X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Razem w walce z pandemią - pomoc wolontariuszy niezbędna

16.04.2020 12:35
Na froncie walki z koronawirusem obok lekarzy, pielęgniarek i ratowników stawili się wolontariusze. Pomagają miedzy innymi seniorom w zakupach, rodzinom lekarzy w opiece nad dziećmi oraz szyją maseczki ochronne.
Audio
  • Wolontariusze pomagają. Relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wolontariusze m.in. szyją maseczki
Wolontariusze m.in. szyją maseczkiFoto: pixabay.com

W walkę z pandemią koronawirusa zaangażowali się wolontariusze. Pomagają seniorom w zakupach, rodzinom lekarzy w opiece nad dziećmi, szyją maseczki ochronne, odbierają telefony od osób, które nie radzą sobie z problemami, jakie niesie ze sobą epidemia. Biorą też udział w dystrybucji środków ochrony osobistej czy wreszcie z dezinformacją na temat pandemii wirusa w sieci.

Zaczęło się od pomocy seniorom, skazanym na domową izolację. Z myślą o nich pracownicy i wolontariusze Szlachetnej Paczki przygotowali akcję telefoniczną „Dobre słowa”. Pod specjalnym numerem dyżur pełnią psycholodzy i właśnie wolontariusze. Czekają na telefon od osób samotnych, potrzebujących wsparcia i pomocy, a także sami dzwonią do znanych im seniorów.

Pomoc seniorom w czasie kwarantanny niosą m.in. wolontariusze ze Świdnika w woj. lubelskim. W akcję zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Robią zakupy, opłacają rachunki, wyprowadzają psy na spacer i wyrzucają śmieci.

Z pomocy mogą także skorzystać osoby przebywające na przymusowej kwarantannie - mówi radny miasta Świdnik oraz wolontariusz Marcin Magier.

W pomoc osobom potrzebującym w związku z epidemią koronawirusa zaangażowanych jest ponad 100 tysięcy wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji. Podjęto wiele różnorodnych inicjatyw - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Wolontariusze własnoręcznie szyją też maseczki ochronne. W Łodzi przekazali ich szpitalom prawie 73 tys. To efekt akcji "Łódź Szyje Dla Medyków". W przygotowaniu są kolejne maseczki oraz przyłbice ochronne - mówi Aneta Szymanowska, koordynatorka akcji

Wolontariuszy szukają grupy pomocowe "Studenci Medykom" i "Korona Ci z głowy nie spadnie". Chodzi o pomoc przy opiece nad dziećmi medyków, stojących na pierwszym froncie walki z pandemią -  tłumaczy Aleksandra Kozera z organizacji "Wioski".

Z wolontariuszami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli też współpracę plantatorzy i przetwórcy owoców jagodowych. Polskie soki, konfitury, dżemy z aronii, porzeczek, malin, truskawek i innych owoców o znanych właściwościach przeciwutleniających - dotarły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków we Włoszech na znak solidarności w czasach pandemii. Przetwory trafiły do personelu medycznego i sanitarnego oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. Połowa darów jeszcze przed Świętami trafiła zaś do najbardziej potrzebujących wsparcia warszawskich szpitali. Akcję koordynował Wolontariat Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Dziękujemy za wspaniały gest i ogromną pomoc - pracownicy szpitali będą zachwyceni przekazanymi przez państwa produktami – dziękowała za inicjatywę Natalia Bierezowicz, przewodnicząca Zarządu Głównego Samorządu Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wolontariusze biorą także udział w dystrybucji sprzętu ochrony osobistej, a także w walce z dezinformacją na temat pandemii w sieci, którą umożliwia specjalna aplikacja stworzona przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska.

IAR/PAP/ep