Polskie Radio
Section05
NATO

NATO uczciło pamięć ofiar Holokaustu. W kwaterze głównej dwie wystawy zorganizowane przez Polskę

W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz flagi państw sojuszniczych w kwaterze głównej NATO w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu z inicjatywy Polski stanęły też dwie wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Auschwitz ŚWIAT Europa NATO Belgia Bruksela Beata Płomecka Holokaust

Ogromne koszty inwazji. Jankowski: może uznano, że należy je ponieść, by utrzymać imperialną wizję Rosji

- Rosji zaczyna zagrażać taki kraj jak Ukraina, która się modernizuje i westernizuje, gdzie jest mniejsza korupcja i zaczął się rozwój gospodarczy. To dla Rosji groźba egzystencjalna - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet). W "Debacie dnia" wziął udział również Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Ukraina Białoruś Władimir Putin NATO polityka Adrian Stankowski

Bogdan Rzońca: oczekujemy od Niemiec solidarnej postawy ws. Ukrainy

- Zachowanie rządzącej koalicji w Niemczech jest dosyć dziwne wobec ogromnego zagrożenia, jakim może być agresja rosyjska na Ukrainę. Być może to jest powodem spowolnienia dyskusji na ten temat w Parlamencie Europejskim. Polska ma tu jasne przesłanie, Niemcy udają, że problem ten nie jest wielki - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Ukraina Białoruś Władimir Putin NATO polityka Adrian Klarenbach

"Wszystkie wymiary konfliktu są dla Polski niebezpieczne". Gawkowski o posiedzeniu RBN

- Rada Bezpieczeństwa Narodowego to dobre miejsce, żeby i przedstawiciele opozycji parlamentarnej, i koalicji rządowej porozmawiali o tym, czy rzeczywiście grozi nam wojna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Rada Bezpieczeństwa Narodowego POLSKA prezydent Rosja NATO Ukraina Polskie Radio 24 Andrzej Duda serwis wschodni Europa Krzysztof Gawkowski lewica

Pilne konsultacje ws. Ukrainy. Na Litwie spotkają się eksperci z Polski i państw bałtyckich

Szefowie prezydenckich biur, "na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wezmą dziś w Wilnie udział w konsultacjach głównych prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii" - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo NATO serwis wschodni BBN wojsko Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe POLSKA polityka Andrzej Duda Litwa Estonia

NASZ WYWIAD "Fascynacja Niemiec Rosją". Sumlenny: po odmowie dostaw broni Ukraińcy zaczną myśleć, że Berlin jest częścią problemu

- Istnieje głęboka fascynacja Rosją w niemieckim społeczeństwie. Wielu Niemców przez dekady nie widziało różnicy między Rosją a Ukrainą - mówi portalowi PolskieRadio24.pl niemiecki politolog Sergej Sumlenny, ekspert ds. Europy Środkowej i Wschodniej, były dyrektor Fundacji im. Heinricha Bölla w Kijowie, tłumacząc szersze tło obecnego stanowiska Berlina w kwestii m.in. dostaw broni na Ukrainę. Politolog dodał, że Niemcy bardzo często postrzegają Moskwę jako równowagę dla wpływów USA w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja USA Europa wojna na Ukrainie NATO Europa Wschodnia serwis wschodni infografika Niemcy Nord Stream 2 ZSRR NASZ WYWIAD

NATO odrzuciło żądania Rosji. Waszczykowski: Sojusz nie mógł zgodzić się na takie warunki

Chodziło o to, by stworzyć [w Europie] jakąś strefę specjalną wpływów dla Rosji i powrócić do sytuacji w Europie z roku sprzed 1997 roku, czyli sprzed rozszerzenia NATO. Oczywiście Sojusz nie mógł się zgodzić na tego typu warunki i musiał odpowiedzieć stanowczo: nie - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Witold Waszczykowski, komentując decyzję NATO i USA o odrzuceniu rosyjskich żądań dotyczących tzw. gwarancji bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Witold Waszczykowski ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie NATO USA

Szef NATO poinformował o odrzuceniu żądań wycofania wojsk z Europy Środkowej. Zwiększono stan gotowości sił Sojuszu

Jens Stoltenberg poinformował o przekazaniu na piśmie odpowiedzi na żądania Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do zmniejszenia napięcia na Ukrainie i wokół niej oraz wznowienia dialogu.
Zobacz więcej na temat:  NATO Stany Zjednoczone Rosja konflikty międzynarodowe bezpieczeństwo wojsko Ukraina Jens Stoltenberg serwis wschodni ŚWIAT Europa

Gen. Komornicki: Rosja nie dostała pozytywnych odpowiedzi na swoje żądania, Putin rozpocznie wojnę

- Jeżeli Putin nie uzyska pozytywnych odpowiedzi na żądania, które przedstawił NATO i prezydentowi Stanów Zjednoczonych, na pewno zrealizuje swój militarny plan "odzyskania" Ukrainy. A z tego co mi wiadomo, rosyjski przywódca takich odpowiedzi nie uzyskał - podkreślił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Władimir Putin Europa serwis wschodni