X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes IPN: Kazimierz Sabbat skupiał wokół siebie polską emigrację

19.07.2019 16:49
Mija 30. rocznica śmierci Kazimierza Sabbata, byłego prezydenta Polski na uchodźstwie. - Był jednym z najwybitniejszych reprezentantów polskiej emigracji - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek, który w Londynie oddał cześć jego pamięci. 
Kazimierz Sabbat
Kazimierz Sabbattwitter/IPN

- Prezydent Kazimierz Sabbat był jednym z najwybitniejszych reprezentantów polskiej emigracji, której najistotniejszą rolą było utrzymanie ciągłości legalnych władz najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej oraz przechowanie depozytu polskiej niepodległości i narodowych tradycji. Ogromną zasługą Kazimierza Sabbata było skupienie wokół idei niepodległości młodszego pokolenia emigracji, urodzonego już poza ojczyzną, a droga ku temu wiodła przez jego kilkudziesięcioletnie zaangażowanie w harcerstwo, najlepszą szkołę charakteru i służby - powiedział Szarek.

- Był przekonany, że ciężar walki o niepodległość Polski spoczywa na kraju, a zadaniem emigracji jest udzielanie mu wszelkiego wsparcia i informowanie wolnego świata o zniewoleniu Polaków. To czynił przez całe życie - dodał.

Nie tylko prezydent

Prezes IPN przypomniał też, że Sabbat premierem został tuż po krajowych protestach z czerwca 1976 r., a prezydentem - dziesięć lat później.

- Czas ten obejmował powstanie przedsierpniowej opozycji, wybór papieża Polaka oraz narodziny Solidarności i próbę jej zdławienia w stanie wojennym. Aktywnie wspierał wolnościowe aspiracje rodaków w kraju. To on doprowadził na emigracji do współpracy z przedstawicielami młodzieży narodów zniewolonych przez Związek Sowiecki, w tym m.in. z Ukraińcami. Należał do pokolenia, w którym na sztandarach była wypisana, obok tak potrzebnego podczas II wojny światowej bohaterstwa, cierpliwa i konsekwentna służba niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej - mówił Szarek.

Prezes IPN podczas organizowanych w Londynie przez Instytut uroczystości z okazji 30. rocznicy śmierci Sabbata złoży w piątek wieńce na jego grobie na cmentarzu Gunnersbury. Wieczorem z kolei weźmie udział w mszy w intencji polskiego prezydenta w kościele pw. św. Jana Ewangelisty na Putney.

Kazimierz Sabbat należał do antyjałtańskiej emigracji żołnierskiej, która po 1945 r., a więc po przejściu do cywilnego życia w Wielkiej Brytanii, nie zaprzestała społecznej i politycznej służby Polsce. Był wychowankiem przedwojennego harcerstwa, a następnie jednym z liderów ruchu harcerskiego na obczyźnie. Sabbat odznaczał się zdolnościami przywódczymi, umiejętnością mobilizowania i organizowania ludzi do służby Polsce wyniesionymi z harcerstwa. W życiu politycznym polskiej emigracji niepodległościowej pełnił m.in. funkcje premiera (1976-1986) oraz prezydenta RP na Uchodźstwie.


IAR/PAP/dad