Polskie Radio
Section05
protest

Ekoterror w Nadleśnictwie Lutowiska. Rzecznik Lasów Państwowych apeluje: powstrzymajcie to, zanim dojdzie do tragedii

Jak informują Lasy Państwowe, ekoterroryści zastawili na leśników z Podkarpacia śmiertelną pułapkę - wbili gwoździe w planowane do pozyskania drzewa. "Gdy piła zahaczy o taki gwóźdź, może on zabić. Powstrzymajcie to, zanim dojdzie do tragedii" - apeluje rzecznik LP Michał Gzowski. Sprawa została zgłoszona na policję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Lasy Państwowe podkarpackie protest

Horała o akcji przeciw CPK: prawnicy mają interes w tym, żeby ludzie się buntowali

- Fundacja, która mobilizuje ludzi przeciw projektom CPK, jest bardzo ściśle powiązana z kancelarią prawną, która żyje z tego, że reprezentuje ludzi w sprawach dotyczących wywłaszczenia - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Jak podkreślił, prawnikom "nie zależy na tym, żeby system był prostszy". - Mają interes w tym, żeby ludzie się buntowali i składali pozwy, bo z tego kancelaria żyje - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka centralny port komunikacyjny Marcin Horała GOSPODARKA protest

Bunt pracowników Biedronki. "Sieć planuje wykorzystać niejasne przepisy"

Sieć sklepów Biedronka jeszcze oficjalnie nie otworzyła sklepów w niedziele, a pracownicy już się buntują. Portal Money.pl dotarł do listu protestacyjnego jednej z załóg sklepu tej sieci. "Stanowczo sprzeciwiamy się pracy w niedziele niehandlowe" - piszą i podkreślają, że protestują przeciwko "próbie omijania prawa".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sprzedaż detaliczna biedronka protest handel w niedzielę przepisy

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka

Sri Lanka: jest oficjalna rezygnacja prezydenta. Wiemy, kiedy parlament wybierze jego następcę

Parlamentarzyści na Sri Lance wybiorą nowego prezydenta w najbliższą środę, zapowiedział przewodniczący Parlamentu Mahinda Yapa Abeywardana. Do wtorku można zgłaszać kandydatury na to stanowisko. Jak poinformowano, dotychczasowy prezydent kraju Gotabaya Rajapaksa - po ucieczce na Malediwy, skąd udał się do Singapuru - złożył rezygnację z urzędu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Sri Lanka Azja protest

Grupa Tauron doszła do porozumienia ze związkowcami. Będzie wyrównanie inflacyjne, zakończy się protest

Pracownicy spółek Grupy Tauron otrzymają w dwóch transzach wyrównanie inflacyjne w łącznej wysokości 7 tys. zł brutto - zakłada porozumienie, podpisane przez przedstawicieli strony społecznej i zarząd Taurona. Jesienią związkowcy i zarząd Grupy mają wznowić rozmowy płacowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Polska Energia związki zawodowe protest zarobki energetyka POLSKA społeczeństwo

"Generacja pro-life". W USA rośnie liczba młodych przeciwniczek aborcji

"New York Times" w artykule pt. "Generacja Pro-life" wskazuje, że wiele kobiet przyjęło orzeczenie Sądu Najwyższego mówiące, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, z poczuciem szoku i strachu, ale dla części z nich oznacza to coś innego: triumf praw człowieka, a nie ograniczenie praw kobiet. Jak pisze gazeta, wśród przeciwników aborcji jest wiele kobiet "świeckich", które postrzegają swoje działania przeciwko aborcji jako część postępowego dążenia do praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA społeczeństwo aborcja protest

Grupa związkowców w siedzibie PGG. Oczekują rozmów o podwyżkach i planach spółki

Kilkudziesięciu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej weszło w poniedziałek rano do katowickiej siedziby tej największej węglowej spółki. Jak deklarują, pozostaną tam do momentu uzyskania gwarancji podjęcia rozmów z przedstawicielami rządu m.in. o podwyżkach, planach wobec spółki i cenach węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza związki zawodowe protest węgiel Ministerstwo Aktywów Państwowych produkcja cena

Gigantyczne protesty rolników w Holandii. "Unijne elity chcą zlikwidować branżę"

W Holandii tysiące rolników protestują przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji tlenku azotu. To zdaniem wielu z nich tak naprawdę protest przeciw eliminowaniu ich branży na rzecz ochrony klimatu. Prezes European Milk Board Sieta van Keimpema powiedział portalowi tvp.info, że jeśli likwidacja rolnictwa uda się w Holandii, unijne elity będą chciały tego samego w innych krajach, m.in. w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Unia Europejska rolnictwo rolnicy protest demonstracje Europejski Zielony Ład GOSPODARKA

W Tadżykistanie doszło do zbrodni na cywilach. Protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę ludności

W miejscowości Ruszan położonej w autonomicznej prowincji Górski Badachszan w Tadżykistanie, doszło w maju do zbrodni na ludności cywilnej przypominającej wydarzenia w ukraińskiej Buczy - poinformował portal thediplomat.com, powołując się na tadżycką dziennikarkę Anorę Sarkorową. Z kolei gwałtowne protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan policja śmierć Uzbekistan protest