Redakcja Polska

Premier: chcemy ułatwić Polakom dostęp do kredytów mieszkaniowych

26.06.2021 13:55
Chcemy, aby na rynku było jak najwięcej mieszkań - mówił premier Mateusz Morawiecki. W naszych programach znajdzie się zasadnicze wsparcie, poprzez ułatwienie dostępu do kredytu dla tych, którzy mają zdolność kredytową, poprzez zagwarantowanie wkładu własnego - podkreślił szef rządu, prezentując w Trzebnicy na Dolnym Śląsku założenia Polskiego Ładu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock, corgarashu

Kwestia mieszkań to jeden z obszarów Polskiego Ładu, o których mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.

- Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program Mieszkanie Plus nie spełnił naszych oczekiwań - przyznał szef rządu.

- Ale równolegle z tym biciem się w piersi warto zauważyć, że w minionym roku oddano do użytku najwięcej w historii III Rzeczpospolitej mieszkań - 220 tysięcy - wskazał.

- Dobra wiadomość: w tym roku przez pierwsze pięć miesięcy prawie dziewięć procent więcej niż w poprzednim, tym rekordowym - dodał.

Premier zapowiada szybkie wdrożenie programu

- Chcemy uruchamiać wszelkie możliwe mechanizmy budowy mieszkań: samorządowe, TBS-owe, wolnorynkowe, administracyjne, komunalne - wyliczał Morawiecki, wskazując, że jest to strona podażowa.

- A po stronie popytowej w naszych programach znajdzie się zasadnicze wsparcie, poprzez ułatwienie dostępu do kredytu dla tych, którzy mają zdolność kredytową, poprzez zagwarantowanie wkładu własnego - poinformował.

Zaznaczył przy tym, że brak możliwości uzbierania na wkład własny do zakupu mieszkania, to była jedna z głównych bolączek młodych rodzin.

- Dziś tego problemu nie będzie - zapewnił Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie, że będzie to jeden z najszybciej wdrażanych projektów w ramach Polskiego Ładu.

Premier wskazał także, że to, co ma pomóc stronie podażowej i też relatywnie zmniejszyć wzrosty cen za metr kwadratowy, to uwolnienie rynku budowy domów. Najpierw tych mniejszych, ale potem także tych większych.

Nowe formy wsparcia dla seniorów

Premier Mateusz Morawiecki powiedział także, że sprawiedliwy system podatkowy dla seniorów jest podstawą Polskiego Ładu. Szef rządu wskazywał, że zaproponowane w programie zwolnienie z podatku emerytur do 2 i pół tysiąca złotych to mechanizm realizujący zasadę solidarności międzypokoleniowej.

Inwestycje m.in. w służbę zdrowia

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki jednym z fundamentalnych celów programu jest poprawa funkcjonowania służby zdrowia. Wymienił, że Polski Ład przewiduje m.in. budowę Krajowej Sieci Onkologicznej z wielkim centrum onkologicznym we Wrocławiu oraz Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Szef rządu przypomniał, że program zakłada też powstanie Centrum Obsługi Pacjentów, zniesienie limitów u specjalistów oraz mierzenie jakości służby zdrowia.

- Chcemy wiedzieć, że jesteśmy leczeni właściwie. Dlatego będziemy mierzyć jakość służby zdrowia - wskazał.

Poinformował, że środki na poprawę funkcjonowania służby zdrowia wyniosą do 6 proc. PKB w ciągu dwóch lat i do 7 proc. PKB w ciągu sześciu najbliższych lat.

- To bezprecedensowa zmiana. Za rok, dwa będzie to dwukrotnie więcej środków wydawanych na służbę zdrowia niż w 2015 r. Proszę zobaczyć na skalę - zaznaczył Morawiecki.

Plan na czas po pandemii

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to:

  • 7 proc. PKB na zdrowie;
  • obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł)
  • inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy
  • mieszkania bez wkładu własnego
  • dom do 70 m kw. bez formalności
  • emerytura bez podatku do 2500 zł.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/ho