Redakcja Polska

Jest zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen

20.06.2022 14:14
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos przez PKN Orlen. Spółka poinformowała w komunikacie, że zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych.
Badanie IBRiS: co trzeci mieszkaniec Polski pozytywnie ocenia fuzję PKN Orlen i Grupy Lotos
Badanie IBRiS: co trzeci mieszkaniec Polski pozytywnie ocenia fuzję PKN Orlen i Grupy Lotosmat. pras./Lotos.pl

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że to historyczny moment dla obu spółek i polskiej gospodarki. - Mamy 6 miesięcy na wdrożenie warunków zaradczych, ale to nie blokuje w żadnym wypadku przejęcia Grupy Lotos - dodał.

Wymienił korzyści płynące jego zdaniem z fuzji. - Ta fuzja pozwoli nam zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć różnego rodzaju synergie operacyjne, które wygenerują w ciągu 10 lat parę miliardów oszczędności przy założeniu poprzedniego makro - mówił.

Finalną zgodę na połączenie muszą wyrazić akcjonariusze obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń.

W tym roku ma być przeprowadzona też fuzja z PGNiGiem. - Staniemy się spółką w pełni multienergetyczną zabezpieczającą Polskę i region, na którym działamy - dodał Daniel Obajtek.

Warunkową zgodę na przejęcie Lotosu PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej w lipcu 2020 roku. Musiał spełnić określone warunki.

IAR/dad