Polskie Radio
Section05
armia

Cafe Armia: 19 lat Polski w NATO. Bilans

12 marca 1999 roku w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do NATO zostały też przyjęte Czechy i Węgry. Było to czwarte rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. O 19. rocznicy wejścia do NATO mówili w audycji Café Armia Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa), Michał Likowski (Raport), Juliusz Sabak (Defence24).
Zobacz więcej na temat:  NATO wojsko armia

Rosja na stałe rozmieszcza w Kaliningradzie rakiety Iskander

Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” - oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Iskander Iskandery Rosja Moskwa wojsko armia Krym Kaliningrad NATO Ministerstwo Obrony Narodowej

"Priorytetem jest, by kupować najlepszy sprzęt wojskowy"

Antoni Macierewicz powiedział, że w ciągu dwóch lat zostały wydane wszystkie pieniądze, przeznaczone w tym czasie w budżecie na obronność i modernizację armii. Podczas konferencji prasowej w Krakowie minister obrony narodowej zaznaczył, że większość kwoty została wydana w polskich zakładach zbrojeniowych. Podkreślił, że 13 spośród 20 miliardów złotych trafiło do krajowych producentów. O nakładach na obronność Polski mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika”.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej MON wojsko armia