X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Politico: zgoda na połączenie Orlenu z Lotosem sygnalizuje bardziej polityczne podejście KE

28.09.2020 11:51
Zgoda na połączenie PKN Orlen z Lotosem, wydana przez wiceszefową KE Margrethe Vestager mimo sprzeciwu urzędników, sygnalizuje bardziej polityczne podejście Komisji Europejskiej do polityki przemysłowej - pisze w poniedziałek portal Politico.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.twitter/PKN Orlen

Autor materiału Thibault Larger podkreślił, że odkąd Vestager w 2019 roku zablokowała megafuzję w sektorze kolejowym między Alstomem i Siemensem, kraje członkowskie UE, takie jak Francja, Niemcy i Polska, rozpoczęły atak na KE, wskazując, że Bruksela powinna się raczej skupić na tworzeniu europejskich liderów, zamiast na ochronie konsumentów.

Politico przypomina, że polski rząd od dawna przedstawiał przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jako polityczny priorytet, który stworzyłby regionalnego czempiona energetycznego.

Zapalone w lipcu zielone światło ze strony Vestager dla tego porozumienia wygląda teraz na moment przełomowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wiceszefowa KE odrzuciła poważne zastrzeżenia ze strony własnego personelu - pisze autor.

Interwencja Vestager

Po wstępnej ocenie urzędnicy z Brukseli chcieli zblokowania fuzji polskich gigantów energetycznych, wskazując, że zaszkodzi ona konkurencji na rynku paliwowym. Vestager jednak interweniowała na najwyższym szczeblu, aby zapewnić zatwierdzenie umowy, tak jak chciała tego Warszawa - pisze portal.

Zgodę KE na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen uzależniono od pełnego wywiązania się z zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

Rzadki rodzaj aprobaty

Politico oceniło, że "pobłogosławienie tego porozumienia" to rzadki rodzaj aprobaty, bo decyzja ta zasadniczo szkodzi konkurencji, zmniejszając liczbę graczy rynkowych z dwóch do jednego.

PKN Orlen jest właścicielem jednej z dwóch polskich rafinerii oraz rafinerii na Litwie i w Czechach. Prowadzi działalność na rynku hurtowym i detalicznym produktów rafinacji ropy naftowej w Polsce, Austrii, Czechach, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Niemczech i na Słowacji. Z kolei Lotos jest właścicielem drugiej polskiej rafinerii. Prowadzi działalność głównie w Polsce, ale również w Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji.


IAR/PAP/dad