Polskie Radio
Section05
PKN Orlen

Rząd Tuska chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Piekarczyk: pomysł idiotyczny, żeby nie powiedzieć zdradziecki

- Lotos to jedna z niewielu rafinerii w Europie Środkowej, która umie przerabiać saudyjską ropę. Żeby mogła to robić inna, to trzeba by było włożyć bardzo dużo pieniędzy, aby ją przestawić - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Piekarczyk ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Piotr Cywiński, redaktor "Sieci", i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Dzień Dobry Białystok").
Zobacz więcej na temat:  lotos POLSKA GOSPODARKA PKN Orlen ropa naftowa fuzja Donald Tusk Rosja Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska energetyka Orlen

Spółka Orlenu zbuduje nową elektrownię w Grudziądzu. Obajtek: będzie mogła zużywać wodór

CCGT Grudziądz, spółka zależna Energi, podpisała z konsorcjum firm Siemensa i firmą Mytilineos, umowę dotyczącej zaprojektowania i budowy w Grudziądzu elektrowni gazowo-parowej o mocy 563 MWe za szacunkową kwotę ok. 2 mld zł - podała Energa w środowym komunikacie. - W przyszłości może działać na paliwie wodorowym - zapowiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek PKN Orlen energetyka gaz ziemny energia elektryczna GOSPODARKA polityka

ENERGETYKA PKN Orlen rozwija energetykę gazową. Obajtek: powstaną nowe elektrownie na gaz zaazotowany

Prezes PKN Orlen poinformował, że jego koncern planuje kolejne odwierty i uruchamianie na nich elektrowni modułowych na gaz zaazotowany. Energetyka niskoemisyjna musi uzupełniać zeroemisyjną. Dlatego inwestujemy w elektrownie gazowe - wyjaśniał Daniel Obajtek na konferencji prasowej na terenie instalacji Bajerze w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz więcej na temat:  Orlen GOSPODARKA gaz Daniel Obajtek PKN Orlen gospodarka polska energetyka

"Próba przywołania notatki sprzed 10 lat nie wytrzymuje zderzenia z faktami". Siemoniak o sprawie Lotosu

- Notatka pokazuje, że były trzy firmy zainteresowane zakupem Lotosu. Do niczego nie doszło, nic nie nastąpiło. Jestem przeciwnikiem gry notatkami. Jest tak, że urzędnicy informują swoich przełożonych o różnych wariantach i propozycjach. Jeśli każdy urzędnik będzie miał w tyle głowy, że za kilka lat następna ekipa wyciągnie jego notatkę, to daleko nie dojdziemy. To jest psucie państwa w imię doraźnego celu, żeby w kogoś uderzyć - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.
Zobacz więcej na temat:  lotos Orlen Daniel Obajtek PKN Orlen Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska polityka POLSKA

Plany sprzedaży Lotosu Rosjanom. Obajtek nie szczędzi mocnych słów pod adresem Tuska. "Skandal"

Szef PKN Orlen opublikował - do tej pory zastrzeżone - dokumenty z 2011 roku, potwierdzające plany sprzedaży Lotosu. Wówczas Ministerstwo Skarbu Państwa pod kierownictwem koalicji PO-PSL chciało pozbyć się na rzecz spółek powiązanych z Rosją ponad 53 proc. akcji. - Jak ci ludzie mają czelność mówić, że my wyprzedajmy polski majątek w świetle wiedzy, którą dziś mamy? - pytał Daniel Obajtek w programie "Gość Wiadomości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek PKN Orlen lotos Aleksander Grad Rosja energetyka polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Prezes PKN Orlen: to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

"Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE" - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek energia atomowa energia odnawialna energia elektryczna POLSKA elektrownia atomowa PGNiG Synthos KGHM Polska Miedź

Tusk chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Pereira: nie bez znaczenia jest tu bieg wydarzeń

- Kiedy mówimy o kluczowej inwestycji, w którą chcieli zaangażować się Rosjanie i na którą dostali zgodę, to warto zauważyć, że ten dokument datowany na 18 października 2011 roku to jest dokument dokładnie miesiąc przed uruchomieniem pierwszej nitki Gazociągu Północnego - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira (szef portalu tvp.info).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja POLSKA Daniel Obajtek Orlen Donald Tusk lotos PKN Orlen GOSPODARKA

PO chciała oddać Lotos w ręce Rosjan? Obajtek: dziś bylibyśmy całkowicie uzależnieni od Moskwy

- Rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - stwierdził prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Świadczy o tym odtajniona notatka ministra skarbu Aleksandra Grada z 2011 r.  - Jeśli zrealizowałby się czarny scenariusz pisany w 2011 r. (...) polski rynek byłby całkowicie uzależniony od dostaw paliw z Rosji - podkreślił prezes Orlenu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotos PKN Orlen Daniel Obajtek polityka GOSPODARKA Donald Tusk