X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

PGZ wyprodukuje pojazdy do transportu pocisków wyrzutni Patriot

23.09.2020 14:31
Jelcz i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia wyprodukują ciągniki siodłowe do transportu pocisków polskich baterii Patriot – zapowiedziała Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzą obie spółki.
Patriot
PatriotMON/Twitter

"Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły umowę na dostawy pojazdów przeznaczonych do przewozu rakiet, które znajdą się na wyposażeniu baterii systemu Wisła" – poinformowała PGZ. Umowa przewiduje, że WZU dokonają zabudowy ośmiu transporterów specjalnych - samochodów transportowo-załadowczych na podwoziach Jelcz, które wejdą na wyposażenie baterii systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Pojazdy zostaną doposażone w środki łączności i systemy informatyczne. Dostawy nastąpią w latach 2021-2022.

"Ciągniki siodłowe 8x8, których dotyczy umowa, wraz z pojazdami 4x4 przechodzą obecnie intensywny, wielomiesięczny proces badań weryfikacyjnych w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Wysoka mobilność systemu Wisła zostanie zapewniona dzięki szerokiej gamie pojazdów 8x8 i 4x4, które Jelcz dostarcza do wielu spółek z konsorcjum PGZ-Wisła" – zapewnił cytowany przez PGZ prezes spółki Jelcz Sławomir Kaleta.

Baterie Patriot, dostarczone Polsce w pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła, będą wyposażone w wyrzutnie, które powstają w Hucie Stalowa Wola, a w ich produkcji uczestniczą także inne spółki PGZ, jak Jelcz i WZU.

Nowy zakład produkcyjny w Dęblinie

Przed kilkunastu dniami należące do PGZ Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 i koncern Lockheed Martin zapowiedziały rozpoczęcie w Dęblinie budowy nowego zakładu, który będzie produkować elementy do pocisków PAC-3 MSE wybranych jako uzbrojenie polskich zestawów Patriot.

Konsorcjum odpowiadające za realizację programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. jako lidera konsorcjum oraz spółek PGZ - Huty Stalowa Wola, Mesko, PIT-Radwar, Wojskowych Zakładów Elektronicznych, spółek Jelcz, Autosan, OBR Centrum Techniki Morskiej, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, Zakładów Mechanicznych Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Kilka innych spółek z Grupy PGZ weźmie udział w programie Wisła jako poddostawcy.

Produkcję elementów wyrzutni i pocisków PAC-3 MSE oraz ich testy w Polsce przewidują umowy offsetowe związane z programem Wisła. Kilkanaście kontraktów przewiduje również utworzenie centrum badań symulacji i testów pocisków, a także podniesienie poziomu obsługi samolotów i śmigłowców używanych przez polskie wojsko. Współpraca ma także pozwolić na rozwijanie własnej konstrukcji pocisków rakietowych.

W marcu 2018 r. Polska kupiła zestawy Patriot amerykańskiej firmy Raytheon w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Wartość międzyrządowej umowy wyniosła 4,75 mld dolarów; ponad 700 mln zł ma trafić do polskiego przemysłu. Wartość offsetu towarzyszącego umowie wyniósł 950 mln zł.


System rakietowy "Patriot" (opr. PAP) System rakietowy "Patriot" (opr. PAP)

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Patriot wojsko armia