X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy medycy dotarli do Bratysławy. Będą testować Słowaków na koronawirusa

23.01.2021 11:33
Polscy medycy od sobotniego poranka pomagają testować Słowaków na koronawirusa. W Bratysławie w kilkudziesięciu punktach wraz z miejscowymi lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi pobierają wymazy do testów antygenowych.
Audio
  • Polscy medycy pomagają w testowaniu na Słowacji. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)
Polscy medycy po wylądowaniu na lotnisku w Bratysławie
Polscy medycy po wylądowaniu na lotnisku w Bratysławie PAP/Radek Pietruszka

W piątek po południu rządowym samolotem przyleciało 67 medyków z Warszawy i Łodzi. Ta grupa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych jest częścią polskiej ekipy liczącej ok. 200 wolontariuszy, którzy w odpowiedzi na apel rządu Słowackiego przybyli z pomocą medyczną.

Testy Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek, 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia.

W sobotę wczesnym rankiem pod hotel w Bratysławie, w którym zakwaterowano medyków z Polski, przyjechały autokary straży pożarnej, aby rozwieźć ich do punktów pobrań rozsianych po mieście.

W jednym z nich, zorganizowanym w szkole podstawowej przy ulicy Dudovej, pracę rozpoczął zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Artur Zaczyński, który również nadzoruje pracę Polaków w Bratysławie. - To narodowe testowanie Słowaków jest unikatowym projektem - powiedział.

Polscy medycy będą pracowali po 10-12 godzin dziennie przez weekend. W ciągu jednej godziny mają pobrać wymazy od kilkudziesięciu osób. Przed punktem pobrań przy Dudovej od samego rana pacjenci stali w kolejce.

Bezpieczeństwo - przede wszystkim

Próbki do testów antygenowych pobierane są z nosogardła lub z ust. Medycy są poubierani w specjalną odzież ochronną. - Ważne jest bezpieczeństwo pacjentów, ale także nasze - wyjaśnił Zaczyński.

Poinformował, że choć strona słowacka zapewnia środki ochrony osobistej i testy, to polska ekipa jest wyposażona we własny sprzęt. Podkreślił, że wszyscy medycy są już podwójnie zaszczepieni.

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni chętnie odpowiedzieli na prośbę o pomoc wystosowaną przez rząd Słowacki. Na wyjazd zgłosiło się więcej osób niż było miejsc.

Pielęgniarki w grupie medyków

W grupie polskich medyków przyleciały do Bratysławy m.in. pielęgniarki z CSK MSWiA, a wśród nich pierwsza zaszczepiona osoba w Polsce, naczelna pielęgniarka kliniki Alicja Jakubowska. - Nie zastanawiałam się długo nad tym, czy jechać, a nawet zwerbowałam 17 koleżanek ze szpitala - powiedziała.

Grupę polskich medyków pożegnał w piątek na lotnisku w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy na terenach przygranicznych pomóc po to, żeby również od tej strony mieć lepsze zabezpieczenie w związku z pandemią, ale solidarność to także marka eksportowa Polski - wyjaśnił szef rządu.

Podziękował około 200 medykom, którzy zgłosili się do udziału w akcji pomocy Słowakom.

Na lotnisku w Bratysławie grupę polskich lekarzy i medyków przywitał premier Słowacji Igor Matovicz. Podkreślił, że pomoc jest znakiem solidarności między Polską i Słowacją.


PAP/dad