X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruska opozycja laureatem nagrody PE im. Sacharowa

16.12.2020 13:56
Demokratyczna opozycja na Białorusi laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego imienia Sacharowa, przyznawanej za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. Decyzja w sprawie przyznania nagrody zapadła dwa miesiące temu i w tej sprawie była zgoda większości grup politycznych. W środę w Brukseli odbyło się uroczyste wręczenie.
Audio
  • Białoruska opozycja laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Weranika Capkała i Swiatłana Cichanouska odbierają nagrodę Sacharowa
Weranika Capkała i Swiatłana Cichanouska odbierają nagrodę SacharowaPAP/EPA/JOHN THYS / POOL

Nagrodę odebrali przedstawiciele Rady Koordynacyjnej, która reprezentuje opozycję. - W ostatnich miesiącach pokazali Państwo całemu światu co oznacza nie poddawać się. Bronili Państwo swoich praw i nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu. Oddajemy Państwu cześć i honor za stawiany opór - powiedział szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

David Sassoli podkreślił, że Unia ma moralny obowiązek wspierać Białorusinów w ich walce o wolność.

- Zjednoczeni przeżywamy nasz strach dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Fotografia pokazana w Parlamencie Europejskim przedstawiająca kobietę ubraną na biało, klęczącą przed szpalerem milicjantów, to nie scena z filmu wojennego - to pokojowa Białoruś 2020 roku. Zatrzymani ludzie oznaczani różnymi kolorami, by policjanci wiedzieli, jak mocno można bić, to też pokojowa Białoruś 2020 roku. I to wszystko w sercu Europy - powiedziała Swiatłana Cichanouska, jedna z liderek białoruskiej opozycji.

Po raz pierwszy Parlament Europejski przyznał nagrodę imienia Sacharowa w 1988 roku. Otrzymali ją wtedy wspólnie Nelson Mandela oraz Anatolij Marczenko. Jeśli chodzi o przedstawicieli Białorusi, to w 2004 roku nagrodę otrzymało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, dwa lata później laureatem nagrody imienia Sacharowa został jeden z liderów opozycji Aleksandr Milinkiewicz.

Nagroda została nazwana na cześć Andrieja Sacharowa, twórcy radzieckiej bomby wodorowej, który później zaangażował się w zapobieganie niszczącym skutkom swojego odkrycia i walczył o prawa człowieka w ZSRR.cz.

IAR/dad