Polskie Radio
Section05
prasa drukowana

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm nacjonalizm

"Cudowne środki" na żylaki, bóle stawów i problemy ze słuchem. Konsumenci się skarżą, UOKiK reaguje

Reklamy "cudownych środków" na żylaki, bóle stawów, problemów ze słuchem, nietrzymanie moczu mogą wprowadzać w błąd; oferowane specyfiki mogą nie mieć takich właściwości - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdzi, czy i jak wydawcy prasowi weryfikują treść reklam.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA UOKiK medycyna reklama prasa drukowana

„Świat Młodych” - świat młodzieży bez siły ideologicznych poglądów

28 lat temu, w sobotni poranek 7 sierpnia 1993 roku, po raz ostatni ukazał się w kioskach numer "Świata Młodych. Harcerskiej Gazety Nastolatków". Ten znaczący nagłówek może mylić, bo periodyk ten nigdy nie wychodził codziennie - najpierw był tygodnikiem, później ukazywał się dwa razy w tygodniu, by od 1974 roku ubrany w kolorową szatę zaczął ukazywać się trzy razy w tygodniu: wtorki, czwartki i soboty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA prasa prasa drukowana PRL

"Polacy mają prawo do zróżnicowanej informacji". Maciej Małecki o zakupie Polski Press przez Orlen

- Dzisiaj opozycja bardziej ceni niemiecką flagę nad polskimi mediami niż biało-czerwonego orła polskiego Orlenu. Było czymś normalnym, że lwia część mediów regionalnych znajduje się w rękach niemieckich, a czymś złym ich przejście do polskiego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio polityka PKN Orlen media prasa drukowana POLSKA Dorota Kania

"Był alfą i omegą". Prof. Łętocha o założycielu tygodnika "Prosto z mostu"

- Od początku ambicją Stanisława Piaseckiego było stworzenie przeciwwagi dla "Wiadomości literackich", tego pisma kulturalnego, które dzierżyło w dwudziestoleciu międzywojennym niejako rząd dusz wśród polskiej inteligencji. Jego ambicją było podważenie hegemonistycznej pozycji tego periodyku na rynku prasy kulturalnej II RP - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Łętocha, z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Dwudziestolecie międzywojenne prasa prasa drukowana

"To dobry ruch dla pluralizmu mediów w Polsce". Publicysta o zakupie Polska Press przez PKN Orlen

- Bardzo dobrze się stało, że Orlen kupił koncern medialny. Sytuacja, w której 80 proc. prasy regionalnej w Polsce znajduje się w rękach koncernu niemieckiego, jest kuriozalna, niespotykana na skalę europejską - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski (TVP). W debacie wzięli również udział: Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") oraz Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio polityka PKN Orlen Eliza Olczyk media prasa drukowana POLSKA