X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MEN odwiedził polskie szkoły na Litwie

21.02.2020 16:28
Polska oświata na Litwie była tematem dwudniowej wizyty wiceministra edukacji narodowej Macieja Kopcia. Wizyta jest związana z wdrażaniem deklaracji o oświacie mniejszości litewskiej w Polsce i polskiej na Litwie, która została podpisana w ubiegłym roku w Warszawie.
Audio
  • Wiceszef MEN odwiedził polskie szkoły na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)
Wizyta wiceszefa MEN na Litwie
Wizyta wiceszefa MEN na LitwieMinisterstwo Spraw Zagranicznych/Twitter/@MEN_GOV_PL

Podczas wizyty poruszono kwestie egzaminu maturalnego z języka polskiego w szkołach polskiej mniejszości, nauczania języka litewskiego oraz polskich podręczników. Dziś Maciej Kopeć spotkał się ze społecznościami dwóch polskich szkół w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Jak powiedział, funkcjonowanie placówek edukacyjnych polskiej mniejszości na Litwie wynika z europejskich standardów. - Rodzice i uczniowie mają prawo do takiej edukacji. Polskie szkoły nie tylko mogą odgrywać rolę utrzymywania tożsamości narodowej, ale też są elementem budowania nowoczesnej szkoły, która zapewnia uczniom zwyczajnie karierę zawodową - oświadczył wiceszef MEN.

Jednym z ważniejszych zagadnień wizyty była obecność języka ojczystego na litewskiej maturze w szkołach polskiej mniejszości. Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski powiedział Polskiemu Radiu, że może minąć kilka lat, zanim wynik takiej matury będzie brany pod uwagę przy rekrutacji na litewskie uczelnie. Dodał jednak, że spotkanie z wiceministrem dobrze rokuje. - Widać to światełko, które daje nam nadzieję na poprawę sytuacji, związanej z nauczaniem języka polskiego, zmianą jego roli i statusu oraz egzaminem maturalnym - dodał.

Wczoraj wiceminister Maciej Kopeć spotkał się z przedstawicielami polskich środowisk oświatowych na Litwie oraz litewską wiceminister oświaty, nauki i sportu Jolantą Urbanowicz.

IAR/dad