Redakcja Polska

Rozpoczynają się ćwiczenia Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy

01.05.2022 12:45
18 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów, także z Polski, weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj ćwiczeniach Defender Europe 2022 oraz Swift Response 2022. Ćwiczenia odbędą się na terenie naszego kraju oraz ośmiu innych państw
Audio
  • Podpułkownik Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powiedział, że w ćwiczeniach Defender Europe 2022 na terenie Polski poza polskimi żołnierzami wezmą udział wojska Stanów Zjednoczonych, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii oraz Wielkiej Brytanii [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePhoto: PAP/Marcin Bielecki

W Polsce będzie ćwiczyło 7 tysięcy żołnierzy, udział w ćwiczeniach weźmie 3 tysiące jednostek sprzętu.
Podpułkownik Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powiedział, że w ćwiczeniach Defender Europe 2022 na terenie Polski poza polskimi żołnierzami wezmą udział wojska Stanów Zjednoczonych, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Ćwiczenie odbędzie się na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i w Żaganiu. 

"Podczas ćwiczenia zostanie sprawdzona zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne takie jak przemieszczenie na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych. Tutaj żołnierze będą pokonywali dwie przeszkody. Najpierw Wisłę, a później rzekę Narew" - mówił Marcel Podhorodecki. 

Defender Europe to ćwiczenia międzynarodowe i cykliczne organizowane przez Amerykańskie Siły zbrojne nastawione na budowanie gotowości i współpracy między sojusznikami Stanów Zjednoczonych i NATO. Podpułkownik Marcel Podhorodecki mówił, że ćwiczenia odbywają się regularnie i nie mają związku z obecną sytuacją międzynarodową. "Zarówno ćwiczenie Defender Europe jak i Swift Response należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych. Nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z sytuacją geopolityczną w regionie" - mówi wojskowy. Kraje biorące udział w ćwiczeniach zaczęły ich planowanie w 2021 roku.
Ćwiczenia potrwają do 27 maja.

IAR/ks