X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Londyn: tablica poświęcona polskim kryptologom

10.11.2019 17:51
W polskim kościele świętego Andrzeja Boboli na londyńskim Hammersmith odsłonięto tablicę poświęconą polskim kryptologom, którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy.
Audio
  • W Londynie odsłonięto tablicę poświęcona polskim kryptologom. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Uroczyste odsłonięcie tablic
Uroczyste odsłonięcie tablicŹródło: Twitter/Polish Embassy UK/ @PolishEmbassyUK

"Dzieląc się bezinteresownie swoim sukcesem z brytyjskimi i francuskimi sojusznikami w przeddzień wybuchu konfliktu, Polacy decydująco przyczynili się do jego skrócenia i uratowania milionów istnień ludzkich" - głosi dwujęzyczny napis na tablicy z brązu, ufundowanej przez polską ambasadę.

- Ten kościół to ważne miejsce dla pamięci o wszystkich naszych siłach zbrojnych - powiedział Polskiemu Radiu Arkady Rzegocki, ambasador Rzeczpospolitej w Londynie. Dodał, że "wśród wielu tablic i witraży brakowało tu jednak upamiętnienia polskich kryptologów".

Jak powiedział ambasador, ufundowanie tablicy to "część wieloletnich starań polskiej dyplomacji", by rzucić światło na wysiłek polskich matematyków. Wymienił w tym kontekście choćby inną tablicę, odsłoniętą w 2002 roku w Bletchley Park. To tam, opierając się na dokonaniach Polaków, brytyjscy kryptolodzy pod przywództwem Alana Turinga rozszyfrowali sekretne wiadomości stworzone przez następne modele Enigmy. - W brytyjskich głowach następuje ostatnio przełom, jeżeli chodzi o uznanie wkładu polskich kryptologów w złamanie niemieckiego szyfru - uważa ambasador Rzegocki.

IAR/dad