Polskie Radio
Section05
armia

Prezes PGZ o Rosomakach: jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z Finami

- Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z fińską firmą Patria - zapewnił prezes polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek. Jak podkreślił, "niezależnie od dalszych losów tej współpracy serwis kołowego transportera opancerzonego (KTO) Rosomak nie jest zagrożony".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej broń żołnierze Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo armia bezpieczeństwo

Amerykańskie F-22 w Polsce. Skurkiewicz: wschodnia flanka jest kluczowa dla NATO

- Samoloty F-22 Raptor i F-35, które są stale obecne w naszej przestrzeni powietrznej, jednoznacznie dają sygnał, że wschodnia flanka NATO jest kluczowa z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Krzysztof Świątek Wojciech Skurkiewicz POLSKA polityka bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie armia Ministerstwo Obrony Narodowej MON

TYLKO U NAS "Będziemy bronić Polski, jeśli zaistnieje taka konieczność". Ochotnik DZSW mówi, dlaczego stawia na wojsko

- Zawsze byłem związany ze służbami mundurowymi, służyłem w OSP. Ale też sytuacja na Ukrainie zdecydowała o moim wstąpieniu do wojska. Uważam, że każdy mężczyzna w Polsce powinien przejść takie szkolenie, żeby na wypadek wojny umieć się bronić - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl szer. elew Radosław Berliński, ochotnik dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Ukraina Rosja armia wojna 2022

Świat ponownie się zbroi. Polska w czołówce

W dniach po inwazji Putina na Ukrainę, wiele krajów ogłosiło wzrost wydatków na wojsko, w tym USA, Kanada i Australia, a Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, wezwał cały blok do wzmocnienia sił zbrojnych. Większe finansowanie sił zbrojnych spotęgowała wojna, jednak jest oparty o istniejącą wcześniej tendencję - pisze magazyn "Foreign Affairs" i wymienia Polskę wśród krajów zwiększających wydatki na zbrojenia i modernizujących armię.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia pkb Rosja NATO

Z powodu wojny na Ukrainie świat ponownie się zbroi. "Polska w czołówce"

W dniach po inwazji Władimira Putina na Ukrainę, wiele krajów ogłosiło zwiększenie wydatków na wojsko. Zrobiły to m.in. USA, Kanada oraz Australia, podczas gdy szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell, wezwał cały blok do wzmocnienia sił zbrojnych. Do spotęgowanego finansowania sił zbrojnych przyczyniła się wojna - napisano na łamach magazynu "Foreign Affairs", wymieniając Polskę wśród państw, które zwiększają wydatki na modernizację armii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka Azja bezpieczeństwo armia wojsko konflikty międzynarodowe wojna 2022 wojna na Ukrainie Władimir Putin

Marek Suski o wojnie: po stronie Ukrainy jest przewaga w postaci intelektu

- Ukraińcy postanowili niszczyć magazyny broni i wysadzili ich ostatnio kilka. To spowodowało znaczne zmniejszenie ataków rosyjskich na Ukrainę. Może po stronie rosyjskiej jest przewaga w postaci liczebności, jednak po stronie Ukrainy jest przewaga w postaci intelektu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski (PiS). Gośćmi audycji byli także Mariusz Kałużny (SP), Czesław Mroczek (PO) i Michał Gramatyka (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie armia wojna 2022 Ukraina ŚWIAT Polskie Radio 24

Zakup myśliwców FA-50 dla Polski. "Infrastruktura lotnictwa wojskowego jest gotowa na ich przyjęcie"

- Południowokoreańskie samoloty FA-50 to lekkie, wielozadaniowe maszyny bazujące na F-16. Infrastruktura, którą posiadamy jest gotowa, by płynnie zaadoptować FA-50 do naszych sił powietrznych - powiedział Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jacek Pszczoła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia wojsko służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie lotnictwo

Media: Scholz bezczynny ws. dostaw broni na Ukrainę. Umowa z Polską dot. czołgów na skraju niepowodzenia

"Kanclerz obiecał ciężką broń, ale do tej pory prawie nic nie zostało dostarczone na Ukrainę. Na liście dostarczonej broni ciężkiej znajduje się tylko siedem samobieżnych haubic. Żaden kraj nie ma większej luki pomiędzy zobowiązaniami a dostawami. Opozycja jest niezadowolona" - pisze gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Natomiast Ringtausch z Polską, który miał zastąpić prawie 300 czołgów T-72 (dostarczonych przez Polskę Ukrainie - przyp.red.), jest najwyraźniej na skraju niepowodzenia" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niemcy armia Europa

Niemiecka gazeta: Scholz bezczynny ws. dostaw broni na Ukrainę. Umowa z Polską dot. T-72 na skraju niepowodzenia

"Kanclerz obiecał ciężką broń, ale do tej pory prawie nic nie zostało dostarczone na Ukrainę. Na liście dostarczonej broni ciężkiej znajduje się tylko siedem samobieżnych haubic. Żaden kraj nie ma większej luki pomiędzy zobowiązaniami a dostawami. Opozycja jest niezadowolona" - pisze gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Natomiast Ringtausch z Polską, który miał zastąpić prawie 300 czołgów T-72 (dostarczonych przez Polskę Ukrainie - PAP), jest najwyraźniej na skraju niepowodzenia" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Niemcy armia wojna 2022 Europa

FELIETON Przyszłość należy do wojska. Felieton Miłosza Manasterskiego

Tylko silna polska armia może zapewnić bezpieczeństwo naszej części Europy i stabilny rozwój gospodarczy naszego kraju. Dlatego wydatki na uzbrojenie i wyposażenie naszej armii nie tylko zapewnią nam pokój, ale także gospodarczo zwrócą się w dwójnasób - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo społeczeństwo Mariusz Błaszczak Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Wojsko Polskie żołnierze Abrams broń armia

Antoni Macierewicz: musimy jak najszybciej uruchomić amerykańską bazę antyrakietową

- Polscy żołnierze już od dawna są szkoleni w USA, gdzie uczą się korzystania z różnego rodzaju sprzętu, który stamtąd sprowadzamy. Bardzo sprawnie w tej kwestii działa również MON, więc nie ma obaw, że nasi żołnierze będą nieprzygotowani - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON, wiceprzewodniczący PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie armia Abrams Ministerstwo Obrony Narodowej wojna na Ukrainie Rosja wojna 2022 służby i bezpieczeństwo