Redakcja Polska

Weszło w życie porozumienie rozejmowe na wschodzie Ukrainy

27.07.2020 08:47
O godz. 00.01 w poniedziałek weszło w życie porozumienie w sprawie całkowitego i obustronnego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Jak dotychczas brak informacji o jego naruszeniu.
Wojsko w Donbasie
Wojsko w DonbasieShutterstock

Porozumienie negocjatorów Ukrainy i Rosji oraz OBWE osiągnięto w ub. środę.

Służby prasowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego opublikowała wówczas oświadczenie stwierdzające, że "przełom (w negocjacjach) był rezultatem skutecznych działań delegacji ukraińskiej, przy wsparciu naszych międzynarodowych partnerów w Berlinie i Paryżu". W oświadczeniu podkreślono, że całkowite i obustronne przerwanie ognia jest warunkiem wstępnym do realizacji porozumień z Mińska z 2015 r.

Rozmowa Putin-Zełenski

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej w niedzielę ocenili pozytywnie fakt zawarcia rozejmu i podkreślili - jak głosi komunikat Kremla - "znaczenie bezwzględnego przestrzegania tych ustaleń przez uczestników konfliktu".

Natomiast według służby prasowej prezydenta Ukrainy, Zełenski i Putin "zgodzili się, że niezbędne jest pilne zrealizowanie dodatkowych kroków na rzecz wparcia przerwania ognia"

Trwające od 2014 r. walki między żołnierzami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

Starcia pomimo rozejmu w Mińsku

Intensywne walki ustały po zawarciu porozumienia rozejmowego w 2015 r. w stolicy Białorusi - Mińsku, ale wciąż dochodziło do sporadycznych starć, w których ginęli zarówno cywile, jak i żołnierze ukraińscy oraz separatyści.

Zełenski, po zwycięstwie w wyborach i objęciu władzy w ub. r., podejmował próby zakończenia konfliktu, m.in. aranżując szereg wymian jeńców. Starcia trwały jednak nadal.

Stosunki między Ukrainą i Rosją pogorszyły się jeszcze bardziej po zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 r.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Donbas Rosja

Rosyjski historyk: władze Rosji kłamią na temat Obławy Augustowskiej

25.07.2020 10:20
Historyk rosyjskiego "Memoriału" Nikita Pietrow powiedział Polskiemu Radiu, że władze Rosji kłamią, twierdząc, iż nie wiedzą, co się stało z osobami zaginionymi w trakcie Obławy Augustowskiej. Dziś mija 75 lat od zakończenia antypolskiej operacji Armii Czerwonej i sowieckich służb, nazywanej Obławą Augustowską.

Premier Mateusz Morawiecki o prezydencji w V4. "Powrót na właściwe tory"

25.07.2020 16:43
W tym roku Polska rozpoczyna roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej - przypomniał na swoim profilu społecznościowym premier Mateusz Morawiecki.

Rozejm w Donbasie i koronawirus. Telefoniczna rozmowa prezydentów Ukrainy i Rosji

26.07.2020 22:11
Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski, rozmawiali w niedzielę telefonicznie na temat rozejmu, który ma wejść w życie w Donbasie od poniedziałku, 27 lipca - poinformowały w komunikatach kancelarie obu przywódców.