Polskie Radio
Section05
Patriot

Koncern Raytheon gotowy do negocjacji offsetu za rakiety Patriot

Produkująca zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot amerykańska firma Raytheon zadeklarowała w środę gotowość do współpracy z zespołem polskich ekspertów, który opracuje aneks do umowy offsetowej. MON podpisał wcześniej umowę na offset z koncernem Lockheed Martin, który produkuje pociski PAC-3 MSE wykorzystywane przez wyrzutnie typu Patriot.
Zobacz więcej na temat:  Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej USA

Jaki sprzęt jest najbardziej potrzebny dla polskiej armii?

- USA mogły obniżyć cenę, zwłaszcza, że była alternatywa z Izraela - wskazał generał Waldemar Skrzypczak. - Zakup tak nowoczesnego i drogiego systemu powinien być rozstrzygany w przetargu - powiedział generał Leon Komornicki. Goście PR24 rozmawiali o zamówieniach dla polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie siły zbrojne Ministerstwo Obrony Narodowej Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa Waldemar Skrzypczak

Skurkiewicz: II faza programu Wisła w przyszłym roku

- Program obrony powietrznej Wisła i zakup zestawów Patriot wpływa na realizację innych programów modernizacyjnych, ale nie oznacza rezygnacji z planów zakupu innego sprzętu - zapewnili przedstawiciele MON sejmową komisję obrony. Podpisanie umowy w II fazie programu Wisła ma nastąpić w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz Mariusz Błaszczak bezpieczeństwo

II tura negocjacji ws. systemu Patriot. Komentarze ekspertów

Polscy negocjatorzy rozpoczęli w tym tygodniu w USA kolejną turę rozmów w sprawie systemu Patriot. - Przedmiotem negocjacji związanych z dostawami systemu Patriot będzie m. in. połączenie systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew - zapowiada szef MON Mariusz Błaszczak. O negocjacjach ws. systemu przeciwrakietowego Patriot mówili w audycji Café Armia Juliusz Sabak (Defence24.pl) i Andrzej Kiński („Nowa Technika Wojskowa”).
Zobacz więcej na temat:  Patriot USA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko