X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Mount Everest

26.08.2019 15:06
Rok temu narciarz jako pierwszy w historii zjechał na nartach ze szczytu K2. Jak mówi, kolejny duży projekt w ciągu roku powstał, by jak najlepiej wykorzystać wysoką formę
Audio
  • Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Mount Everest [posłuchaj]
Andrzej Bargiel
Andrzej Bargielmateriały promocyjne/screen

Andrzej Bargiel, jeden z najsłynniejszych polskich narciarzy wysokogórskich, chce wejść na szczyt Mount Everestu i zjechać z niego na nartach. Choć jako pierwszy dokonał tego w 2000 roku Słowieniec Davo Karnicar, to Polak chce jako pierwszy zrobić to bez wspomagania tlenowego.

Rok temu Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał na nartach ze szczytu K2. Jak mówi, kolejny duży projekt w ciągu roku powstał, by jak najlepiej wykorzystać wysoką formę. "Rosną moje kompetencje i doświadczenia. Myślę, że przerwa nie wpłynęła by dobrze na moje osiągi i motywacje" - powiedział Andrzej Bargiel. Narciarz zwrócił też uwagę na fakt, że w górach najwyższych zauważalny jest wpływ globalnego ocieplenia. "Ważne by próbować teraz, nie wiadomo, co za parę lat będzie się działo" - powiedział Andrzej Bargiel. 

Głównym zadaniem jest zjazd z najwyższego szczytu planety na nartach, jednak dużym wyzwaniem będzie też zdobycie go jesienią. To okres, gdy na zboczach jest dużo śniegu, plusem tej pory roku jest o wiele mniejszy ruch turystyczny w pobliżu Mount Everest. Problemem podczas szturmu góry jest zagrożenie lawinowe oraz mniejsza liczba okien pogodowych. Techniczne trudności występują też w niższych partiach góry, gdzie znajduje się wiele lodowych szczelin, często bardzo głębokich. "Trzeba naprawdę się napracować, by znaleźć ciąg, który pozwoli przedostać się przez ten labirynt. To są drabiny nad szczelinami w których nie widać dna" - powiedział Andrzej Bargiel.

Andrzejowi Bargielowi będzie towarzyszyć kilkuosobowa ekipa wspinaczy, fotografów oraz filmowców. Podobnie jak podczas poprzednich wypraw, wyczyny polskiego narciarza będą rejestrowane między innymi dzięki kamerom umieszczonym na dronach. Jednym z fotografów, który udaje się pod Mount Everest, jest Jakub Gzela. Mówi, że przygotowywał się do wyprawy na siłowni i jeżdżąc na rowerze."Niczego się nie obawiam, mam nadzieję, że dopisze pogoda i wtedy będziemy mogli realizować wszystko zgodnie z założeniami" - powiedział Jakub Gzela. 

Wyprawa jutro wyruszy z Warszawy do Nepalu, po tygodniowym trekingu wspinacze znajdą się w bazie pod Mount Everestem, gdzie będą się aklimatyzować oraz planować linię zjazdu z najwyższego szczytu na świecie. Akcja i atak szczytowy są planowane pod koniec września. 
Andrzej Bargiel w ubiegłym roku jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2. Wcześniej zjechał także z Sziszapangmy, Broad Peaku, Manaslu oraz pięciu szczytów zaliczanych do tak zwanej "Śnieżnej Pantery", czyli siedmiotysięczników leżących na terenie byłego ZSRR.

IAR/ks