X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie rozpoczął się odpust ku czci świętego Kazimierza

04.03.2020 10:57
W Wilnie rozpoczęły się obchody ku czci świętego Kazimierza - patrona Litwy. Odpust potrwa do niedzieli. Św. Kazimierz był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Jego relikwie znajdują się w wileńskiej katedrze.
Audio
  • W Wilnie rozpoczął się odpust ku czci świętego Kazimierza. Materiał Kamila Zalewskiego
Jarmark Kaziukowy
Jarmark KaziukowyFot.: Joanna Bożedorska/zw.lt

Uroczystości rozpoczęły się wczoraj wieczorem. W Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie odpust zainaugurowały msze święte. Kolejne nabożeństwa w różnych językach, w tym po polsku, zostaną odprawione dzisiaj. W sobotę i niedzielę wspólnota katedralna zorganizuje specjalną loterię i podsumowanie konkursu na najładniejszą figurę św. Kazimierza. Niedziela będzie ostatnim dniem odpustu.

W nadchodzący weekend po raz 417. odbędzie się również Jarmark Kaziukowy i to pomimo że władze Litwy z powodu zagrożenia koronawirusem COVID-19 zalecają, aby nie organizować masowych imprez. - W Wilnie koronawirusa nie zarejestrowano, zatem szykujemy się do Jarmarku - mówi Polskiemu Radiu Edyta Tamosziunaite, wicemer litewskiej stolicy. Władze miasta postanowiły przedsięwziąć środki ostrożności. - Będziemy unikać zamkniętych pomieszczeń. Niektóre imprezy, takie jak Kaziuk Dzięcięcy w wileńskim Ratuszu, nie odbędą się - dodaje wicemer. Miasto wystosowało też apel do uczestników Jarmarku, aby zadbali o środki dezynfekujące oraz o wzajemne bezpieczeństwo. Na Kaziuku, który rozpocznie się w piątek, tradycyjnie handlarze i rzemieślnicy zaoferują drewniane rękodzieła i wyroby z wikliny. Nie zabraknie kaziukowych pierników w formie serc oraz tradycyjnych, wileńskich palm.

Historia Jarmarku związana jest z wyniesieniem na ołtarze na początku XVII wieku królewicza Kazimierza, który zmarł 4 marca 1484 roku. W związku z uznaniem świętego Kazimierza za patrona Wielkiego Księstwa Litewskiego papież Urban III zezwolił na rocznicowe uroczystości.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno