X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Ukrainę i do Mołdawii wyruszył transport ze sprzętem do walki z COVID-19

24.06.2020 12:04
Strażacy wyruszyli w środę rano na Ukrainę i do Mołdawii z transportem darów rządu polskiego o wartości 3 mln zł. 12 samochodów ciężarowych ze sprzętem do walki z pandemią koronawirusa jedzie na Ukrainę, a 4 do Mołdawii - poinformował wiceminister Paweł Jabłoński.
Audio
  • Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że zaangażowanie rządu w walkę z globalną epidemią to przejaw naszej solidarności (IAR)
  • Obecny na pożegnaniu konwoju wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że pomoc jaką wysyłamy dziś na Ukrainę i do Mołdawii, to wsparcie dla naszych najbliższych przyjaciół (IAR)
Ciężarówki z pomocą rządu polskiego dla Ukrainy i Mołdawii na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 przy ul. Majdańskiej 3840 w Warszawie.
Ciężarówki z pomocą rządu polskiego dla Ukrainy i Mołdawii na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 przy ul. Majdańskiej 38/40 w Warszawie. Fot.: PAP/Marcin Obara

Podczas briefingu prasowego na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Warszawie, wiceminister Jabłoński poinformował, że polski rząd wysyła na Ukrainę i do Mołdawii sprzęt ochrony osobistej, rękawiczki, maseczki kombinezony i płyny dezynfekcyjne, a oba te kraje zaliczył do "jednych z naszych najbliższych przyjaciół", z którymi Polska współpracuje bardzo ściśle w ramach Partnerstwa Wschodniego.

- To jest jeden z naszych absolutnych priorytetów w polityce zagranicznej. Chcemy, żeby kraje wschodniej Europy, z krajami środkowej Europy razem tworzyły jedną całość, jeden sojusz, i żeby współpracowały docelowo także w ramach Unii Europejskiej - oświadczył Jabłoński.

Zaznaczył, że "takie gesty są realne, gdyż docierają do ludzi, którzy są naprawdę w potrzebie". - Dziś właśnie taki gest wykonujemy, ponieważ nasi przyjaciele zwrócili się do nas o pomoc, zgodnie z powiedzeniem, której znane we wszystkich naszych krajach: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - mówił Jabłoński. Wiceszef MSZ poinformował też, że od początku pandemii Polska wydała prawie pół miliarda złotych na taką pomoc międzynarodową i na badania naukowe.

Jabłoński podziękował za bardzo dobrą współpracę spółkom Skarbu Państwa, resortom finansów, zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, a także Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Wskazał też na zaangażowanie Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Polskiej Fundacji Narodowej oraz spółek Skarbu Państwa, w tym PKN Orlen, PGNiG, Polfy Tarchomin, Krajowej Spółki Cukrowej, Fundacji PZU i PKO BP.

Ambasador Ukrainy: polska solidarność jest znana na całym świecie

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podkreślił, że w czasach pandemii "jest duża potrzeba, żeby wspomagać jeden drugiego", a transport darów rządu polskiego uznał za jedno z wielu znaczących wydarzeń, które "pokazują otwartość i pomoc, którą niesie Polska do państw, które potrzebują takiej pomocy".

Jak zaznaczył, "polska solidarność jest znana na całym świecie, i ta solidarność na pewno jest znana na Ukrainie". - Jest znana od czasu rewolucji pomarańczowej, od czasu rewolucji na Majdanie, kiedy flagi Polski wpierały Ukraińców w ich dążeniu do Unii Europejskiej, do zmian w państwie, do reform, do zbliżenia się z państwami z kontynentu europejskiego - przypomniał Deszczyca. Ocenił, że także udział polskich spółek w przekazywaniu darów "pokazuje, że nie tylko współpracują z Ukraińcami, nie tylko robią wspólny biznes, ale też pomagają w razie potrzeby".

- Ta wzajemna pomoc, wzajemne wsparcie na pewno będzie dla nas wszystkim dobrym przykładem do tego, żeby tworzyć jeszcze więcej dobrych rzeczy. Dziękuję za tę inicjatywę i mam nadzieję, że nie tylko taką pomoc będziemy realizować, a też będziemy realizować dużo innych wspólnych projektów - oświadczył ambasador.

Wiceminister finansów i szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska zwróciła uwagę, że pandemia "poddała próbie nasze codzienne życie rodzinne, zawodowe i społeczne" i oceniła, że "jako społeczność wyszliśmy z tej próby zwycięsko". - W sytuacji globalnej pandemii zagrożenia epidemiologicznego, naszą powinnością jest solidarność. (...) Dzisiaj my pomagamy, a jutro możemy liczyć na pomoc innych - oświadczyła.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 940 zakażeń koronawirusem, 16 chorych na Covid-19 zmarło, a 453 wyzdrowiało - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zakażeń na Ukrainie od początku pandemii. Od początku epidemii na Ukrainie na Covid-19 zachorowało 39 014 osób, 1051 zmarło, a 17 409 wyzdrowiało.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: MSZ Mołdawia Ukraina