Redakcja Polska

Bild: USA zawiążą koalicję na rzecz blokady Nord Stream 2

24.09.2020 10:12
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo udzielił wywiadu niemieckiemu Bildowi, w którym zapowiada powstanie koalicji przeciwko spornemu gazociągowi Nord Stream 2. - USA wierzą, że Nord Stream 2 stwarza ryzyko uzależnienia Europy od gazu z Rosji i zagraża Ukrainie, a jest to sprawa, na której wielu Niemcom bardzo zależy - mówił Pompeo. 
Mike Pompeo
Mike PompeoShutterstock.com / :ev radin

Sekretarz nie wymienił z nazwy krajów, które mogłyby wejść do koalicji przeciwko Nord Streamowi 2. Wśród najgorętszych krytyków tej inwestycji są Polska, kraje bałtyckie i inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak krytyka płynie pod jego adresem także z Danii czy Francji. Amerykanie wprowadzili już sankcje wobec Nord Streamu 2 i planują je poszerzyć o rozwiązania, które mogą uniemożliwić wykorzystanie tej magistrali.

- Mamy nadzieję, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie ukończony, pracujemy nad budową koalicji, która nie dopuści do jego realizacji. Mamy nadzieję, że rząd niemiecki zacznie patrzeć na niego w ten sposób, czy to przez to co stało się Aleksiejowi Nawalnemu, czy to przez realne implikacje z zakresu bezpieczeństwa, które płyną z zależności od gazu rosyjskiego - powiedział Pompeo gazecie Bild.

Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km - 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. W ostatnich miesiącach przypuszczano, że zadanie to będą wykonywać jednostki rosyjskie.


biznesalert.pl/PAP/dad