Polskie Radio
Section05
protest

Noc Muzeów: okazja do niezwykłego zwiedzania i… czas protestu samorządowych muzealników

Już kolejny raz w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej że w tym czasie placówki ujawniają swoje tajemnice i otwierają miejsca, do których zwykle zajrzeć nie można. Tymczasem właśnie w Noc Muzeów protest zapowiadają pracownicy warszawskich muzeów. Hasło "Wystawne gmachy – głodowe pensje" ma zwrócić uwagę na poważne problemy płacowe w tej grupie zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Noc Muzeów 2024 zwiedzanie protest pracownicy płaca minimalna zarobki Aleksandra Dobieszewska Michał Matus Trójka

Masowe protesty w Gruzji. Czy ustawa o "zagranicznych agentach" wejdzie w życie?

W Gruzji od połowy kwietnia trwają masowe protesty. Sobotni "Marsz Europejski" trwał wiele godzin i zgromadził łącznie ponad 300 tysięcy osób, a w poniedziałek (13 maja) od rana tłum otacza budynek parlamentu w centrum Tbilisi. Część demonstrantów spędziła w tym miejscu całą noc. Ma to związek z projektem ustawy ograniczającej działalność organizacji pozarządowych i mediów.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Magdalena Skajewska Micheil Saakaszwili protest

Finał Eurowizji. Zamieszki przed halą, była Greta Thunberg

Szwedzka policja starła się propalestyńskimi demonstrantami przed Malmö Arena, gdzie odbywał się finał Eurowizji. Wśród ponad stu osób biorących udział w proteście była obecna aktywistka Greta Thunberg. Świadkowie mówią o większej niż zwykle brutalności policji, która wciągała protestujących do pojazdów policyjnych i używała gazu łzawiącego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Eurowizja Szwecja Europa Greta Thunberg protest

Protest rolników i "Solidarności" bez PiS. Szydło o powodach

- Temat jest tak ważny, że to powinna być obywatelska i społeczna manifestacja. Weźmiemy w niej udział, nie jako partia polityczna, ale Polacy, mieszkańcy UE - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł i była premier Beata Szydło. Odniosła się w ten sposób do organizowanej w piątek 10 maja manifestacji przeciwko Zielonemu Ładowi.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Beata Szydło Europa Unia Europejska rolnicy Solidarność protest Warszawa POLSKA Grzegorz Osiecki

Protesty na amerykańskich i europejskich uczelniach. Jaka jest ich istota?

Przez amerykańskie i europejskie uniwersytety przetoczyła się fala protestów związanych z sytuacją w Palestynie. Ich uczestnicy domagają się przerwania prowadzonej tam operacji wojskowej. Zaczęło się od wywieszania plakatów i banerów, lecz niedawno przerodziło się to w miasteczka namiotowe na terenie kampusów. Jakie postulaty mają demonstranci? O tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Patrycja Sasnal Trójka Izrael Palestyna protest Klub Trójki konflikt w Strefie Gazy

NASZ WYWIAD Gruzja na rozdrożu? "Opcja proeuropejska może wygrać wybory"

W Tbilisi trwają demonstracje przeciwko tzw. rosyjskiemu prawu o zagranicznych agentach. Ekspertów niepokoi także inna kontrowersyjna ustawa - o strefach offshore. - Proeuropejska opozycja w Gruzji mogłaby wygrać wybory, pod warunkiem, że się zjednoczy. Będzie to jednak bardzo trudne, gdyż Gruzini są tak podzieleni, że gdy popierają jedną z partii - innych nienawidzą - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, ekspert Rondel Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ. Dodał, że kontrowersyjne decyzje Gruzińskiego Marzenia dodają impetu partiom opozycyjnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja protest policja Europa NASZ WYWIAD Rosja