Polskie Radio
Section05
Patriot

"Gwarantem bezpieczeństwa w Europie są USA"

Polska i Stany Zjednoczone mają w ostatnim tygodniu marca zawrzeć porozumienie dotyczące sprzedaży naszemu krajowi systemu rakietowego Patriot – poinformował Reuters. Powołuje się przy tym na trzy anonimowe źródła. W Debacie Poranka komentarz Tomasza Sakiewicza z „Gazety Polskiej”, Tomasza Terlikowskiego z Telewizji Republika i Bartłomieja Radziejewskiego z „Nowej Konfederacji”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Patriot Rosja NATO Tomasz Sakiewicz Tomasz Terlikowski

System Patriot dla Polski. "Nie kupujemy kota w worku"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ceny zakupu systemów antyrakietowych Patriot są na dobrej drodze. Szef resortu obrony spotkał się w Białym Domu z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Herbertem Raymondem McMasterem. O bezpieczeństwie zewnętrznym Polski dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Marek Opioła (poseł PIS, szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych), Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa, UJ) i publicysta Sebastian Rybarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot USA wojsko Łukasz Kister Marek Opioła Jerzy Jachowicz Sebastian Rybarczyk Ministerstwo Obrony Narodowej

"Patriot to tarcza, ale trzeba jeszcze mieć miecz"

- W nowych planach obronnych położyliśmy dużo większy akcent na element uderzeniowy. Negocjujemy system "Homar", który będzie miał największy potencjał rażenia z naszego arsenału. W tej chwili trwają trudne negocjacje z partnerem amerykańskim – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski. Gość odniósł się także do wniosków płynących ze strategicznego przeglądu obronnego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Patriot

Szef MON o negocjacjach ws. Patriotów. "Jestem optymistą"

– Nie mam powodów, by powątpiewać w efekty negocjacji – przekonywał w Cafe Armii Antoni Macierewicz. W ten sposób minister obrony narodowej odniósł się do trwających rozmów na temat zakupu przez Polskę systemów rakietowych Patriot. W rozmowie z Polskim Radiem 24 szef MON mówił również m.in. o najnowszych propozycjach dotyczących reformy systemu dowodzenia armią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Patriot Biuro Bezpieczeństwa Narodowego NATO USA POLSKA