Redakcja Polska

Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami przeciwko Covid-19

27.12.2020 15:35
Szefowa unijnej agencji Europol ostrzegła, że grupy przestępcze będą próbowały wykorzystać kampanię szczepień przeciwko Covid-19 do wprowadzenia na rynek i zarobienia na fałszywych, podrabianych szczepionkach.
Audio
  • Dziś w Unii Europejskiej oficjalny start szczepień przeciwko koronawirusowi. Wczoraj pierwsze preparaty firmy Pfizer i BionTech dotarły do wszystkich krajów członkowskich i tego samego dnia Węgry, Słowacja i Niemcy rozpoczęły ich podawanie. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Szczepionka Pfizer
Szczepionka PfizerPAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS

Sprawę poruszyła w rozmowie z niemiecką grupą medialną Funke-Mediengruppe (Berliner Morgenpost), na którą powołuje się "Brussels Times", Catherine De Bolle - w przeszłości szefowa policji federalnej w Belgii.

- Wysłaliśmy już ostrzeżenie do państw członkowskich Unii Europejskiej, wzywając je do zachowania szczególnej czujności. Istnieje bowiem realne ryzyko, że grupy przestępcze spróbują wykorzystać zapotrzebowanie na szczepionki - powiedziała.

Oszustwo może przybrać jedną z dwóch form: szczepionki będą zamawiane i opłacane, a następnie nigdy nie zostaną dostarczane. Drugi scenariusz, to zdaniem Europolu, wprowadzenie na rynek fałszywych szczepionek.

Jak informuje belgijska gazeta, w mediach społecznościowych już pojawiły się oferty sprzedaży szczepionek.

- Jeśli padniesz ofiarą takiego oszustwa, może to oczywiście mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia - ostrzegła De Bolle.

Transport szczepionek z Belgii do krajów członkowskich jest organizowany przez firmę H. Essers, która posiada specjalnie zabezpieczone ciężarówki do przewożenia szczepionek z fabryki Pfizer w Puurs koło Antwerpii na lotniska lub do centrów dystrybucji w krajach UE.

Stamtąd przesyłki są rozprowadzane do ośrodków szczepień zgodnie z regulacjami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: COVID-19 koronawirus Europol