Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Trójka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja Wojciech Roszkowski

"Tu będziemy szkolić przyszłe polskie elity". Przemysław Czarnek o Akademii Kopernikańskiej

- Dorobiliśmy się czegoś, o czym wielu myślało od dziesięcioleci: elitarnej szkoły wyższej, Akademii Kopernikańskiej - powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. To jest miejsce, w którym będziemy szkolić przyszłe polskie elity w ramach Szkoły Kopernikańskiej, w elitarnym systemie - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji Narodowej Kongres 590

XII Kongres Polska Wielki Projekt. Czarnek: spotkanie ludzi, którzy mają na sercu dobro Polski

- To bardzo poważne spotkanie bardzo mądrych ludzi, którzy mają na sercu dobro i interes państwa polskiego tu i teraz oraz w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek o kongresie Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Kongres PWP 2022 Polska Wielki Projekt 2022 Polskie Radio 24 POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Adrian Klarenbach Ministerstwo Edukacji Narodowej polityka

Szef MEiN: w polskich szkołach i przedszkolach jest blisko 160 tys. dzieci z Ukrainy

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,48 mln uchodźców. W przeważającej większości to kobiety i dzieci. - Łącznie w polskim systemie szkolnym i przedszkolnym jest blisko 160 tys. dzieci - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji Narodowej wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Rosja ONZ bezpieczeństwo edukacja

Tydzień Nauki Polskiej na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju

- Udział w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, jest dla nas ważnym doświadczeniem, a jednocześnie wielkim wyzwaniem, mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. - Po raz pierwszy mamy okazję uczestniczyć w wystawie EXPO, na której możemy zaprezentować polską naukę w tak atrakcyjny sposób - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Dubaj NAUKA wystawa Polska Akademia Nauk Ministerstwo Edukacji Narodowej

"Chcemy, aby rodzice mogli decydować o zajęciach". Wiceszef MEiN o nowelizacji prawa oświatowego

- Nie ograniczamy uprawnień dyrektorów szkół. Raczej pozwalamy kuratorowi oświaty na to, aby mógł interweniować w sytuacjach szczególnych. W nowelizacji chodzi o to, aby rodzice mogli w pełni świadomie decydować o tym, czy ich dzieci powinny uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez organizacje pozarządowe - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. "Trzeba wyrażać wsparcie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

W Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Trójkąt Weimarski Andrzej Duda Ukraina Niemcy Francja Ministerstwo Edukacji Narodowej studenci Jazz język polski Polonia Kanada

Konkurs genealogiczny dla uczniów szkół podstawowych

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - Archiwa Państwowe we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki wystartowały z konkursem genealogicznym skierowanym do uczniów klas szóstych szkół podstawowych, ale w przygotowanie zadania konkursowego, tj. opracowanie drzewa genealogicznego, angażować mogą się całe rodziny.
Zobacz więcej na temat:  drzewo genealogiczne rodzina tradycja historia Polski Agnieszka Kunikowska Ministerstwo Edukacji Narodowej archiwum

Piontkowski: Trzaskowski, zamiast budować nowe szkoły i przedszkola, narzeka na rząd

- Prezydent Rafał Trzaskowski, zamiast wypełniać swoje obowiązki - budować nowe szkoły, przedszkola i żłobki - narzeka na rząd, że ten nie zmniejsza obłożenia obecnie istniejących szkół. Przy zwiększającej się liczbie mieszkańców miasta oczywiste jest, że należy budować nowe szkoły. To samorządy odpowiadają za część organizacyjną, administracyjną - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej Polskie Radio 24

Tekieli: jeśli szkoła nie będzie atrakcyjna w treściach, nie będzie konkurować ze światem zewnętrznym

- Bez zakazu używania urządzeń mobilnych w szkole, nauczyciele nie będą w stanie skupić uwagi uczniów na lekcjach. Trzeba pamiętać też o atrakcyjnych treściach i zwiększaniu zajęć sportowych - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta i komentator.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej młodzież szkoła telefony komórkowe internet nauczyciel