Polskie Radio
Section05
armia

PR24 "Dzięki nim możemy żyć bezpiecznie". Gen. Wroński o akcji "Murem za polskim mundurem"

- Na całym świecie, kiedy weterani działań wojennych czy żołnierze, który pełnią służbę w różnych krajach świata, widzimy ogromy szacunek dla munduru, to oni bronią wolności, dbają o bezpieczeństwo, są pierwsi, gdy pojawiają się trudne sytuacje (…) jesteśmy im winni szacunek, za to, że możemy żyć spokojnie - mówił gość Polskiego Radia 24 gen. Dariusz Wroński, organizator akcji #Muremzapolskimmundurem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko służby i bezpieczeństwo Magdalena Złotnicka straż graniczna

PR24 Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Gen. Maciej Klisz: pokazujemy siłę WOT

Dziś w Rzeszowie prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wezmą udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku przypada 6-lecie istnienia tej formacji. O zadaniach stojących przed żołnierzami WOT mówił w Polskim Radiu 24 gen. Maciej Klisz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo

Ukraina: kolejne walki z użyciem dronów. Najeźdźca atakuje cele cywilne

W Mikołajowie na południu Ukrainy było słychać wybuchy. W mieście obowiązuje alarm powietrzny, wcześniej ostrzegano przed możliwością ataku rakietowego. Wczoraj i w nocy w rejonie Mikołajowa zestrzelono 22 rosyjskie drony. Siły ukraińskie nadal prowadzą działania obronne na wschodniej i południowej Ukrainie, oraz operacje ofensywne w kierunku Melitopola i Bachmutu, stopniowo wyzwalając okupowane terytoria.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2023 armia drony

Tajwan i rosnąca wojskowa aktywność Chin. Przedstawicielka władz w Pekinie mówi o "zwalczaniu arogancji"

- Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej, a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
Zobacz więcej na temat:  Tajwan Chiny Azja Azja Wschodnia ŚWIAT wojsko armia polityka

Zbrojenie polskiej armii. Zakład z Zielonki z dostępem do unikatowej amerykańskiej technologii

Wojskowe Zakłady Elektroniczne staną się jedyną polską firmą, która będzie miała dostęp do amerykańskiej technologii produkcji elementów pocisków PAC-3 wykorzystywanych w wyrzutniach Patriot. - Aby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być silne, liczne i uzbrojone w nowoczesną broń - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w fabryce WZE w Zielonce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko armia broń służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak

Gen. Roman Polko: plany obrony Polski na linii Wisły dla mieszkańców wschodniej Polski oznaczałyby śmierć

Plany obrony Polski od linii Wisły oznaczałyby śmierć dla mieszkańców wschodniej Polski i całkowite zniszczenie znajdującej się tam infrastruktury – powiedział gen. Roman Polko. Dowódca dodał, że u podstaw dyrektywy leżało likwidowanie jednostek wojskowych i osłabianie potencjału Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko armia Ministerstwo Obrony Narodowej NATO Rosja wojna na Ukrainie

Współpraca z Koreą Południową. Premier: najważniejsze jest to, żeby podnieść jakość uzbrojenia polskiej armii

- Kupujemy od Korei najnowocześniejszą broń, ale poprosiłem premiera, powiedziałem mu, że oczekujemy tego, żeby kolejne inwestycje i kolejne zakupy łączyły się z budową fabryk w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas transmisji live na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Korea Południowa polityka Wojsko Polskie armia POLSKA

Prywatne armie w Rosji. Portal Politico: Grupa Wagnera to wierzchołek góry lodowej

Grupa Wagnera, to nie jedyna "prywatna armia", która działała w Rosji, korzystając z przychylności Kremla i możliwości funkcjonowania w prawnej szarej strefie. "Każdy oligarcha czy wpływowy gubernator chciał mieć swoją, bo stało się jasne, że kolejny podział władzy będzie siłowy" - mówi politolog Iwan Prieobrażenski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Rosja wojsko armia Grupa Wagnera

PR24 Mała Narew wyróżniona Defenderem. Sabak: przykład ekspresowej integracji wielu elementów

- To jasny sygnał, że polski przemysł wie, umie i potrafi szybko złożyć różne klocki i przykład ekspresowej integracji elementów, które niekoniecznie były przewidziane do współpracowania ze sobą - skomentował w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z Portalu Obronnego wyróżnienie przez szefa MON systemu Mała Narew na zakończenie tegorocznego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. O targach zbrojeniowych mówili również Mariusz Cielma i Bartosz Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko armia POLSKA

Premier Morawiecki: rząd PO-PSL pozostawił Polskę Wschodnią na pastwę losu

- Nasi poprzednicy pozostawili Polskę Wschodnią na pastwę losu; ich politykę w zakresie obronności można nazwać polityką naiwności lub głupoty - ocenił w piątek w Hrubieszowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd PiS diametralnie zmienił podejście do obronności kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki wybory w Polsce Platforma Obywatelska armia wojsko wybory parlamentarne