Redakcja Polska

Połączenie Orlenu i Lotosu. Płocki koncern przedstawił partnerów, którzy pomogą w fuzji

12.01.2022 14:03
Fuzja polskich paliwowych gigantów coraz bliżej. PKN Orlen wybrał partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Lotosu. Będą to Saudi Aramco, MOL i Unimot.
Starszy wiceprezes ds. downstream koncernu Saudi Aramco Mohammed Y. Al Qahtani, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na dzisiejszej konferencji prasowej. Orlen zaprezentował na niej partnerów, którzy pomogą w realizacji środków zaradczych, zleconych przez KE w związku z fuzją Orlenu z Lotosem.
Starszy wiceprezes ds. downstream koncernu Saudi Aramco Mohammed Y. Al Qahtani, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na dzisiejszej konferencji prasowej. Orlen zaprezentował na niej partnerów, którzy pomogą w realizacji środków zaradczych, zleconych przez KE w związku z fuzją Orlenu z Lotosem.PAP/Albert Zawada

Saudyjski operator Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu - obejmie 30 procent, węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL-a 144 stacji na Węgrzech i 41 na Słowacji - blisko 229 milionów euro.

Unimot przejmie bazę paliw przejmowanej firmy. Orlen zakończył prace nad środkami zaradczymi, które miały umożliwić przejęcie Lotosu - poinformowała spółka. Sprzedaż udziałów to jeden z warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie przez Orlen spółki Lotos.

Termin przedstawienia środków zaradczych KE mija w piątek.

Umowa z MOL-em

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że kierowana przez niego spółka sprzeda 400 stacji benzynowych węgierskiemu koncernowi MOL. W ten sposób Orlen spełni warunek, pod jakim Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Orlen spółki Lotos.

Posłuchaj
00:27 dddas.mp3 Daniel Obajtek o szczegółach umowy ws. sprzedaży części Lotosu (IAR)

Daniel Obajtek podkreślił, że Orlen sprzeda 400 stacji koncernowi MOL, a jednocześnie kupi od tej firmy blisko 200 stacji. Będzie to 150 stacji paliwowych na Węgrzech i ponad 40 stacji na Słowacji.

Daniel Obajtek dodał, że za pozostałe środki ze sprzedaży stacji koncern negocjuje zakup następnych ponad stu stacji w regionie.

Posłuchaj
00:26 dddz.mp3 Daniel Obajtek o umowie z MOL-em (IAR)

Prezes PKN Orlen powiedział też, że po przejęciu Lotosu, w rękach Orlenu pozostanie ponad sto stacji Lotosu. Będą one działały pod marką Orlenu.

PKN Orlen rośnie w siłę

Daniel Obajtek zaznaczył także, że fuzja koncernów pozwoli utrzymać się na rynkach i nie doprowadzi do sytuacji, że Orlen stałby się firmą wycofującą się.

Posłuchaj
00:35 expp.mp3 Daniel Obajtek: fuzja pomoże nam w dalszej ekspansji na rynkach (IAR)

Proces przejęcia Lotosu rozpoczął się cztery lata temu - w 2018 roku. Będzie to największa fuzja w Polsce i w naszym regionie.

W przyszłości PKN Orlen ma również przejąć spółkę PGNiG.


PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: Orlen lotos energetyka