X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruska opozycja organizuje demonstrację "Narodowe Ultimatum"

25.10.2020 09:02
Białoruska opozycja zapowiada na dziś kolejnego wielotysięcznego protestu. To 85. dzień powyborczych wieców w Mińsku z żądaniami odejścia Aleksandra Łukaszenki i rozpisania nowych wyborów prezydenckich. Tymczasem Alaksandr Łukaszenka rozmawiał przez telefon z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo.
Audio
  • Białoruska opozycja organizuje demonstrację Narodowe Ultimatum [posłuchaj]
Protest w Mińsku
Protest w MińskuPAP / EPA / STRINGER

Dzisiejsza demonstracja ma odbyć się w stolicy i innych dużych miastach kraju pod hasłem "Narodowe ultimatum". To nawiązanie do upływającego dziś ultimatum liderki opozycji, Swiatłany Cichanouskiej. Zażądała ona uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania represji wobec uczestników protestów oraz ustąpienia przez Aleksandra Łukaszenkę z funkcji prezydenta Białorusi. Cichanouska zagroziła, że jeśli władze nie spełnią tych warunków, w poniedziałek cały kraj może rozpocząć protest. 

"26 października nie tylko wstrzymuję swoją pracę. Ja zatrzymuję bezprawie i niesprawiedliwość. Zasługujemy na szacunek. Żądamy, aby nas usłyszano, będziemy walczyć o sprawiedliwość" - powiedziała Cichanouska w nagraniu wideo skierowanym do rodaków. Liderka białoruskiej opozycji zapewniła robotników, którzy wezmą udział w strajku, ze nie zostaną bez jej wsparcia.

Tymczasem Alaksandr Łukaszenka rozmawiał przez telefon z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo. Białoruska państwowa agencja prasowa BiełTA poinformowała, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Waszyngtonu. Sekretarz stanu Mike Pompeo podkreślił, że Stany Zjednoczony pozostają zwolennikiem suwerenności i niezależności Białorusi oraz rozwoju współpracy z tym krajem. Z kolei Alaksandr Łukaszenka - cytowany przez agencję BiełTA - poinformował rozmówcę o dialogu narodowym, który - według niego - " jest na Białorusi aktywnie prowadzony". 

Łukaszenka podkreślił, że głównym sojusznikiem jego kraju jest Rosja. Zaznaczył jednak, że Moskwa "nie miesza się w wewnętrzne sprawy Białorusi". Alaksandr Łukaszenka oznajmił Mike'owi Pompeo, że "w przypadku zewnętrznej agresji ze strony Polski, Litwy lub innych krajów, Białoruś i Rosja będą zmuszone do zareagowania".

Z kolei Mike Pompeo zauważył, że Białoruś nie powinna obawiać się zagrożenia ze strony NATO, Polski czy Litwy.

IAR/ks