Polskie Radio
Section05
lotos

PKN Orlen oczekuje, że otoczenie makro będzie sprzyjać wynikom kolejnego kwartału

PKN Orlen oczekuje, że w trzecim kwartale 2022 r. otoczenie makro w segmentach działalności będzie porównywalne z drugim kwartałem, poinformowali przedstawiciele spółki. Koncern jest również "dobrej myśli" jeżeli chodzi o głosowanie akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotyczące planowanej fuzji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Daniel Obajtek PKN Orlen lotos benzyna ropa naftowa gaz POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo energetyczne

Połączenie Orlenu z Lotosem. Tomasz Wróblewski: gdybyśmy tę fuzję mieli 5-10 lat temu, to byłoby dziś łatwiej

 - Lotos, który w niektórych przestrzeniach zajmował się produkcją asfaltu - ta nowa część po Lotosie - będzie mogła się na tym skoncentrować, a na produktach petrochemicznych może się skoncentrować dawny Orlen - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o efekcie synergii związanej z fuzją Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Orlen lotos fuzja Tomasz Wróblewski

"Ustabilizowanie rynku jest sukcesem". Tomasz Wróblewski o wynikach PKN Orlen

PKN Orlen przedstawił najnowsze wyniki finansowe. Koncern odnotował w drugim kwartale 2022 roku wynik netto na poziomie blisko 3,7 mld złotych. Jest to o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Ustabilizowanie rynku już jest niewątpliwie sukcesem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA Tomasz Wróblewski Błażej Prośniewski PKN Orlen lotos paliwa

Prezydent Gdańska ma nadzieję, że ktoś "zapłaci" za fuzję. Stanowcza reakcja PKN Orlen

Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że "gdański Lotos został oddany w ręce morderców, łapówkarzy i przestępców". Jak podkreśliła w rozmowie z portalem wp.pl, ma nadzieję na to, że "kiedyś ktoś za to zapłaci". Zwracała też uwagę na powiązania prezesa węgierskiego koncernu MOL "z różnymi firmami na Kremlu i z Władimirem Putinem". Jej stanowisko spotkało się z jednoznacznym potępieniem biura prasowego PKN Orlen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fuzja lotos Grupa Lotos Orlen PKN Orlen polityka Aleksandra Dulkiewicz Daniel Obajtek opozycja

Wyraźny spadek cen paliw na stacjach PKN Orlen. Na horyzoncie dalsze obniżki

Ceny paliw na stacjach benzynowych są znacząco niższe niż przed miesiącem. Jest to efekt między innymi taniejącej ropy naftowej na rynkach światowych, a także umacniajacego się złotego do głównych walut. Pomogła również fuzja Orlenu z Lotosem. Obecnie popularną benzynę Pb95 na stacjach koncernu PKN Orlen można kupić już za znacznie poniżej 7 zł za litr.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa benzyna PKN Orlen lotos POLSKA OPEC USA Daniel Obajtek fuzja

Речник польського уряду: злиття Orlen і Lotos не відповідає інтересам Росії та Німеччини

За словами Пьотра Мюллєра, злиття компаній забезпечує енергетичну потужність Польщі на найближчі роки. За його словами, консолідація обох компаній підвищить конкурентоспроможність Orlen у закупівлі газу, палива та інших енергоносіїв на світових ринках
Zobacz więcej na temat:  енергетика Польща Orlen lotos росія

Tusk oskarża szefa MOL o korupcję. Wcześniej sąd oczyścił biznesmena z zarzutów

Szef PO Donald Tusk przypuścił atak na prezesa węgierskiej spółki MOL, zarzucając mu skorumpowanie byłego premiera Chorwacji. Przedstawiciel opozycji nie zapoznał się jednak z medialnymi publikacjami, które podają, że biznesmen został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA. Wynik tej sprawy zadecydował o przyznaniu prezesowi MOL gigantycznego odszkodowania w wysokości 235 mln dolarów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Węgry

Prezes PKN Orlen: tylko powstanie dużego, multienergetycznego koncernu da Polsce bezpieczeństwo

- Tworząc fuzję z Lotosem, a od jesieni z PGNiG, tworzymy duży narodowy koncern, który staje się ważnym podmiotem dla innych koncernów. To ułatwi negocjację zakupów ropy i gazu, bo utrzymywanie w kraju trzech firm wydobywczych nie ma ekonomicznego sensu - przekonywał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Arabia Saudyjska

"Ze sceptycyzmem patrzę na argumenty jej przeciwników". Dr Piekarz o fuzji Orlenu i Lotosu

- Mówienie o tym, że Lotos jest perłą w koronie, to recepta na katastrofę. W latach 2020-21 Lotos miał dość sporą stratę finansową. Tego typu spółka, czyli rafinerią z niewielką liczbą stacji benzynowych, nie jest efektywna we współczesnych realiach - tłumaczył w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica. 
Zobacz więcej na temat:  lotos Orlen energetyka POLSKA

Kiedy poznamy założenia finansowego wsparcia zakupu paliw do ogrzewania? Premier Morawiecki wyjaśnia

Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mechanizm ma być w najwyższym możliwym stopniu sprawiedliwy - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki PKN Orlen tarcza antyinflacyjna węgiel lotos inflacja ropa naftowa

Fuzja Orlenu z Lotosem. Lisicki: posłowie opozycji zaraz przykują się do jakiejś stacji Lotosu

Fuzja Orlen-Lotos wzbudziła silny sprzeciw polityków opozycji. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Do Rzeczy" Paweł Lisicki stwierdził, że histeria, jaka ogarnęła niektórych z nich, doprowadzi zaraz to tego, że "jakaś grupa posłów przykuje się do jakiejś stacji Lotosu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Paweł Lisicki POLSKA polityka lotos Grupa Lotos Orlen PKN Orlen fuzja opozycja

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos. Ekspert: powstaje silny koncern multienergetyczny w Europie

- PKN Orlen i Grupa Lotos po połączeniu stają się ogromną siłą. Łączne przychody obu firm to około 250 miliardów złotych i są to gigantyczne środki. Jest to istotne, gdyż mamy przed sobą najważniejszą transformację energetyczną po 1990 roku - powiedział Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka PKN Orlen lotos Daniel Obajtek benzyna