Redakcja Polska

Statek kosmiczny "Resilience" firmy SpaceX już w kosmosie

16.11.2020 13:04
Start amerykańskiej rakiety kosmicznej Falcon 9 przesunięto z soboty na niedzielę ze względu na trudne warunki pogodowe.  Rakieta z kapsułą Crew Dragon, wyprodukowaną przez spółkę SpaceX Elona Muska, wystartowała z NASA Kennedy Space Centrum w Cape Canaveral na Florydzie w niedzielę o godz. 19.27 czasu lokalnego
Audio
  • Zbudowana przez firmę SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę statek "Resilience". Relacja Przemysława Pawełka [posłuchaj]
Zdjęcie przedstawiające pierwszy wzlot prototypu Starship SN5
Zdjęcie przedstawiające pierwszy wzlot prototypu Starship SN5PAP/EPA/SPACEX/HANDOUT

W nocy z niedzieli na poniedziałek zbudowana przez firmę SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę statek "Resilience". Czworo astronautów na jego pokładzie po 27 godzinach ma znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rakieta wystartowała z amerykańskiego Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie. To pierwszy raz, gdy należąca do Elona Muska firma SpaceX, wysłała (wspólnie z NASA) na orbitę pełną załogę astronautów.

Na pokładzie statku kosmicznego "Resilience" znajduje się troje Amerykanów: Shannon Walker, Mike Hopkins i Viktor Glover oraz Japończyk Soichi Noguchi. Astronauci mają wylądować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego.

Pierwsza testowa misja SpaceX miała miejsce w maju. Wtedy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) zostało wysłanych dwóch astronautów, nie była to więc pełna załoga. Obecnie na MSK znajdują się trzy osoby - Rosjanie Siergiej Ryżykow i Siergiej Kud-Swerczkow oraz Amerykanka Kate Rubins. Przylecieli tam w ubiegłym miesiącu na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powstała dzięki współpracy rosyjsko-amerykańskiej pod koniec lat 90. Znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, ok. 400 km od powierzchni naszej planety. Od 2000 r. jest stale zamieszkana przez astronautów.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na MSK. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.


Źródło: IAR/kierunekirlandia.eu