Polskie Radio
Section05
Mołdawia

Wątki Ludmiły Kozłowskiej w grze Putina w Mołdawii

Po politycznych perturbacjach w Mołdawii prokurator generalny tego kraju chce sprawdzenia, kto stał za zamkniętym dochodzeniem w sprawie szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiły Kozłowskiej. "Zarzucano jej między innymi nielegalne finansowanie opozycji, pranie brudnych pieniędzy i związki z rosyjskimi służbami specjalnymi" – przypomina w obszernym artykule tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  Ludmiła Kozłowska Fundacja Otwarty Dialog Mołdawia kiszyniów Rosja Władimir Putin

Mołdawia. Między dostatnią przeszłością a niepewną przyszłością

Mołdawia to kraj niegdyś płynący… – Mlekiem, miodem i winem. To przyjemny południowy kraj na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego; doinwestowany, bo Moskwie bardzo zależało, żeby uczynić z niego takie "okno wystawowe", zwłaszcza w konfrontacji z Rumunią – przypomina Kamil Całus, autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne". 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Drozd Trójka podróże podróże zagraniczne komunizm Mołdawia Australia Afryka Wschodnia

Mołdawia. Kraj niewielki, ale bardzo złożony

- Choć liczy sobie teraz już poniżej 3 mln mieszkańców, skupia na swoim terenie całe mnóstwo zjawisk, których byśmy się w takim małym kraju nie spodziewali. Mamy tam do czynienia z parapaństwem, czyli z separatyzmem nadniestrzańskim, z największą emigracją zarobkową w regionie, czy z bardzo poważnym problemem tożsamościowym - mówił w "Pulsie świata" Kamil Całus, autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne".
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Mołdawia Czarne Dwójka

Mołdawia. Początek nowej drogi

- Premierem nowego rządu została Maia Sandu, polityk proeuropejski, ale w składzie jej gabinetu znaleźli się politycy różnych oriantacji. Macierzysta partia pani premier stanowi w parlamencie mniejszość. Pytaniem jest, jaką poliykę będzie uprawiał rząd, który powstał nie za jakąś opcją, ale przeciwko Vladowi Plahotniukowi – mówił w Dwójce Jakub Pieńkowski, ekspert PISM.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Unia Europejska USA Rosja ŚWIAT polityka Piotr Pogorzelski

"Świat w powiększeniu". Koniec kryzysu politycznego w Mołdawii?

- Partia Demokratyczna zrezygnowała z walki o władzę, bo zdano sobie sprawę, że walczą przeciwko całemu światu. Poparcie społeczne widoczne na ulicach, to byli ludzie, których sami ściągnęli, często płacąc im za to. Nie mieli też żadnego wsparcia na arenie międzynarodowej. Trudno utrzymać władzę w Moładawii, gdy ma się przeciwko sobie Moskwę, Waszyngton i Brukselę - mówił w Polskim  Radiu 24 dr Piotr Oleksy, historyk i wschodoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia