Polskie Radio
Section05
NATO

Erdogan odrzuca przeprosiny NATO za incydent na symulacji

Szef NATO przeprosił Turcję, po tym jak Ankara wycofała swoich wojskowych z ćwiczeń Sojuszu w Norwegii. Wizerunki Recepa Tayyipa Erdogana i Kemala Ataturka pojawić się miały na jednej z grafik w kontekście ilustrującym wrogów sojuszu. Jens Stoltenberg poinformował, że odpowiadająca za "incydenty" osoba została odsunięta od organizacji manewrów i nie prezentowała opinii członków NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan NATO Rosja

Rakiety Patriot trafią do Polski. "Duży sukces rządu"

Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Wartość kontraktu może przekroczyć 10 miliardów dolarów. W magazynie Północ-Południe komentarz dra Piotra Zakrzewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Michała Karnowskiego z Sieci.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot Michał Karnowski USA Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko NATO POLSKA

„Nie powinniśmy grać w Europę wielu prędkości”

- Nie powinniśmy grać w Europę wielu prędkości, bo jeśli przesadzimy, wektory zmienią kierunki, a wtedy możemy mieć takie efekty jak np. Brexit – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius. Odniósł się także do przyszłości Unii Europejskiej, relacji ze Wschodem i stosunków polsko-litewskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Brexit Litwa NATO

"Pozycja Unii Europejskiej będzie słabła". Receptą PESCO?

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Unia Europejska armia Bruksela wojsko Brexit NATO Federica Mogherini PESCO