Redakcja Polska

720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską

02.10.2020 13:28
Szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek rano porozumienie ws. przeznaczenia 720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską. Inwestycja ma zmniejszyć zależność energetyczną Litwy, Łotwy i Estonii od dostaw energii z Rosji.
Audio
  • Kraje bałtyckie będą mogły korzystać z większej ilości energii ze źródeł europejskich. Szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła, że w ciągu pięciu lat powstanie nowe połączenie energetyczne dla Litwy, Łotwy i Estonii. Konektor będzie poprowadzony przez Polskę. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock, yuttana Contributor Studio

Przewodnicząca Komisji Europejskiej we wspólnym oświadczeniu z przywódcami państw bałtyckich i Polski podkreśliła, że połączenie elektroenergetyczne państw bałtyckich z resztą Europy zakończy ich izolację i ograniczy nadmierną zależność regionu od jednego źródła importu energii. - Robimy duży krok naprzód w stronę łączenia Europy. Pokazujemy europejską solidarność w praktyce. Ostatniej nocy przyznaliśmy 720 mln euro z mechanizmu "Łącząc Europę", aby połączyć bałtycką sieć energetyczną z resztą Europy - powiedziała.

Przekazała, że w efekcie tego projektu zakończy się izolacja rynku energii państw bałtyckich. - Większość tych funduszy zostanie przeznaczona na nowy interkonektor na Morzu Bałtyckim. (...) Ograniczy on nadmierną zależność regionu od jednego źródła importu energii, łącząc (region) z resztą Unii Europejskiej - wskazała.

Mateusz Morawiecki: energia filarem bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności regionu, energia to filar bezpieczeństwa - podkreślał z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnego oświadczenia. Dziękował KE za współpracę w obszarze energetyki i podpisanie porozumienia. - Energia jest filarem bezpieczeństwa i filarem współpracy gospodarczej i musimy robić wszystko, żeby realizować wspólnie cele energetyczne - powiedział. Podpisanie umowy określił jako istotny krok, który pomoże przezwyciężyć izolację energetyczną państw bałtyckich.

- W ten sposób pokazujemy solidarność z państwami bałtyckimi - Litwą, Łotwą i Estonią. To także bardzo ważny krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę energetyczną. Energia to bardzo istotny czynnik ekonomiczny. Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności i siły naszego regionu - dodał Morawiecki.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że UE powinna "zrobić wszystko, co w jej mocy, aby uniezależnić nasz system od krajów trzecich".

Kraje bałtyckie z największą subwencją

Państwa członkowskie UE uzgodniły w czwartek propozycję Komisji dotyczącą zainwestowania 998 mln euro w kluczowe europejskie projekty dotyczące infrastruktury energetycznej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (CEF). Najwięcej środków - 720 mln euro - przeznaczono na Baltic Synchronization Project, który ma zintegrować rynki energii elektrycznej Estonii, Łotwy, Litwy i Polski poprzez interkonektor.

Nowe środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę Harmony Link - kabla elektroenergetycznego łączącego Polskę i Litwę przez Morze Bałtyckie. Kabel stanie się elementem składowym przyszłej sieci morskiej na Morzu Bałtyckim.


PAP/IAR/dad

Radio Deutschlandfunk przeprasza za sfałszowane słowa o finansowym "zagłodzeniu" Polski

02.10.2020 09:09
"Od redakcji: w pierwszej wersji sfałszowaliśmy oświadczenie Katariny Barley, wyolbrzymiając je. Naprawiliśmy ten błąd i przepraszamy" - takie oświadczenie ukazało się na portalu radia Deutschlandfunk, pod tekstem omawiającym wywiad z niemiecką wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Katariną Barley.

Wiceszef MSZ o słowach Katariny Barley: w debacie publicznej to nieakceptowalny język

02.10.2020 10:49
Biorąc pod uwagę historię Niemiec, a zwłaszcza XX wieku, II wojny światowej, myślę, że każdy polityk niemiecki powinien być tym bardziej ostrożny - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz o wypowiedzi wiceszefowej PE Katariny Barley. Ten język jest nieakceptowalny w debacie publicznej - dodał.

Rada Europejska przyjęła zaproponowany przez Mateusza Morawieckiego plan dla Białorusi

02.10.2020 11:28
Rada Europejska przyjęła w czwartek po długiej debacie zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli.