Polskie Radio
Section05
budownictwo

Waldemar Buda: program zamiany obiektów handlowych na mieszkania musi mieć akceptację lokalnych samorządów

- Myślę, że władze samorządowe będą zainteresowane naszym projektem zamiany obiektów handlowych na mieszkania. Bo dzięki temu temu będą mieć zagwarantowane 5 procent tak pozyskanych mieszkań na lokale komunalne - powiedział Waldemar Buda minister rozwoju i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkania handel samorząd

Produkcja cementu rośnie, ale zużycie spada. "To efekt spowolnienia w sektorze budowlanym"

Produkcja cementu po I półroczu tego roku wzrosła o 8,6 proc., jednak w całym 2022 r. prognozowany jest spadek jego zużycia o 4 proc. w stosunku od ubiegłego roku. To efekt spowolnienia w sektorze budowlanym, które uwidoczni się najbardziej w nadchodzących miesiącach. "Koniunktura gospodarcza, w tym sytuacja na rynku cementu, powinny zacząć poprawiać się pod koniec przyszłego roku" - uważa Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo materiały budowlane firma

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Wynajem czy własne M?

Obecnie najem wydawać się może tańszy niż zakup mieszkań na kredyt. Jednak w perspektywie 25 lat zarówno kredyt na dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, jak i wydatki na jego najem będą kosztować nawet ponad milion złotych i to przy założeniu, że czynsze i stopy procentowe w tym czasie nie wzrosną - ocenił analityk HRE. Dodał, że ci, którzy decydują się na kredyt, na koniec zostają z mieszkaniem, a tym tylko wynajmującym lokal nie pozostanie nic.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynajem mieszkań kredyt mieszkaniowy ANALIZA budownictwo

Działania w ramach KPO. Ok. 4 miliardy złotych na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków

Rada Ministrów przyjęła w lipcu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. To realizacja działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy. Ok. 4 mld zł (855 mln euro) zostanie przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i na budowę mieszkań dla osób o mniejszych dochodach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel POLSKA budownictwo