Polskie Radio
Section05
NATO

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Prezydent Andrzej Duda poleciał do Nowego Jorku, gdzie po południu polskiego czasu weźmie udział w debacie w ONZ na temat broni masowego rażenia. To właśnie rozmowy w ONZ są głównym celem kilkunastogodzinnej wizyty polskiej delegacji w Nowym Jorku. Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent USA Nowy Jork ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Jarosław Guzy Rada Bezpieczeństwa ONZ NATO

Ekspert o reformie systemu dowodzenia NATO

Szefowie sztabów generalnych państw NATO zatwierdzili plan reform w strukturze dowodzenia. Powodem jest m.in. potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. O jedno z dowództw – logistyczne – szczególne zabiega Polska. Jest ono bowiem dla naszego kraju ważne, gdyż dotyczy ułatwienia przerzutu wojsk z zachodniej Europy na wschodnia flankę. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica był Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO wojsko Europa Europa Środkowo-Wschodnia

"Amerykanie są naszym głównym sojusznikiem"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak składa wizytę w Waszyngtonie. Spotka się tam z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, generałem Herbertem Raymondem McMasterem. Rozmowa będzie dotyczyła między innymi polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej oraz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. O wizycie szefa MON w USA mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lekki z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  USA Mariusz Błaszczak NATO Paweł Lekki wojsko

"Pozyskanie elementów tarczy antyrakietowej będzie kluczowe"

– Jest dużo do zrobienia, stan naszego uzbrojenia nie jest najlepszy – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, rozmawiał w kwaterze głównej NATO m.in. sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem. – Wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu będzie kontynuowane – mówił po spotkaniu szef MON.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Mariusz Błaszczak

Szef MON w NATO. Będzie wzmacnianie wschodniej flanki

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził w kwaterze głównej NATO zainteresowanie umieszczeniem jednego z dowództw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Szef MON spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i naczelnym dowódcą połączonych sił zbrojnych Sojuszu w Europie, generałem Curtisem Scaparrottim. O rozmowach Mariusza Błaszczaka z NATO mówił w audycji Północ-Południe Jakub Palowski z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Mariusz Błaszczak Jacek Czaputowicz Bułgaria

Romuald Szeremietiew o wizycie szefa MON w kwaterze NATO

Mariusz Błaszczak składa wizytę w kwaterze głównej NATO. To pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa MON, który zastąpił na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. W Polskim Radiu 24 o wyzwaniach stojących przed szefem resortu obrony, a także Sojuszem Północnoatlantyckim, mówił prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Antoni Macierewicz NATO Mariusz Błaszczak Romuald Szeremietiew

"Obecność wojsk USA to element bezpieczeństwa Polski"

MON potwierdza, że szef resortu jeszcze w styczniu poleci do USA. Do wizyty ma dojść 17 stycznia. - Wzmocnienie flanki wschodniej jest przedmiotem tych rozmów, zgodnie z zaproszeniem. Chciałbym zobaczyć państwo i polityków, którzy są zdolni coś na Stanach Zjednoczonych wymusić. Polska nie musi nic wymuszać na USA, ponieważ nasze stosunki są bardzo dobre i Amerykanie chcą z nami rozmawiać na temat bezpieczeństwa – mówił w audycji 24 Pytania szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Ministerstwo Obrony Narodowej NATO Biały Dom Waszyngton POLSKA

NASZ WYWIAD NATO formuje nowe dowództwa. Jedno ugościmy w Polsce?

Nowe struktury Sojuszu zajmą się logistyką, przerzucaniem sprzętu, drożnością szlaków komunikacyjnych w Europie i przez ocean – mówił portalowi PolskieRadio.pl Robert Pszczel, były dyrektor biura informacyjnego NATO w Moskwie. W związku z aktywnością Rosji w zakresie ćwiczeń, Sojusz zabiega o zmiany w Dokumencie Wiedeńskim, by móc je obserwować.
Zobacz więcej na temat:  NATO NASZ WYWIAD Rosja Zapad 2017 Ukraina ŚWIAT