Polskie Radio
Section05
protest

Zakaz demonstrowania w Paryżu. Prawnicy są oburzeni. "To łamanie praworządności i demokracji"

Zgodnie z instrukcjami ministra spraw wewnętrznych Francji Geralda Darmanina, w Paryżu zakazano w maju kilku demostracji, a Zgromadzenie Narodowe przegłosowało powołanie komisji śledczej w sprawie "małych grup, sprawców przemocy podczas demonstracji". - Takie działanie to łamanie praworządności i demokracji, jest to też czysto polityczna decyzja - mówi specjalista prawa karnego prof. Olivier Cahn.
Zobacz więcej na temat:  Francja Paryż Lyon protest Europa ŚWIAT

"Problem powinien być rozwiązany na poziomie szpitali". Rzecznik PiS o proteście pielęgniarek i położnych

Rzecznik PiS Rafał Bochenek stwierdził, że "oczywiście jest pewien problem, ale powinien on zostać rozwiązany na poziomie szpitali, bo dzisiaj to, jak wynagradzane są poszczególne pielęgniarki zależy od kontraktu zawieranego pomiędzy konkretną pielęgniarką a jej pracodawcą".
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia POLSKA inwestycje szpital pielęgniarka protest Rafał Bochenek PiS Prawo i Sprawiedliwość położna ciąża

Zdemolowane ulice, spalone samochody i setki rannych policjantów. Francja liczy straty po pierwszomajowych protestach

Francuski minister spraw wewnętrznych poinformował, że w sumie podczas pochodów pierwszomajowych we Francji zatrzymano 540 osób. W wyniku starć z demonstrantami rannych zostało 406 policjantów i żandarmów. Wiele ulic w największych miastach jest zniszczonych, gdyż manifestanci demolowali budynki, a także podpalali samochody i śmietniki.
Zobacz więcej na temat:  Francja święto pracy manifestacje protest ŚWIAT Europa

Stefanik: ulica staje się tym miejscem, gdzie Francuzi coraz częściej rozwiązują problemy

- We Francji społeczeństwo coraz bardziej traci wiarę już nie tylko w instytucje, ale zwyczajnie w polityków. Bo jeśli spojrzymy na wydarzenia z ostatnich lat czy miesięcy, to widzimy, że spada zaufanie do wszystkich polityków nad Sekwaną. Spada również zaufanie do instytucji jako remedium na problemy społeczne i polityczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Zbigniew Stefanik. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protest społeczeństwo

Francuzi wciąż protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Na ulice ma wyjść 1,5 miliona demonstrantów

We Francji odbywają się dziś pochody organizowane przez związki zawodowe z okazji Święta Pracy. W tym roku centrale związkowe spodziewają się wysokiej frekwencji z powodu trwającego od ponad czterech miesięcy konfliktu społecznego wokół reformy podwyższającej wiek emerytalny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja manifestacje protest demonstracje emerytura