Polskie Radio
Section05
Mołdawia

PR24 Ekspert: Naddniestrze kreuje chaos na pograniczu UE

Władze samozwańczego Naddniestrza poprosiły Rosję o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. - Apele o pomoc Rosji mają raczej charakter rytualny, być może chodzi o wsparcie finansowe. Ale do wojny raczej nie dojdzie. Chodzi może o kreowanie chaosu na pograniczu UE i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Rosja naddniestrze Ukraina ŚWIAT

ANALIZA Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. Mołdawia znów ma kłopot

Władze samozwańczego państwa Naddniestrze poprosiły Rosję o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. - Każda z próśb o aneksję czy uznanie niepodległości mogłaby sprawić, że Ukraina uznałaby Naddniestrze za realne zagrożenie, i doprowadzić do interwencji Kijowa, przed którą Rosja by go nie obroniła - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Kamil Całus, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mołdawia naddniestrze Ośrodek Studiów Wschodnich ANALIZA Europa Wschodnia

Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. "Przyłączenie było realnie niemożliwe"

Podczas Zjazdu Delegatów Ludowych Wszystkich Szczebli posłowie i radni z całego terytorium samozwańczego Naddniestrza wystosowali prośbę do Rosji o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. Wbrew przewidywaniom ekspertów nie było natomiast mowy o włączeniu separatystycznego regionu do państwa Putina. - Od początku było jasne, że przyłączanie Naddniestrza do Rosji było realnie niemożliwe - ocenia dr Piotr Oleksy, analityk Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki naddniestrze Mołdawia Rosja Europa Wschodnia

Tłumaczka książki "Pod prąd": Oleg Serebrian to współczesny człowiek renesansu

- Oleg Serebrian to historyk, politolog, dyplomata, wybitny znawca historii Europy, poliglota, a także pisarz. Od 2022 roku jest wicepremierem Mołdawii ds. reintegracji Naddniestrza – mówiła w Dwójce Radosława Janowska-Lascar o autorze przetłumaczonej przez siebie powieści pt. "Pod prąd".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Mołdawia Oleg Serebrian tłumacz Radosława Janowska-Lascar Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Tomasz Mann Paweł Huelle

Ukraina i Mołdawia rozpoczną negocjacje akcesyjne do UE. Prof. Grosse: to wieloetapowy wyścig

Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Jednak droga do rozszerzenia Wspólnoty jest jeszcze długa. - To wieloetapowy wyścig i na każdym etapie można go zatrzymać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Unia Europejska Ukraina Węgry Mołdawia Tomasz Grosse Marko Babić