Polskie Radio
Section05
armia

WBH odtajniło dokumenty wojskowe i polityczne z PRL. Szef MON: rzucają nowe światło na dzieje Polski

- Wojskowe Biuro Historyczne odtajniło dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski - podkreślił w piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji przez WBH dokumentów wojskowych i politycznych, m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL wojsko armia MON Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

"Większość działań udało się zrealizować". Płk Głuszczak podsumował 2020 rok w Centrum Weterana

- Tak naprawdę przedsięwzięcia, które Centrum Weterana realizowało czy realizuje, można w większości robić bez względu na to, jaka jest sytuacja. Zwłaszcza kontakty z weteranami (...) - tym zakresie dużo się nie zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 płk Szczepan Głuszczak podsumowując rok 2020 w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia wojsko służby i bezpieczeństwo pandemia

Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom

Mieszkańcy wioski w środkowej części Mali twierdzą, że w minioną niedzielę siły francuskie zaatakowały uczestników przyjęcia weselnego - mówą o kilkunastu zabitych i rannych. Sztab francuskich sił zbrojnych zaprzecza oskarżeniom - twierdzi, że atak na przyjęcie weselne, którego miałoby dokonać francuskie wojsko, jest wykluczony. Armia twierdzi, ze tego dnia, 3 stycznia, dokonała ataku, ale na grupę dżihadystów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka terroryzm mali wojsko armia Francja Al Kaida islam Emmanuel Macron dżihad

"Zabrakło deklaracji, że to państwo dofinansuje przemysł zbrojeniowy". Rok 2020 pod lupą ekspertów ds. obronności

- Mam obawy o to, iż pandemia może być swego rodzaju przykrywką do zaniechania pewnych przedsięwzięć - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki z magazynu "Raport". Gośćmi audycji byli też: Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej" i "Dziennika Zbrojnego" oraz Juliusz Sabak z Defence24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia pandemia koronawirus Ministerstwo Obrony Narodowej

"Dziękuję za codzienną służbę". Prezydent i Pierwsza Dama uczestniczyli w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami

- Dziękuję za służbę przez cały kończący się rok 2020, za stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej zarówno w jej granicach, jak i poza jej granicami - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wigilijnego z żołnierzami Sił Zbrojnych RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko armia służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie prezydent Andrzej Duda

USA: sztab Joe Bidena ogłasza nazwiska przyszłych ministrów i szefów agencji

Sztab Joe Bidena przedstawił listę kandydatów na kluczowe stanowiska w przyszłej administracji. Koordynatorem służb wywiadowczych ma po raz pierwszy zostać kobieta. Były kandydat na prezydenta John Kerry będzie odpowiadał za działanie w dziedzinie klimatu. Stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego obejmie Jake Sullivan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO armia bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Afganistan Jens Stoltenberg