X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W przeddzień Bitwy Warszawskiej zapłonie "Płomień Braterstwa". Ważna akcja polskich i ukraińskich harcerzy

14.08.2019 08:20
W ponad 30 miejscach w całym kraju młodzi Polacy i młodzi Ukraińcy zapalą znicze na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko bolszewikom.
Audio
  • Wspólna akcja polskich i ukraińskich harcerzy w 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: niezależna.pl

14 sierpnia, w przeddzień obchodów 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, polscy harcerze z ZHP i ukraińscy skauci z organizacji Płast zapalą  znicze na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim stanęli przeciw Armii Czerwonej.

Z pomysłem zorganizowania akcji wyszedł Programowy Ruch Odkrywców Związku Harcerstwa Polskiego. To nowa struktura ZHP zajmująca się edukacją historyczną i kulturalną. Harcerze zaprosili do współpracy ukraińskich skautów z organizacji Płast Polska. Mateusz Stachewicz, wiceprzewodniczący Programowego Ruchu Odkrywców ZHP mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że pomysł akcji to następstwo pojawienia się w Polsce ogromnej rzeszy ukraińskich imigrantów.

– Podejmujemy różne działania związane ze zbliżającą się 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej. Jednocześnie dostrzegamy, że Ukraińcy są największą obecnie po Polakach grupą narodową w naszym kraju. Stanowią od trzech do siedmiu procent ludności Polski. Widzimy problemy, jakie wiążą się ze stosunkiem Polaków do mniejszości ukraińskiej i do imigrantów z Ukrainy. Szukamy sposobów na to, żeby był jak najlepszy – mówi Mateusz Stachewicz.

-Historia częstodzieli nasze narody. My chcemy pokazać wydarzenia historyczne, w których jako Polacy zawdzięczamy dużo Ukraińcom. Ukraińscy weterani wojny 1920 r. są także naszymi bohaterami – stwierdza Mateusz Stachewicz.

Na terenie Polski znajduje się ponad 200 miejsc pochówku żołnierzy ukraińskich. W 70 z nich spoczywają ci, którzy w 1920 r. wspólnie z Wojskiem Polskim stawili czoło Armii Czerwonej. Służyli w siłach zbrojnych Ukraińskiej Republiki Ludowej dowodzonych przez szefa tego państwa i naczelnego atamana Symona Petlurę. Choć wcześniej walczyli z Polakami (do zawarcia rozejmu w czerwcu 1919 r.), w obliczu nawały bolszewickiej stali się ich sojusznikami. Na mocy podpisanej w kwietniu 1920 r. polsko-ukraińskiej konwencji wojskowej dwie dywizje atamana Petlury wzięły udział w ofensywie na Kijów zakończonej zajęciem miasta na kilka tygodni.

W decydujących dniach sierpnia 1920 r., kiedy bolszewicy forsowali już Wisłę, Ukraińska Republika Ludowa była jedynym krajem, który przysłał całą armię, która ramię w ramię z Wojskiem Polskim stanęła do walki z wrogiem. Armia ta była nieduża, ale bitna. Ukraińskie oddziały walczyły z bolszewikami w Galicji i na Chełmszczyźnie, ich oddziały inżynieryjne uczestniczyły w budowaniu zapasowej linii umocnień wzdłuż Wieprza.

Ważnym momentem tej współpracy była obrona Zamościa przed przeważającymi siłami bolszewickimi w ostatnich dniach sierpnia 1920 r., prowadzona z udziałem ukraińskich żołnierzy z 6 Siczowej Dywizji Strzelców i kierowana przez ich dowódcę, pułkownika Marka Bezruczkę. Uwieńczone sukcesem walki w obronie tej ważnej twierdzy przyczyniły się do zatrzymania marszu bolszewickiej Armii Konnej Budionnego na Warszawę i tym samym do ocalenia rezultatów Bitwy Warszawskiej.

– Obecna akcja jest próbą przed obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na pewno powtórzymy ją w przyszłym roku.  Jej główną ideą jest aby upamiętniając przeszłość, działać dla przyszłości - mówi Mateusz Stachewicz, wiceprzewodniczący Programowego Ruchu Odkrywców ZHP. Rozmawiała z nim Halina Ostas.

Zobacz więcej na temat: Ukraina bitwa warszawska