Polskie Radio
Section05
Enigma

Jak Polacy przekazali aliantom tajemnicę Enigmy. 84. rocznica konferencji w Pyrach

"Im więcej Polacy mówili o swoich maszynach, tym bardziej Knox gotów był słuchać. Miał powrócić do Londynu ze świadomością, że zapewne pierwszy raz w życiu spotkał kogoś dorównującego mu intelektem" – pisał Dermot Turing o wrażeniu Brytyjczyków z konferencji kryptologicznej w Pyrach, podczas której Polacy przekazali Brytyjczykom sekret złamania kodu Enigmy.
Zobacz więcej na temat:  Enigma II RP 1939 II wojna światowa II Rzeczpospolita Marian Rejewski HISTORIA

"DUDEK", czyli socjalistyczna Enigma rodem z PRL

W 1957 roku zostało powołane Biuro "A", specjalistyczna jednostka naukowo-badawcza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmująca się kryptografią oraz łamaniem szyfrów obcych. Najbardziej znanym rozwiązaniem kryptograficznym tej struktury było urządzenie szyfrujące o nazwie "DUDEK". Można powiedzieć, że była to "socjalistyczna Enigma", ponieważ urządzenia używano nie tylko w PRL, ale także w krajach bloku wschodniego, zwłaszcza w NRD. 
Zobacz więcej na temat:  szyfrowanie PRL służba bezpieczeństwa służby specjalne Dorota Truszczak Enigma szyfr kryptologia

Muzeum "pogromców Enigmy" o roli polskich kryptologów

Nazywani są pogromcami Enigmy. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, polscy kryptolodzy, którzy złamali kod tej niemieckiej maszyny szyfrującej, doczekali się muzeum swojego imienia. Centrum Szyfrów Enigma opowiada o roli polskich matematyków w przyspieszeniu zakończenia II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski szyfr szyfrowanie Enigma Grzegorz Wanat Centrum Szyfrów Enigma Paweł Boguszewski Marian Rejewski Henryk Zygalski Jerzy Różycki Poznań

"Wydarzenie Historyczne Roku 2021" - znamy laureatów

 - Po raz 15. honorujemy najciekawsze projekty związane z edukacją historyczną. Zależy nam na tym, aby przypominać ważne wydarzenia z ubiegłego roku. Za nimi stoją wspaniali ludzie, kuratorzy muzeów, działacze i animatorzy kultury. Chodzi również o to, aby uczyć się od najlepszych, jak w nowoczesny sposób z wiedzą historyczną docierać do odbiorców - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Kostro Enigma

"Sukces polskich kryptologów". Z wizytą w Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to "Jedyne takie miejsce" opowiadające historię wybitnych polskich kryptologów, dzięki którym został złamany szyfr Enigmy. - To umożliwiło odczytywanie niemieckich wiadomości. Uratowano wiele istnień ludzkich, ponieważ wojsko wiedziało, gdzie Niemcy planują uderzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wanat, historyk wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Enigma matematyka Poznań

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Czarnobyl medycyna historia Polski Enigma