Polskie Radio
Section05
protest

Spór o aborcję. "Każda strona ma równe prawa"

W kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się dziś protesty pod hasłem "Czarna środa" ws. zmian przepisów dot. aborcji. Akcjom towarzyszyły kontrmanifestacje zorganizowane przez środowiska pro-life, których uczestnicy opowiadają się za zaostrzeniem obowiązujących przepisów i zakazem przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. O sporze wokół aborcji, a także pojęciu wolności i godności, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Kaja Godek (Fundacja Życie i Rodzina) i publicysta, Tomasz Wiścicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja manifestacje protest

Protesty w związku z projektami ustaw zmieniającymi prawo aborcyjne

Na 17 stycznia Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział tzw. Czarną Środę, czyli protesty związane z odrzuceniem projektu Ratujmy Kobiety i przekazaniem do dalszych prac propozycji komitetu #ZatrzymajAborcję. W Warszawie zapowiedziano m.in. zgromadzenia przed biurami PO, Nowoczesnej i PiS. Pikiety popierające projekt #ZatrzymajAborcję zapowiadają natomiast na środę organizacje antyaborcyjne. O protestach mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Sejm Grzegorz Górny protest

"Czy młodzi lekarze walczą wyłącznie o swoje wynagrodzenia?"

Brakiem porozumienia zakończyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami. Zdaniem ministra, medycy nie chcieli rozmawiać o innych propozycjach niż pieniądze; w opinii lekarzy, przedstawiciele rządu przyszli na spotkanie nieprzygotowani. O proteście rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Gujski, redaktor naczelny „Służby Zdrowia”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia protest rząd Mariusz Gujski

Publicyści o planowanej rekonstrukcji rządu

– Zdaje się, że na czwartkowym spotkaniu szefostwa PiS ograniczono rekonstrukcję. Okazuje się, że kiedy trzeba wymieniać konkretnie ludzi to jest znacznie trudniej – powiedział w Debacie Poranka Stanisław Janecki z tygodnika Sieci Prawdy. O rekonstrukcji mówił także publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Stanisław Janecki służba zdrowia protest Konstanty Radziwiłł Witold Waszczykowski Antoni Macierewicz POLSKA

Protest lekarzy. Nowoczesna chce odwołania ministra zdrowia

 - Jeżeli już dziś protestuje od 3 do 5 tys. lekarzy, którzy wypowiedzieli lub nie podpisali klauzuli opt-out, a minister Radziwiłł mówi, że nic się nie dzieje, to znaczy, że mamy do czynienia z sytuacją pełnego kryzysu, z którym nie radzi sobie obecny rząd – powiedziała w audycji 24 Pytania przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Dodałą, że jej urgupowanie chce odwołania ministra zdrowia. Odniosła się także do wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech i wspólnych działań opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Katarzyna Lubnauer służba zdrowia protest

Będzie spotkanie Morawiecki - Porozumienie Rezydentów?

Porozumienie Rezydentów zwróciło się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Młodzi lekarze chcą rozmawiać o tym, jak wyjść z „sytuacji kryzysu” w służbie zdrowia. O proteście lekarzy rezydentów i pracach sejmowej komisji zdrowia, mówiły reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik i Maria Ochman z Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz protest