Redakcja Polska

Razem w walce z pandemią - pomoc wolontariuszy niezbędna

16.04.2020 12:35
Na froncie walki z koronawirusem obok lekarzy, pielęgniarek i ratowników stawili się wolontariusze. Pomagają miedzy innymi seniorom w zakupach, rodzinom lekarzy w opiece nad dziećmi oraz szyją maseczki ochronne.
Audio
  • Wolontariusze pomagają. Relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wolontariusze m.in. szyją maseczki
Wolontariusze m.in. szyją maseczkiFoto: pixabay.com

W walkę z pandemią koronawirusa zaangażowali się wolontariusze. Pomagają seniorom w zakupach, rodzinom lekarzy w opiece nad dziećmi, szyją maseczki ochronne, odbierają telefony od osób, które nie radzą sobie z problemami, jakie niesie ze sobą epidemia. Biorą też udział w dystrybucji środków ochrony osobistej czy wreszcie z dezinformacją na temat pandemii wirusa w sieci.

Zaczęło się od pomocy seniorom, skazanym na domową izolację. Z myślą o nich pracownicy i wolontariusze Szlachetnej Paczki przygotowali akcję telefoniczną „Dobre słowa”. Pod specjalnym numerem dyżur pełnią psycholodzy i właśnie wolontariusze. Czekają na telefon od osób samotnych, potrzebujących wsparcia i pomocy, a także sami dzwonią do znanych im seniorów.

Pomoc seniorom w czasie kwarantanny niosą m.in. wolontariusze ze Świdnika w woj. lubelskim. W akcję zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Robią zakupy, opłacają rachunki, wyprowadzają psy na spacer i wyrzucają śmieci.

Z pomocy mogą także skorzystać osoby przebywające na przymusowej kwarantannie - mówi radny miasta Świdnik oraz wolontariusz Marcin Magier.

W pomoc osobom potrzebującym w związku z epidemią koronawirusa zaangażowanych jest ponad 100 tysięcy wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji. Podjęto wiele różnorodnych inicjatyw - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Wolontariusze własnoręcznie szyją też maseczki ochronne. W Łodzi przekazali ich szpitalom prawie 73 tys. To efekt akcji "Łódź Szyje Dla Medyków". W przygotowaniu są kolejne maseczki oraz przyłbice ochronne - mówi Aneta Szymanowska, koordynatorka akcji

Wolontariuszy szukają grupy pomocowe "Studenci Medykom" i "Korona Ci z głowy nie spadnie". Chodzi o pomoc przy opiece nad dziećmi medyków, stojących na pierwszym froncie walki z pandemią -  tłumaczy Aleksandra Kozera z organizacji "Wioski".

Z wolontariuszami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli też współpracę plantatorzy i przetwórcy owoców jagodowych. Polskie soki, konfitury, dżemy z aronii, porzeczek, malin, truskawek i innych owoców o znanych właściwościach przeciwutleniających - dotarły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków we Włoszech na znak solidarności w czasach pandemii. Przetwory trafiły do personelu medycznego i sanitarnego oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. Połowa darów jeszcze przed Świętami trafiła zaś do najbardziej potrzebujących wsparcia warszawskich szpitali. Akcję koordynował Wolontariat Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Dziękujemy za wspaniały gest i ogromną pomoc - pracownicy szpitali będą zachwyceni przekazanymi przez państwa produktami – dziękowała za inicjatywę Natalia Bierezowicz, przewodnicząca Zarządu Głównego Samorządu Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wolontariusze biorą także udział w dystrybucji sprzętu ochrony osobistej, a także w walce z dezinformacją na temat pandemii w sieci, którą umożliwia specjalna aplikacja stworzona przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska.

IAR/PAP/ep