Redakcja Polska

Prezentacja sprzętu i uzbrojenia z całego świata. Ruszają targi bezpieczeństwa publicznego Polsecure

25.04.2023 09:47
W Kielcach zaczynają się targi Polsecure - jedna z największych wystaw poświęconych bezpieczeństwu i uzbrojeniu służb mundurowych. W tym roku odbędą się one pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy wsparciu Komendy Głównej Policji.
Kielce: ruszają targi bezpieczeństwa publicznego Polsecure
Kielce: ruszają targi bezpieczeństwa publicznego PolsecurePolsecure

Międzynarodowe Targi Polsecure to wystawa i cykl konferencji w pełni poświęcone bezpieczeństwu publicznemu i służbom mundurowym podległym MSWiA. Organizatorami wydarzenia są Targi Kielce oraz Komenda Główna Policji. Wydarzenie rozpocznie się we wtorek w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

Jak poinformowali organizatorzy, na wystawie będzie można obejrzeć sprzęt i wyposażenie służb mundurowych ponad 140 firm z Belgii, Czech, Francji, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Zaprezentują się producenci środków ochrony osobistej, sprzętu ratowniczego, systemów łączności i dowodzenia.

Prezentacja nowoczesnego sprzętu

W trakcie targów uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. mobilny zestaw do analizy oraz likwidacji skażeń ZEUS-2, wspierający działania kontrterrorystyczne w miejscach zagrożeń czynnikami chemicznymi, biologicznymi czy radiologicznymi. Prezentowane będą systemy automatycznej analizy obrazu, wideorejestratory zdolne śledzić na drodze jednocześnie kilkadziesiąt pojazdów oraz systemy bezzałogowe m.in. FlyEye od WB Electronics.


Straż Graniczna zaprezentuje po raz pierwszy nowoczesne urządzenia do identyfikacji biometrycznej podróżnych wykorzystywane m.in. podczas kontroli granicznej. Ponadto podczas pierwszego dnia targów SG podpisze umowę z radomską Fabryką Broni "Łucznik" – na dostarczenie ponad 200 szt. karabinków MSBS Grot. Broń trafi do wszystkich oddziałów SG.

Fabryka Mesko na targach

W targach Polsecure wezmą też udział przedstawiciele spółki Mesko. W ramach stoiska zorganizowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową Mesko zaprezentuje amunicję małokalibrową, przeznaczoną do broni używanej przez służby mundurowe podległe pod MSWiA.

Posłuchaj
00:23 12322791_1.mp3 Małgorzata Pirosz: zwiedzający będą mogli zobaczyć systemy Piorun (IAR) 

Dyrektor Biura Zarządu i Komunikacji Mesko, Małgorzata Pirosz, zapowiada, że amunicja to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowała spółka. Zwiedzający zobaczą między innymi sztandarowy produkt firmy, czyli zestawy rakietowe Piorun, które cieszą się wielką popularnością. To lekkie uzbrojenie doskonale sprawdza się na ukraińskim froncie, co przekłada się także na zamówienia innych państw. Pioruny kupuje od nas Norwegia.

Konferencja KGP

Uzupełnieniem wystawy będzie międzynarodowa konferencja organizowana przez KG Policji. Podczas środowego panelu dyskusyjnego prelegenci skupią się m.in. na działaniach służb w kontekście presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej i wojny w Ukrainie. Głos w dyskusji zabiorą przedstawiciele Straży Granicznej, FRONTEX (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) oraz KG Policji. Zaplanowano także panele dyskusyjne dotyczące przeciwdziałaniu zagrożeniom ze strony bezzałogowych statków czy walce z cyberprzestępczością.

Podczas Polsecure odbędą się również ćwiczenia oraz pokazy dynamiczne m.in. oględziny laboratorium narkotykowego z wykorzystaniem specjalnego pojazdu, wewnątrz którego znajduje się wyposażenie laboratoryjne przeznaczone do syntezy amfetaminy. Uczestnicy będą mogli zobaczyć także zastosowanie systemu do detekcji i neutralizacji dronów.

Patronat honorowy nad targami Polsecure objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udział w wydarzeniu potwierdziły delegacje służb mundurowych m.in. z Estonii, Gruzji, Izraela i Korei Południowej.

Targi Polsecure potrwają do czwartku. Drugi i trzeci dzień targów będą otwarte dla publiczności.IAR/PAP/PR24/dad