Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Szkoły branżowe. "Potrzeba rewolucyjnej zmiany"

"W kwestii kształcenia zawodowego chcemy być wiarygodnym partnerem dla pracodawców" – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zaznaczyła, że przedsiębiorcy powinni mówić, czego oczekują od systemu edukacji. O reformie kształcenia zawodowego i o tym, czy szkoły branżowe dobrze wpłyną na rynek pracy, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. szkolnictwa zawodowego i rynku pracy Wojciech Kreft.
Zobacz więcej na temat:  szkoła reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska

MEN: Wzrosła liczba etatów nauczycielskich

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba nauczycieli wzrosła o 10 139 – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska przedstawiając w ostatnich dniach dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018. Z informacji wynika, że obecnie ich liczba wynosi 694 636. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Rafałem Bodarskim, ekspertem ds. edukacji z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła nauczyciel reforma edukacji

Jarosław Gowin o dokonaniach w nauce i szkolnictwie wyższym

Podsumowując dwa lata swojej pracy na czele resortu nauki, Jarosław Gowin podkreślił, że „konstytucja dla nauki” powstaje we współpracy rządu ze środowiskiem naukowców i podniesie autonomię uczelni. O podsumowaniu prac Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Rybkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Jarosław Gowin edukacja szkolnictwo wyższe

Reforma edukacji. Nie ma masowych zwolnień nauczycieli

W ciągu roku liczba nauczycieli na etatach zwiększyła się o kilkanaście tysięcy – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To przeczyłoby powtarzanej teorii, że reforma edukacji doprowadziła do masowych zwolnień w szkołach. Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja? Na ten temat mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jaranowski, rzecznik Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego reforma edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Coraz więcej nauczycieli pracuje na etatach

W ciągu roku liczba nauczycieli zatrudnionych na etatach zwiększyła się o kilkanaście tysięcy - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". To przeczyłoby powtarzanej w środowisku teorii, że reforma edukacji doprowadzi do masowych zwolnień w szkołach - przyznaje autor artykułu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska Sławomir Broniarz Związek Nauczycielstwa Polskiego reforma edukacji praca etat nauczyciel edukacja

Sondaż dotyczący reformy edukacji. Sprzeczne odpowiedzi

Przez ostatni rok nieznacznie wzrosło niezadowolenie dotyczące reformy szkolnictwa. W 2016 roku, jeszcze przed zmianami w systemie edukacji, negatywnie o sprawie wypowiadało się 33 procent badanych. Dziś ten odsetek wzrósł do 37 procent. Z drugiej strony, z sondażu zrealizowanego dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika że większość Polaków pozytywnie ocenia np. przywrócenie ośmioletniej podstawówki. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Piotrem Mikiewiczem z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja reforma szkolnictwa szkoła

Edukacja: Powstanie ponad 11 tys. nowych etatów

- Przebudowa systemu kształcenia musiała wiązać się z pewną fluktuacją w zakresie zatrudnienia. Każdego roku jakaś część nauczycieli odchodzi z pracy z różnych przyczyn. To sytuacja naturalna – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Odniósł się w ten sposób do zmian w polskim szkolnictwie związanych z reformą edukacji.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska Związek Nauczycielstwa Polskiego

"Dajemy większe i lepsze możliwości nauki"

Nowe przepisy dot. kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają przede wszystkim służyć edukacji włączającej dzieci z niepełnosprawnością - zapewniła w Sejmie wiceminister edukacji Marzena Machałek. Dodała, że MEN będzie pilnować, by kształcenie ich było organizowane właściwie. - System opieki nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest spójny - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej