Polskie Radio
Section05
Mołdawia

Łukaszenko coraz brutalniejszy wobec opozycji

Białoruskie siły bezpieczeństwa zamordowały aktywistę, 31-letniego Romana Bandarenkę. Na cmentarzu żegnały go tysiące ludzi. Tymczasem zatrzymano dziennikarkę, która wyśledziła, jak władze zacierały tropy prowadzące do jego zabójców. Na Białorusi powiało chłodem, jakiego jeszcze nie znano. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Białoruś Unia Europejska Aleksander Łukaszenka protest demonstracje Mołdawia Bułgaria Macedonia Północna Libia polityka konflikty międzynarodowe Agnieszka Bryc Magdalena El Ghamari Trójka społeczeństwo

NASZ WYWIAD "Sukces mobilizuje". Ekspert OSW o wyborach w Mołdawii: trwa wymiana pokoleń i prorosyjski straszak już nie działa

- Ma miejsce zmiana pokoleniowa. Coraz więcej młodych Mołdawian wyjeżdża na Zachód za pracą, co pozwala im doświadczyć życia w rozwiniętych demokracjach europejskich. Do tego następuje zwykła wymiana pokoleń. W wiek wyborczy wchodzi coraz więcej młodych ludzi, co wpływa wyraźnie na kształt poparcia dla poszczególnych partii - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus, mówiąc o przyczynach wygranej Mai Sandu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja naddniestrze wybory

Maia Sandu prezydentem Mołdawii. Ekspert: nadzieje na model rozwoju europejskiego

W Mołdawii doszło do zmiany prezydenta. Wybory wygrała Maia Sandu, która ma prozachodnie poglądy. - Czy rzeczywiście pojawiła się szansa na szybkie zbliżenie z Unią Europejską? Przed Mołdawią tak naprawdę stoi ogromna praca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Mołdawia Europa

NASZ WYWIAD Wybory w Mołdawii. Ekspert OSW: dla Kremla prorosyjski Dodon to gwarancja rosyjskich wpływów w Naddniestrzu

- Rosja stawia w wyborach prezydenckich na reelekcję prorosyjskiego Igora Dodona, który regularnie odwiedza Kreml i lansuje zbliżenie z Rosją. Wybory, jeśli będą uczciwe, może jednak wygrać prozachodnia reformatorka Maia Sandu. Ma olbrzymie szanse – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja naddniestrze

Wątki Ludmiły Kozłowskiej w grze Putina w Mołdawii

Po politycznych perturbacjach w Mołdawii prokurator generalny tego kraju chce sprawdzenia, kto stał za zamkniętym dochodzeniem w sprawie szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiły Kozłowskiej. "Zarzucano jej między innymi nielegalne finansowanie opozycji, pranie brudnych pieniędzy i związki z rosyjskimi służbami specjalnymi" – przypomina w obszernym artykule tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  Ludmiła Kozłowska Fundacja Otwarty Dialog Mołdawia kiszyniów Rosja Władimir Putin

Mołdawia. Między dostatnią przeszłością a niepewną przyszłością

Mołdawia to kraj niegdyś płynący… – Mlekiem, miodem i winem. To przyjemny południowy kraj na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego; doinwestowany, bo Moskwie bardzo zależało, żeby uczynić z niego takie "okno wystawowe", zwłaszcza w konfrontacji z Rumunią – przypomina Kamil Całus, autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne". 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Drozd Trójka podróże podróże zagraniczne komunizm Mołdawia Australia Afryka Wschodnia

Mołdawia. Kraj niewielki, ale bardzo złożony

- Choć liczy sobie teraz już poniżej 3 mln mieszkańców, skupia na swoim terenie całe mnóstwo zjawisk, których byśmy się w takim małym kraju nie spodziewali. Mamy tam do czynienia z parapaństwem, czyli z separatyzmem nadniestrzańskim, z największą emigracją zarobkową w regionie, czy z bardzo poważnym problemem tożsamościowym - mówił w "Pulsie świata" Kamil Całus, autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne".
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Mołdawia Czarne Dwójka

Mołdawia. Początek nowej drogi

- Premierem nowego rządu została Maia Sandu, polityk proeuropejski, ale w składzie jej gabinetu znaleźli się politycy różnych oriantacji. Macierzysta partia pani premier stanowi w parlamencie mniejszość. Pytaniem jest, jaką poliykę będzie uprawiał rząd, który powstał nie za jakąś opcją, ale przeciwko Vladowi Plahotniukowi – mówił w Dwójce Jakub Pieńkowski, ekspert PISM.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Unia Europejska USA Rosja ŚWIAT polityka Piotr Pogorzelski