Redakcja Polska

Prezes KGHM odwiedził kopalnię w Nevadzie

18.02.2020 10:23
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował, że należąca do koncernu kopalnia Robinson w Stanach Zjednoczonych jest rentowna i będzie działać co najmniej do roku 2028.
Audio
  • Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności - mówią mieszkańcy górniczego miasteczka Ely w amerykańskim stanie Nevada (IAR)
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w Nevadzie
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w NevadzieTwitter/ KGHM Polska Miedź / @kghm_sa

Marcin Chludziński odwiedził wczoraj kopalnię położoną w górach stanu Nevada. Należąca do KGHM kopalnia Robinson położona jest w okręgu White Pine, z dala od wielkich aglomeracji - 400 kilometrów od Las Vegas i 400 kilometrów od Salt Lake City. - Jesteśmy w górach stanu Nevada, na wysokości 2000 metrów i okazuje się, że większość mieszkańców nosi tu koszulki z napisem KGHM - powiedział Marcin Chludziński.

Powstała ona w 1900 roku, po odkryciu w tym rejonie złóż miedzi, złota i srebra. W 2013 została kupiona przez polski koncern. Początkowo była nierentowna, ale obecnie przynosi zyski. Prezes KGHM powiedział, że odczuwał dumę, gdy - wjeżdżając na teren kopalni - mijał duży bilboard z nazwą swego koncernu. - Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, w której szukamy amerykańskich inwestycji w Polsce. My mamy odwrotną sytuację - inwestujemy w Stanach Zjednoczonych - dodał prezes KGHM.

Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności

- Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności - przyznają z kolei mieszkańcy górniczego miasteczka Ely. Dla KGHM kopalnia Robinson w to 7-8 procent wydobycia. Dla miejscowości Ely w stanie Nevada kopalnia jest wszystkim. - Ta kopalnia stanowi 100 procent tego, z czego żyjemy. Bez niej nie byłoby naszej społeczności - mówi Lydia Campbell, kierowca gigantycznej ciężarówki o ładowności 240 ton. Kobieta przewozi samochodem kopalniany urobek. Niewiele wie o Polsce. - Wiem tylko, że jest bardzo daleko - mówi z uśmiechem. Dyrektor kopalni Amanda Hilton kilkakrotnie była w Polsce, miedzy innymi na obchodach barbórki. Podkreśla, że skrót KGHM jest bardzo popularny w rejonie kopalni. - W ubiegłym roku sprzedaliśmy 700 bluz z napisem KGHM. Ludzie płacą, żeby nosić ten symbol bo są z niego dumni - powiedziała Amanda Hitlon.

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że kopalnia Robinson i miejscowość Ely nie mogą bez siebie istnieć. - Te miejsca są ściśle ze sobą powiązane, stąd determinacja tych ludzi na rzecz projektu - stwierdził.

Kopalnia Robinson produkuje 48 tysięcy ton miedzi rocznie. Przewidywany czas jej działania to osiem lat. Może on zostać przedłużony, jeśli zostaną odkryte nowe złoża. KGHM zatrudnia w Nevadzie prawie 600 osób. Jest największym polskim pracodawcą w USA.


IAR/dad