopalnię położoną w górach stanu Nevada. Należąca do KGHM kopalnia Robinson położona jest w okręgu White Pine, z dala od wielkich aglomeracji - 400 kilometrów od Las Vegas i 400 kilometrów od Salt Lake City. - Jesteśmy w górach stanu Nevada, na wysokości 2000 metrów i okazuje się, że większość mieszkańców nosi tu koszulki z napisem KGHM - powiedział Marcin Chludziński.

Powstała ona w 1900 roku, po odkryciu w tym rejonie złóż miedzi, złota i srebra. W 2013 została kupiona przez polski koncern. Początkowo była nierentowna, ale obecnie przynosi zyski. Prezes KGHM powiedział, że odczuwał dumę, gdy - wjeżdżając na teren kopalni - mijał duży bilboard z nazwą swego koncernu. - Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, w której szukamy amerykańskich inwestycji w Polsce. My mamy odwrotną sytuację - inwestujemy w Stanach Zjednoczonych - dodał prezes KGHM.

Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności

- Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności - przyznają z kolei mieszkańcy górniczego miasteczka Ely. Dla KGHM kopalnia Robinson w to 7-8 procent wydobycia. Dla miejscowości Ely w stanie Nevada kopalnia jest wszystkim. - Ta kopalnia stanowi 100 procent tego, z czego żyjemy. Bez niej nie byłoby naszej społeczności - mówi Lydia Campbell, kierowca gigantycznej ciężarówki o ładowności 240 ton. Kobieta przewozi samochodem kopalniany urobek. Niewiele wie o Polsce. - Wiem tylko, że jest bardzo daleko - mówi z uśmiechem. Dyrektor kopalni Amanda Hilton kilkakrotnie była w Polsce, miedzy innymi na obchodach barbórki. Podkreśla, że skrót KGHM jest bardzo popularny w rejonie kopalni. - W ubiegłym roku sprzedaliśmy 700 bluz z napisem KGHM. Ludzie płacą, żeby nosić ten symbol bo są z niego dumni - powiedziała Amanda Hitlon.

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że kopalnia Robinson i miejscowość Ely nie mogą bez siebie istnieć. - Te miejsca są ściśle ze sobą powiązane, stąd determinacja tych ludzi na rzecz projektu - stwierdził.

Kopalnia Robinson produkuje 48 tysięcy ton miedzi rocznie. Przewidywany czas jej działania to osiem lat. Może on zostać przedłużony, jeśli zostaną odkryte nowe złoża. KGHM zatrudnia w Nevadzie prawie 600 osób. Jest największym polskim pracodawcą w USA.


IAR/dad