Polskie Radio
Section05
Mołdawia

Dr Bonikowska: nie ma perspektyw członkostwa w UE dla państw Partnerstwa Wschodniego

- UE jest bardzo ważnym punktem odniesienia, jako dźwignia. Jednak o członkostwie państw Partnerstwa Wschodniego w UE nie ma mowy. Nie jest to również brane pod uwagę w dłuższej perspektywie. Trzeba poczekać na lepsze czasy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem był również Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Partnerstwo Wschodnie Gruzja Ukraina Mołdawia Unia Europejska ŚWIAT

"Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991". Nowa publikacja IPN

Publikacja prezentuje sylwetki kapłanów, naukowców, nauczycieli i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 roku pozostali na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mołdawia Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Praga Kresy

"Podział ideologiczno-geopolityczny". Potocki o mołdawskiej scenie politycznej

- Tak było podczas grudniowych wyborów prezydenckich, które wygrała Sandu. Tak też jest w obecnej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Mimo tego podziału Mołdawia była zawsze dość pluralistyczna. Nie jest to regułą w państwach powstałych po upadku Związku Radzieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej". Prezydent Mołdawii Maia Sandu składa oficjalną wizytę w Polsce. Rozpoczęła ją od rozmowy "w cztery oczy" z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia ŚWIAT polityka

Szczerski: OBWE użyje wszelkich instrumentów dyplomatycznych ws. Polaków na Białorusi

- Sekretarz generalna OBWE Helga Schmid w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą zapewniła, że OBWE "użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych dla poprawy sytuacji Polaków na Białorusi" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krzysztof Szczerski Andrzej Duda OBWE Europa Ukraina Białoruś Rosja Mołdawia Gruzja wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe polityka dyplomacja

Łukaszenko coraz brutalniejszy wobec opozycji

Białoruskie siły bezpieczeństwa zamordowały aktywistę, 31-letniego Romana Bandarenkę. Na cmentarzu żegnały go tysiące ludzi. Tymczasem zatrzymano dziennikarkę, która wyśledziła, jak władze zacierały tropy prowadzące do jego zabójców. Na Białorusi powiało chłodem, jakiego jeszcze nie znano. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Białoruś Unia Europejska Aleksander Łukaszenka protest demonstracje Mołdawia Bułgaria Macedonia Północna Libia polityka konflikty międzynarodowe Agnieszka Bryc Magdalena El Ghamari Trójka społeczeństwo

NASZ WYWIAD "Sukces mobilizuje". Ekspert OSW o wyborach w Mołdawii: trwa wymiana pokoleń i prorosyjski straszak już nie działa

- Ma miejsce zmiana pokoleniowa. Coraz więcej młodych Mołdawian wyjeżdża na Zachód za pracą, co pozwala im doświadczyć życia w rozwiniętych demokracjach europejskich. Do tego następuje zwykła wymiana pokoleń. W wiek wyborczy wchodzi coraz więcej młodych ludzi, co wpływa wyraźnie na kształt poparcia dla poszczególnych partii - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus, mówiąc o przyczynach wygranej Mai Sandu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja naddniestrze wybory