X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: jako coraz poważniejsze oceniamy działania białoruskie

05.11.2021 12:47
Mamy do czynienia z kolejną odsłoną prób eskalacji przez Białoruś wydarzeń na polskiej granicy. Zdecydowanie te działania białoruskie oceniamy jako coraz poważniejsze - powiedział w piątek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Komendant Główny Policji spotkał się z policjantami i strażnikami granicznymi na granicy polsko-białoruskiej
Komendant Główny Policji spotkał się z policjantami i strażnikami granicznymi na granicy polsko-białoruskiejTwitter/Polska Policja

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w piątek o kolejnych prowokacjach ze strony białoruskiej na granicy. Jeden z żołnierzy białoruskich chciał strzelać z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy, a 100 metrów dalej pięciu Białorusinów krzyczało, ze zastrzeli polskich żołnierzy. - Mamy do czynienia z kolejną odsłoną prób eskalacji przez Białoruś wydarzeń na polskiej granicy. Zdecydowanie te działania białoruskie oceniamy jako coraz poważniejsze. To był kolejny incydent wprost związany ze stworzeniem niebezpiecznej sytuacji dla naszych żołnierzy - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Wyjaśnił, że "mieliśmy do czynienia z próbą wystrzelenia pocisku w kierunku Polaków oraz z groźbą, że białoruska strona zacznie do polskich żołnierzy strzelać". - Widać ewidentnie, że Białorusini eskalują napięcie i nastroje w pasie przygranicznym - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zaznaczył też, że sytuacja która miała miejsce dobę wcześniej pokazuje, że Białorusini "również tworzą incydenty agresywne i prowokacyjne po to, żeby tuszować fakt masowego przepychania imigrantów przez polską granicę". - W ten sposób nie chcą dopuścić, żeby polska strona zidentyfikowała fakt przekraczania masowego granicy z Białorusią - powiedział Żaryn.

- Kolejne historie pokazują daleko idące zaangażowanie strony białoruskiej w proceder migracyjny i organizowania szlaku migracyjnego - podkreślił rzecznik.

Prowokacyjne zachowania

W środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że we wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą, które - po próbie nawiązania kontaktu - przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi.

Natomiast w czwartek MON poinformowało, że w środę "doszło do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy pełniących służbę na granicy. Wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia. Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy".

W środowym komunikacie MSZ przekazało, że chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został we wtorek wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych; rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą; incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada. Jak podano, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, przylegających do granicy z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Stanisław Żaryn