X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Teksty o polskiej historii w prasie europejskiej i amerykańskiej

01.09.2019 14:31
W ośmiu opiniotwórczych gazetach, wydawanych w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Hiszpanii, ukazały się artykuły o najnowszej historii Polski
Audio
  • Czytelnicy między innymi brytyjskiej gazety Sunday Express znajdą dziś czterostronicowy dodatek z tekstami poświęconymi atakowi na Polskę sprzed 80 lat i polskiemu wkładowi w II Wojną Światową [posłuchaj]
Opowiadamy Polskę światu
"Opowiadamy Polskę światu"źródło: Wojciech Kolarski @wkolarski/twitter

Opublikowano je w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wśród autorów są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Prezydent pisze między innymi, że 1 września 1939 roku rozpoczął się najtragiczniejszy rozdział historii ludzkości. Andrzej Duda podkreślił, że niemiecki nalot na Wieluń 1 września "dał początek wojnie totalnej, w której podeptano wszelkie normy moralne i prawne, w której całkowite zniszczenie zasobów przeciwnika oraz masową eksterminację ludności cywilnej zastosowano na niespotykaną wcześniej skalę". 

Polski prezydent przypomniał, że Polacy uczestniczyli w walce z Niemcami od norweskiego Narviku po libijski Tobruk i od Monte Cassino we Włoszech, aż po zwycięską bitwę o Berlin. Z kolei premier Mateusz Morawiecki pisze o roku rozpoczęcia wojny jako o "długim, polskim 1939 roku". 

Zagraniczny czytelnicy mogą się dowiedzieć z reprintów okładek z 1939 roku, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Mogą też przeczytać teksty polskich i zagranicznych intelektualistów, historyków i polityków wyjaśniające, co stało się 1 września 1939 roku, a także, co działo się w Polsce w ciągu ostatnich 80 lat. 

Teksty o Polsce i o wybuchu II wojny światowej można przeczytać w "Washington Post", "Chicago Tribune", "Le Figaro", "Die Welt", "L'Opinion", "Sunday Express", "El Mundo" i "Le Soir". Poza tekstami autorstwa polskiego prezydenta i premiera, brytyjscy, włoscy, francuscy i niemieccy intelektualiści piszą między innymi o tym, że Polska została 80 lat temu zdradzona. 

Artykuły powstały w ramach globalnego projektu promocji polskiej historii "Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019". Został on przygotowany przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Konsultantem historycznym projektu był profesor Wojciech Roszkowski. 

IAR/ks