Redakcja Polska

Teksty o polskiej historii w prasie europejskiej i amerykańskiej

01.09.2019 14:31
W ośmiu opiniotwórczych gazetach, wydawanych w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Hiszpanii, ukazały się artykuły o najnowszej historii Polski
Audio
  • Czytelnicy między innymi brytyjskiej gazety Sunday Express znajdą dziś czterostronicowy dodatek z tekstami poświęconymi atakowi na Polskę sprzed 80 lat i polskiemu wkładowi w II Wojną Światową [posłuchaj]
Opowiadamy Polskę światu
"Opowiadamy Polskę światu"źródło: Wojciech Kolarski @wkolarski/twitter

Opublikowano je w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wśród autorów są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Prezydent pisze między innymi, że 1 września 1939 roku rozpoczął się najtragiczniejszy rozdział historii ludzkości. Andrzej Duda podkreślił, że niemiecki nalot na Wieluń 1 września "dał początek wojnie totalnej, w której podeptano wszelkie normy moralne i prawne, w której całkowite zniszczenie zasobów przeciwnika oraz masową eksterminację ludności cywilnej zastosowano na niespotykaną wcześniej skalę". 

Polski prezydent przypomniał, że Polacy uczestniczyli w walce z Niemcami od norweskiego Narviku po libijski Tobruk i od Monte Cassino we Włoszech, aż po zwycięską bitwę o Berlin. Z kolei premier Mateusz Morawiecki pisze o roku rozpoczęcia wojny jako o "długim, polskim 1939 roku". 

Zagraniczny czytelnicy mogą się dowiedzieć z reprintów okładek z 1939 roku, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Mogą też przeczytać teksty polskich i zagranicznych intelektualistów, historyków i polityków wyjaśniające, co stało się 1 września 1939 roku, a także, co działo się w Polsce w ciągu ostatnich 80 lat. 

Teksty o Polsce i o wybuchu II wojny światowej można przeczytać w "Washington Post", "Chicago Tribune", "Le Figaro", "Die Welt", "L'Opinion", "Sunday Express", "El Mundo" i "Le Soir". Poza tekstami autorstwa polskiego prezydenta i premiera, brytyjscy, włoscy, francuscy i niemieccy intelektualiści piszą między innymi o tym, że Polska została 80 lat temu zdradzona. 

Artykuły powstały w ramach globalnego projektu promocji polskiej historii "Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019". Został on przygotowany przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Konsultantem historycznym projektu był profesor Wojciech Roszkowski. 

IAR/ks