Polskie Radio
Section05
wolontariat

Pomoc uchodźcom od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Reportaż "Spontan" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o Łukaszu Szulcu - pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przez grupę głównie przedsiębiorców z Wielkopolski. Zaskakuje jego ogromne poświęcenie i zrozumienie sytuacji Ukraińców uciekających przed skutkami agresji rosyjskiej. Z pomocą uchodźcom ruszył już w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie wolontariat Poznań Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca reportaż w Jedynce uchodźcy

"Spontan" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o Łukaszu Szulcu, pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy

Reportaż opowiada o Łukaszu Szulcu - pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przez grupę głównie przedsiębiorców z Wielkopolski. Zaskakuje jego ogromne poświęcenie i zrozumienia sytuacji Ukraińców uciekającym przed skutkami wojny i nieprawdopodobne poświęcenie, także kosztem własnego czasu. Z pomocą uchodźcom ruszył już w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie wolontariat Poznań Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Dopóki wojna trwa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

- Pierwszą osobą, która pomogła mi w Polsce, był Rosjanin - opowiada Anton, informatyk z Ukrainy, który od niedawna pracuje jako wolontariusz w Przemyślu. Mężczyzna przyznaje, że to doświadczenie było dla niego zaskakujące, ale tam - na dworcu kolejowym przyjmującym każdego dnia tysiące uchodźców z Ukrainy - potrzebna jest każda para rąk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wolontariat Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Польський волонтер прокоментував ситуацію в Авдіївці

Польський волонтер Рафал Рошкевич з асоціації Pogoń Ruska описує ситуацію в Авдіївці на Донбасі як моторошнну. Росіяни намагалися взяти місто від початку вторгнення, останнім часом їхні штурми посилилися
Zobacz więcej na temat:  Ukraina agresja wolontariat

"Ufunduj wielkanocny koszyczek" - świąteczna pomoc dla samotnych seniorów

Według danych statystycznych, jedna trzecia osób po 80 roku życia doświadcza samotności i izolacji, a jedna piąta z nich nie wychodzi z domu. Zmagającym się z tymi problemami seniorom pomagają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które po raz kolejny organizuje akcję "Ufunduj wielkanocny koszyczek". Wolontariusze chcą poprzez swoje działania podarować samotnym nadzieję i obecność.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Wielkanoc senior Małgorzata Raducha pomoc wolontariat

Zostań darczyńcą Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu

W podradomskim Sołtykowie powstaje Hospicjum Królowej Apostołów. - Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc chorym w ich domach. Często uniemożliwia to też odległość od naszej bazy. Dlatego postanowiliśmy zbudować stacjonarne hospicjum - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Marek Kujawski, założyciel i dyrektor Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.  
Zobacz więcej na temat:  hospicjum wolontariat Radom społeczeństwo POLSKA

"W Polsce mamy armię społeczników". Wojciech Kaczmarczyk o Narodowym Instytucie Wolności

- W Polsce jest kilka milionów ludzi, którzy na co dzień angażują się w rozmaite działania wolontariackie, działania stowarzyszeniowe. To jest wielka armia społeczników, która buduje kapitał społeczny - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc wolontariat POLSKA Polskie Radio 24

Niesienie pomocy i wolontariat. Jak zostać wolontariuszem?

Pomaganie innym daje wiele satysfakcji. Korzyści z pomagania płyną nie tylko do potrzebujących, ale również do osób, które wsparcia im udzielają. Dla niektórych osób bycie wolontariuszem to ważna część życia. O tym, jak i dlaczego pomagają opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Maria Skokin, nagrodzona w konkursie Wolontariusz Roku 2022 organizowanym przez Fundacje Okno na Wschód. O idei i zasadach wolontariatu opowiedziała Karolina Kłosińska z Zespołu Rozwoju Wolontariatu Ochotnicy Warszawscy.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat radio dla rodziców pomoc DAB+