Polskie Radio
Section05
budownictwo

W Polsce buduje się coraz więcej domów i mieszkań. Premier zapowiada utrzymanie trendu. "To dla nas priorytet"

- Chcę obiecać, że dla nas w trzeciej kadencji - jeśli będzie taka decyzja wyborców - priorytetowym zadaniem będzie to, aby rocznie oddawanych było do użytku więcej niż 230 tys. mieszkań. Zdaję sobie sprawę, że jest cały czas za mało mieszkań na rynku polskim - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie budownictwo mieszkanie dla młodych inwestycje

"Życie w wielkiej płycie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Od lat 60. do początku lat 90. wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie mieszkaniowym. Okres największego rozwoju budownictwa mieszkaniowego, bazującego na technologii wielkopłytowej, przypada na lata 70. Był to okres planowania i budowy nowych, dużych osiedli mieszkaniowych. Właśnie na nich stawiano bloki mieszkalne z wielkiej płyty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska budownictwo

Koniec patodeweloperki. Waldemar Buda: mamy zielone światło KE, wkrótce podpiszę rozporządzenie

- Mamy zielone światło Komisji Europejskiej ws. rozporządzenia, które ma eliminować tzw. patodeweloperkę; na dniach je podpiszę - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi o zmianę rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deweloper budownictwo POLSKA rząd Ministerstwo Rozwoju Waldemar Buda

Darmowe projekty domów. Resort rozwoju: od października także o powierzchni 120, 150 i 180 m kw.

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. będzie można pobrać od października br. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - podał w poniedziałek resort rozwoju. Szef MRiT Waldemar Buda dodał, że bezpłatne projekty domów do 70 m kw. okazały się "hitem".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda ministerstwo infrastruktury dom budowa mieszkanie budownictwo POLSKA społeczeństwo

Komunikat komisji weryfikacyjnej ws. warszawskich nieruchomości. Sprawdź szczegóły

Komisja Weryfikacyjna wydała decyzję ws. dotyczącej nieruchomości przy ul. Kolskiej 2/4 w Warszawie, na mocy której stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z 27 sierpnia 2015 r., zmienionej decyzją Prezydenta m.st. Warszawy z 20 listopada 2015 r., w całości. Komisja dostrzegła, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ skierowana została do osoby, która nie żyła w dacie jej wydania.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa prezydent POLSKA nieruchomości budownictwo reprywatyzacja

PR24 "Pożyteczny i niezbędny". Analityk rynku nieruchomości o programie "Przyjazne osiedle"

- Biorąc pod uwagę dyrektywę europejską, wszystkie istniejące budynki mieszkalne w Polsce powinny być dostosowane co najmniej do klasy energetycznej D w 2030 r., a od 2033 r. do klasy E. Tak naprawdę 30 proc. budynków mieszkalnych w Polsce powinno mieć znacząco powiększone wskaźniki przenikalności cieplnej dla ścian, wymienione okna i systemy ogrzewania - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. rynku nieruchomości Jarosław Strzeszyński.
Zobacz więcej na temat:  budownictwo mieszkania Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju

Sprzedaż mieszkań i popyt na kredyty wystrzeliły. Zobacz najnowszą analizę rynku

W porównaniu do sytuacji z 2022 r. sprzedaż mieszkań w sierpniu br. była prawie trzy razy wyższa, a popyt na kredyty cztery razy wyższy. To efekt niskiej bazy sprzed roku, znacznego ułatwienia dostępu do kredytów oraz rządowego programu mieszkaniowego - wynika z analizy HRE Investment Trust.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania rynek kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy budownictwo pieniądze

PR24 "Przyjazne osiedle". Poseł PiS: to strzał w dziesiątkę, trafia do każdego

- Program "Przyjazne osiedle" jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ on trafia do osób starszych, bo te osoby zamieszkują bardzo często takie bloki, ale również do osób młodych, bo ze względu na cenę bardzo często te bloki z wielkiej płyty są wybierane i te mieszkania są kupowane dosyć chętnie - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Elżbieta Zielińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Elżbieta Zielińska budownictwo mieszkania POLSKA polityka PiS

PR24 Lewica poprze program "Przyjazne osiedle"? Krutul: jeśli będą dobre rozwiązania, nie widzę przeszkód

- Jeżeli w programie "Przyjazne osiedle" byłyby dobre rozwiązania i ewentualnie byłaby jakaś możliwość zgłoszenia poprawek, to nie widzę przeszkód - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Paweł Krutul, pytany o możliwość poparcia propozycji PiS-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka budownictwo PRL mieszkania Magdalena Złotnicka Nowa Lewica

PR24 Premier ogłosił program "Przyjazne osiedle". Poseł PiS: wielu Polaków zwracało nam uwagę na ten problem

- Ten temat był wielokrotnie omawiany i wielokrotnie spotykaliśmy się z tym problemem, rozmawiając o Polsce - bo tak wykuwamy nasz program, rozmawiając z mieszkańcami, na małych rynkach, na właśnie takich osiedlach - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Dariusz Stefaniuk, komentując zapowiedź programu "Przyjazne osiedle".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka PiS budownictwo mieszkania Magdalena Złotnicka

PR24 Jan Śpiewak o programie "Przyjazne osiedle": dobry i słuszny kierunek

- Brak wind wiele osób starszych, choć nie tylko, bo też osoby niepełnosprawne, wyklucza z życia społecznego. Mówimy często o tzw. więźniach czwartego piętra. Takie inwestycje w modernizację tego typu budynków są jak najbardziej wskazane - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, działacz społeczny i aktywista miejski. Gość audycji chwalił także propozycje dotyczące termomodernizacji i dofinansowań instalacji fotowoltaicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka budownictwo Jan Śpiewak Polskie Radio 24 Grzegorz Frątczak mieszkania PRL

PR24 Program "Przyjazne osiedle". Dr Bartoszewicz: powinien być szeroko poparty przez całą scenę polityczną

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, stwierdził w Polskim Radiu 24, że rolą państwa jest skoordynowanie systemu, który odpowiednio zrewitalizuje osiedla mieszkaniowe i poprawi jakość życia Polaków. Gość audycji ocenił, że program "Przyjazne osiedle", ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, jest trafiony i odpowiedni w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Opaliński budownictwo PRL mieszkania polityka