Polskie Radio
Section05
Mołdawia

Prezydent Duda: mamy nadzieję na kontynuację dobrych relacji z Mołdawią

Polska i Mołdawia obchodzą 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji w Warszawie wizytę złożyła prezydent Maia Sandu. Andrzej Duda podkreślił po spotkaniu, że Polska stara się pomagać władzom Mołdawii w trudnym procesie reform oraz że nadanie temu krajowi statusu kandydata do Unii Europejskiej było podniosłym aktem. Rozmowa dotyczyła między innymi dostaw gazu z Rosji, a także kwestii Naddniestrza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Andrzej Duda Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej polityka Polityka zagraniczna Polski Mołdawia

Prezydent Mołdawii odwiedza Warszawę. Szrot: status kandydata do UE to efekt wsparcia Polski

- W samozwańczej republice Naddniestrza działy się bardzo niepokojące rzeczy, które ucichły. Moim zdaniem, to  też jest wypadkowa działań, jakie podjął pan prezydent celem zabezpieczenia statusu kandydackiego Mołdawii do UE  - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. - Na miarę naszych możliwości dalej powinniśmy ten kraj wspierać, pod każdym względem - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Janecki Paweł Szrot Mołdawia Europa Europa Wschodnia POLSKA

Bałkany Zachodnie wobec kandydatury Ukrainy i Mołdawii do UE. Żornaczuk: jest rozgoryczenie

Ze strony państw Bałkanów Zachodnich było wsparcie kandydatur Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej. Natomiast z czego się na pewno nie cieszą się Bałkany Zachodnie - żaden kraj - to fakt, że oni nie odnotowali żadnego kroku naprzód na swojej drodze do Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żornaczuk
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Europa Unia Europejska Bałkany Ukraina Mołdawia

Ukraina i Mołdawia ze statusem kandydatów do UE. Repetowicz: to nie jest tylko symbolizm

- To nie jest tylko symbolizm, ale poważny sygnał dla Ukrainy i Mołdawii, że są traktowani jako członkowie wielkiej rodziny europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24, dr Witold Repetowicz z Defence24.pl. Jak dodał, nadanie takiego statusu otwiera tym państwom drogę do podjęcia konkretnych działań, od których będzie zależało, kiedy oficjalnie wstąpią do UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Kazachstan Mołdawia Unia Europejska

Prezydent Duda: aktywnie wspieraliśmy Ukrainę i Mołdawię, a teraz cieszymy się razem z nimi

Na szczycie w Brukseli zapadała decyzja o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do Unii Europejskiej. Radość z tego postanowienia wyraził prezydent Andrzej Duda. "To świetna wiadomość! Gratulujemy! Aktywnie wspieraliśmy wnioski Ukrainy i Mołdawii, a teraz cieszymy się razem z nimi" - napisał prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Ukraina Mołdawia Unia Europejska

Echa decyzji UE. Jednoznaczne głosy. "Wielka chwila dla Ukrainy i Mołdawii"

Politycy zgodnie przyznają, że nadanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do Unii Europejskiej to historyczny moment. Komentując to wydarzenie, członkowie rządu zwracają uwagę na dyplomatyczne wysiłki premiera Mateusza Morawieckiego, które miały na celu skłonienie zachodnich polityków do poparcia unijnych aspiracji państw Europy Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina Mołdawia Marcin Przydacz POLSKA polityka

Ukraina i Mołdawia kandydatami do Unii Europejskiej. Wyraźny głos poparcia i apel do przywódców

Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do Unii Europejskiej. Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje po spełnieniu dodatkowych warunków również Gruzja. Rezolucja w tej sprawie uzyskała miażdżąca większość głosów, poparły ją wszystkie większe grupy polityczne - zarówno lewicowe jak i konserwatywne.
Zobacz więcej na temat:  Europa Parlament Europejski Mołdawia Ukraina Unia Europejska