Polskie Radio
Section05
armia

Polska kupuje Patrioty. "Trzeba będzie dużo zapłacić"

Niebawem Polska ma otrzymać od Amerykanów projekt umowy w sprawie kupna zestawów Patriot. Ma on zawierać koszty i warunki sprzedaży. W Cafe Armii o negocjacjach, dotyczących dostarczenia do naszego kraju sprzętu zapewniającego ochronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, mówili publicyści wojskowi: Mariusz Cielma, Juliusz Sabak i Michał Likowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot wojsko USA armia Mariusz Cielma

„Z agresją ze strony Rosji należy się liczyć zawsze”

Minister Antoni Macierewicz, podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie, powiedział, że „Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku”. W ostatnich dniach przed potencjalnym zagrożeniem ze Wschodu ostrzegał także Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Z agresją ze strony Rosji należy się liczyć zawsze – komentował w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, historyk i politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Akademia Sztuki Wojennej bezpieczeństwo armia wojsko Rosja wojna hybrydowa

"Na modernizację armii wydaliśmy ponad 20 mld zł"

- W poprzednich 8 latach nie wydano ok. 12 mld zł, które można było przeznaczyć na modernizację polskiej armii - np. na program Orka, program Rak i na wojska obrony terytorialnej. Tyle można było zakupić sprzętu, o tyle polska armia byłaby dzisiaj sprawniejsza – powiedział w audycji Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. W Polskim Radiu 24 odniósł się do modernizacji polskiej armii i dwóch lat pracy ministerstwa obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Kownacki Ministerstwo Obrony Narodowej armia wojsko Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

"Pozycja Unii Europejskiej będzie słabła". Receptą PESCO?

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Unia Europejska armia Bruksela wojsko Brexit NATO Federica Mogherini PESCO

Wojsko Polskie na tle sąsiadów. "Rosja wydaje 5 proc. PKB"

Podpisana przez prezydenta ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do 2030 roku i ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej. O wydatkach na polską armie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Andrzej Duda armia Ministerstwo Obrony Narodowej