X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska odwiedziła miejsce pochówku i oddała hołd Konstantemu Kalinowskiemu

03.10.2020 16:10
Na Białorusi kolejny dzień protestów. W Soligorsku OMON zatrzymywał demonstrantów w tamtejszym parku. Tymczasem w Wilnie na Litwie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska odwiedziła miejsce pochówku przywódcy Powstania Styczniowego na Litwie, a także bohatera narodowego Białorusi.
Audio
  • Na Białorusi protesty. Na Litwie S.Cichanouska złożyła kwiaty na grobie K.Kalinowskiego. Materiał Kamila Zalewskiego
Swiatłana Cichanouska na wiecu wyborczym. Według oficjalnych wyników białoruskich wyborów zdobyła 10,1 proc. głosów, wobec 80,1 proc. oddanych na Alaksandra Łukaszenkę
Swiatłana Cichanouska na wiecu wyborczym. Według oficjalnych wyników białoruskich wyborów zdobyła 10,1 proc. głosów, wobec 80,1 proc. oddanych na Alaksandra ŁukaszenkęSvetlana Turchenick/ Shutterstock

Jak informuje portal Tut.by w parku w Soligorsku zebrało się około stu demonstrantów. Większość klaskała i skandowała "Niech żyje Białoruś". Protest przerwali funkcjonariusze OMON-u, którzy wcześniej otoczyli demonstrantów. Z kolei w Brześciu odbył się wiec poparcia dla Aleksandra Łukaszenki.

Tymczasem w Wilnie Swiatłana Cichanouska złożyła kwiaty przy grobie powstańca styczniowego, białoruskiego bohatera Konstantego Kalinowskiego, który spoczywa w kaplicy na Cmentarzu na Rossie. W nagraniu opublikowanym w sieciach społecznościowych przytoczyła słowa Kalinowskiego, że to "nie ludzie są dla rządu, ale rząd dla ludzi". Zaznaczyła, że ich sens jest jeszcze bardziej aktualny niż kiedykolwiek. - Walczył o wolność ludzi, a teraz my z wami kontynuujemy jego dzieło. Tylko razem możemy zbudować kraj do życia - oświadczyła liderka białoruskiej opozycji.

Szczątki przywódców powstania styczniowego na Litwie, Konstantego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego oraz innych uczestników zrywu odnalezione zostały trzy lata temu na wileńskiej Górze Zamkowej.

22 listopada 2019 roku w Wilnie, z udziałem prezydentów Polski i Litwy, odbył się uroczysty pogrzeb powstańców styczniowych, w tym jednego z przywódców zrywu na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego – Konstantego Kalinowskiego.


IAR/dad