Polskie Radio
Section05
wolontariat

110-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

W XX wieku sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, w tym także ludzi niewidomych była trudna nie tylko pod względem finansowym, ale również z powodu ich traktowania i odtrącenia przez społeczeństwo. Pomocną dłoń w ich kierunku wyciągnęła hrabina Róża Czacka, która swoimi działaniami doprowadziła do powstania Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które w tym roku obchodzi swoje 110-lecie. O działalności i historii ośrodka opowiedzieli w "Strefie Rodzica" prezes towarzystwa, Paweł Kacprzyk oraz siostry Julitta Siedlecka i Jana Maria Ściga.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Strefa Rodzica wychowanie wolontariat radio dla dzieci

Zmieniające się oblicza wolontariatu. Jak wygląda dziś?

Piątkowa Noc Muzeów była też nocą wolontariuszy kultury. To jeden z przykładów profesjonalnego wolontariatu, bez którego dziś nie można już sobie wyobrazić organizacji wielu imprez kulturalnych. – Wolontariusze pełnią rolę informacyjną, pomagają organizować warsztaty, ale są też opiekunami występujących artystów – wylicza Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska wolontariat pomoc

Fundacja Forani – dla tych, którzy ucierpieli w wypadkach

Fundacja Forani to niewielka organizacja, która powstała z odruchu serca. Jej założycielka, po tym jak uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego straciła swoje jedyne dziecko i długo walczyła o powrót do zdrowia, postanowiła pomagać ludziom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i ucierpieli w wyniku nagłego zdarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska pomoc wolontariat wypadek

Cicha, samotna noc. Odmienić święta osób starszych

Święta to czas nadziei. Jednak dla setek samotnych seniorów od lat to jedne z najsmutniejszych dni w roku. Ten stan rzeczy stara się zmienić Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich", które rozpoczęło kampanię "Podaruj Wigilię". – Jedną z najpiękniejszych kolęd jest "Cicha noc", ale dla starszych samotnych ludzi jest to przejmująco cicha noc – powiedziała w "Klubie Trójki" dyrektor stowarzyszenia Joanna Mielczarek.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczna święta Wigilia Elżbieta Korczyńska Klub Trójki senior wolontariat społeczeństwo