Polskie Radio
Section05
Enigma

Jak Polacy przekazali aliantom tajemnicę Enigmy. 83. rocznica konferencji w Pyrach

"Im więcej Polacy mówili o swoich maszynach, tym bardziej Knox gotów był słuchać. Miał powrócić do Londynu ze świadomością, że zapewne pierwszy raz w życiu spotkał kogoś dorównującego mu intelektem" – pisał Dermot Turing o wrażeniu Brytyjczyków z konferencji kryptologicznej w Pyrach, podczas której Polacy przekazali Brytyjczykom sekret złamania kodu Enigmy.
Zobacz więcej na temat:  Enigma II RP 1939 II wojna światowa II Rzeczpospolita Marian Rejewski HISTORIA

"Sukces polskich kryptologów". Z wizytą w Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to "Jedyne takie miejsce" opowiadające historię wybitnych polskich kryptologów, dzięki którym został złamany szyfr Enigmy. - To umożliwiło odczytywanie niemieckich wiadomości. Uratowano wiele istnień ludzkich, ponieważ wojsko wiedziało, gdzie Niemcy planują uderzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wanat, historyk wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Enigma matematyka Poznań

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Czarnobyl medycyna historia Polski Enigma

"To jest coś wyjątkowego". Sukces polskiej nauki na wystawie "Enigma. Zagadka rozwiązana"

"Enigma. Zagadka rozwiązana" to wyjątkowa wystawa, na której po raz pierwszy jest prezentowane szczególne dzieło polskich kryptologów. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro na antenie Polskiego Radia 24 zdradził szczegóły i opowiedział w czym tkwi wyjątkowość eksponatów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Enigma historia Polski społeczeństwo POLSKA

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Enigma II wojna światowa

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski szyfrowanie wywiad II wojna światowa Enigma Mateusz Drozda

„Enigma. Zagadka rozwiązana”. Wystawa dokumentująca wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej

Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury przygotowały wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Glasgow klimat Antarktyda Powązki język polski Enigma Mateusz Morawiecki