Polskie Radio
Section05
SpaceX

Polska inwestuje w sferę kosmiczną. Kupuje satelity do celów cywilnych i militarnych

Pod koniec października tego roku Polska zakupiła cztery satelity do celów cywilnych, które mają rozpocząć działanie w 2027 r. Do tej pory na orbitę ziemską satelity wysyłała polska spółka SatRevolution. Nowe zakupy zwiększą zasób satelitów należących do polskich podmiotów z 6 do 10. Swojego eksperymentalnego, satelitę badawczego PW-Sat2, umieściła parę lat temu na orbicie np. Politechnika Warszawska. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kosmos satelita esa NASA SpaceX

Start polskich satelitów Intuition-1 i STORK-7 przeniesiony. Na orbitę trafią dzięki rakiecie Falcon-9 firmy SpaceX

Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1 wraz z komputerem pokładowym Antelope, którego wyniesienie na orbitę planowano początkowo na najbliższy czwartek, będzie wystrzelony w kosmos najwcześniej w sobotę 11 listopada – poinformowała firma KP Labs, której inżynierowie zbudowali i wyposażyli satelitę. Tą samą rakietą poleci także drugi polski satelita: STORK-7 z firmy SatRew. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kosmos elon musk satelita SpaceX infrastruktura

Polski satelita Intuition-1. SpaceX wyniesienie go na orbitę

Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, wraz z zaawansowanym komputerem pokładowym Antelope, będzie wyniesiony na orbitę w najbliższy czwartek, 9 listopada - poinformowała firma KP Labs, której inżynierowie zbudowali i wyposażyli satelitę. Wyniesie go na orbitę rakieta Falcon 9, którą opracowała firma SpaceX, należąca do Elona Muska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elon musk SpaceX rakieta kosmos satelita Ziemia infrastruktura

"Uniemożliwić wykorzystanie systemów Starlink w Strefie Gazy". Izrael o planach Muska

"Izrael użyje wszelkich dostępnych środków, by uniemożliwić wykorzystanie systemów Starlink w Strefie Gazy" - napisał na platformie X (d. Twitterze) izraelski minister komunikacji Szlomo Karhi. W sobotę o planie zaopatrzenia w te systemy "uznanych na arenie międzynarodowej organizacji pomocowych w Gazie" informował Elon Musk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Izrael elon musk Starlink satelita SpaceX

Polski astronauta będzie trenował przed lotem na ISS razem z NASA. Trafi na orbitę statkiem Dragon

- Misja z udziałem polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) stwarza nowe możliwości w lotach kosmicznych także dla innych krajów – powiedziała rzeczniczka amerykańskiej firmy Axiom Space. Dodała także, że polski astronauta będzie trenował w NASA z międzynarodowymi partnerami i firmą Elona Muska SpaceX, w przygotowaniach do swojego lotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NASA esa kosmos SpaceX

"To dobry pierwszy krok", mimo eksplozji rakiety. Szef NASA o nieudanym starcie Starship

- Czwartkowy start Starship był "dobrym pierwszym krokiem", mimo że rakieta wybuchła w powietrzu - powiedział w CNN szef NASA Bill Nelson. Jak ocenił, fiasko nie opóźni planów agencji dotyczących lądowania na Księżycu za pomocą statku należącego do SpaceX. Szef firmy Elon Musk zapowiedział kolejną próbę za kilka miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT SpaceX rakieta kosmos Wszechświat NASA

"Musi wybrać czy stoi po stronie Kijowa, czy Moskwy". Podolak o utrudnianiu Ukrainie przez SpaceX sterowania dronami

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy powiedział, że "mija rok ukraińskiego oporu; firmy, w tym SpaceX, muszą wybrać, czy stoją po stronie Kijowa, czy Moskwy". Wcześniej prezes SpaceX Gwynne Shotwell powiadomiła, że firma ograniczyła ukraińskiej armii możliwość korzystania z sieci Starlink do sterowania dronami.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie Starlink SpaceX łączność bezprzewodowa bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Misja Artemis rozpoczęta. Rakieta Space Launch System ze statkiem Orion okrąży Księżyc

Z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta Space Launch System. Najpotężniejsza rakieta w historii wyniesie kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis I. Jest to pierwszy krok w ramach programu, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kosmos Artemis ŚWIAT księżyc NASA USA elon musk SpaceX infrastruktura