Polskie Radio
Section05
Donbas

Dokument UE: Rosja odpowiedzialna za konflikt na Ukrainie. Wpisu domagała się Polska

Polska, będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie, wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że te zapisy znalazły się w deklaracji na szczyt Unia Europejska-Japonia, którą uzgodnili przedstawiciele państw członkowskich. Zaakceptowali oni także zapisy dotyczące klimatu, które również wywoływały spory.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Donbas Unia Europejska

UE przedłuża sankcje dyplomatyczne wobec Rosji

Unia Europejska przedłuży o kolejne pół roku sankcje dyplomatyczne wobec Rosji za aneksję Krymu. Decyzja zapadła na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Restrykcje mają być przedłużone do połowy września. By weszły w życie, potrzebna jest jeszcze formalna zgoda unijnych ministrów, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina Donbas Krym wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje

Proces ws. zestrzelenia samolotu nad Donieckiem. Ekspert: Ukraina liczy, że sprawa zyska rozgłos

W Badhoevedorp koło Amsterdamu rozpoczął się proces karny w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego, co spowodowało śmierć wszystkich 298 lecących nim osób, w większości Holendrów. W Polskim Radiu 24 o procesie mówił Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas Donieck katastrofa lotnicza katastrofa samolotu Malaysia Airlines Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski Tadeusz Iwański Ośrodek Studiów Wschodnich

NASZ WYWIAD Ataki w Donbasie, dymisja Surkowa, "kuratora" separatystów. Ekspert PISM: widzimy starą taktykę Moskwy i balony próbne

- Kolejna eskalacja walk w Donbasie to był mały szok dla Zachodu. Niemcy i Francja podtrzymują ułudę, że format normandzki działa – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Daniel Szeligowski, ekspert PISM. - Zachód coraz rzadziej domaga się od Rosji zaprzestania agresji wobec Ukrainy, coraz częściej wyraża chęć zaangażowania się w dialog z Rosją na temat nowej architektury bezpieczeństwa – zauważa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Donbas Rosja ŚWIAT