X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szkoła charakterów na Bukowinie. Dzieci z Rumunii poznały polską kulturę i historię

10.07.2019 14:13
Ponad 200 dzieci z zamieszkanych przez społeczność polską miejscowości na rumuńskiej Bukowinie wzięło udział w trzymiesięcznym programie edukacyjnym przybliżającym relacje polsko-rumuńskie i uczącym przydatnych w życiu umiejętności. 
Dzieci uczestniczące w programie
Dzieci uczestniczące w programieFot.: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Działania zorganizowały Instytut Polski z Bukaresztu i Narodowa Organizacja Skautów Rumunii. Program, realizowany z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią, wspierały polskie firmy oraz Związek Polaków w Rumunii.

Program „Skauci Bukowinie” składał się z organizowanych regularnie od kwietnia 2019 roku zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez rumuńskich skautów z Suczawy we współpracy z Instytutem Polskim, oraz z kilkudniowego letniego biwaku.

Weekendowe spotkania odbywały się w zamieszkanej przez polską społeczność wsi Pojana Mikuli, w tamtejszym zespole szkół z nauczaniem języka polskiego im. Krystyny Bochenek. Wzięło w nich udział ponad 200 dzieci, także z okolicznych miejscowości, w tym pobliskiej Kaczyki.

W trakcie programu dzieci uczyły się m.in. jak organizować działania dla swojej społeczności i lepiej pracować w grupie, poznawały podstawowe wartości skautingu, zdobywały też praktyczne umiejętności związane z budową obozowiska.


Uczestnicy programu Uczestnicy programu

- Uczniowie z miejscowości zamieszkanych przez społeczność polską na rumuńskiej Bukownie mają niewiele zajęć o Polsce współczesnej, nie mają też bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. Wypełniamy te luki, a także pomagamy im odkrywać kraj przodków w ciekawy i angażujący sposób – mówiła Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego z Bukaresztu, który zainicjował program „Skauci Bukownie”. – Mam nadzieję, że dzięki trwającej już kilka lat współpracy ze skautami rumuńskimi i polskimi harcerzami pomagamy także w kształceniu i wychowywaniu przyszłych liderów, którzy będą chcieli działać na rzecz swoich bukowińskich społeczności. Skauting to przede wszystkim szkoła charakterów – dodaje.

Dzieci, które od wiosny uczestniczyły we wszystkich zajęciach edukacyjnych (ponad 40 uczniów), wzięły udział w kilkudniowym letnim biwaku wspólnie ze skautami rumuńskimi z Suczawy, zorganizowanym w dniach 21-24 czerwca w miejscowości Putnișoara na Bukownie. Wiele z nich po raz pierwszy miało okazję nocować pod namiotami, które trzeba było samodzielnie rozstawić, gotować posiłki czy też po prostu przez kilka dni mieszkać z dala od rodziców.

W czasie biwaku „Kapsuła czasu” zorganizowanego w roku, w którym Polska i Rumunia obchodzą 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych, dzieci poznawały też historię i różne tradycje Polski i Rumunii. 

Program „Skauci Bukownie” będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.


Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia, dostępną pod tym adresem.


Materiały prasowe. Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie