Polskie Radio
Section05
NATO

„W Polsce wytrącono z równowagi ekosystem służb, rozbito, skłócono środowisko”

- Urząd Ochrony Państwa w 2001 roku - nim przejął go rząd Leszka Millera - był w bardzo dobrej kondycji i osiągał bardzo dobre efekty co było dostrzegane także przez partnerów z NATO – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. Odniósł się także do obecnego stanu polskich służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 urząd ochrony państwa Leszek Miller służby specjalne Grzegorz Małecki Agencja Wywiadu NATO

Uderzenie na Syrię. "Baszszar al.-Asad to zbrodniarz"

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego w Syrii. Ma to być odwet za ubiegłotygodniowy atak chemiczny na szpital w mieście Duma niedaleko Damaszku. Według syryjskich mediów państwowych atak na Syrię był "bezprawny", a Rosja wezwała do zwołania Zgromadzenia Ogólnego ONZ. O ataku w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”), amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Warszawski) i Michał Kobosko (Atlantic Council).
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Rosja Syria USA Wielka Brytania Francja Jens Stoltenberg Donald Tusk Władimir Putin Baszar al-Assad Biały Dom Zbigniew Lewicki Jerzy Haszczyński

„To największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski”

- To największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski. Wiemy już też, że będzie ciąg dalszy i cały program "Wisła" będzie kosztował ogromne pieniądze. To bardzo duże wydarzenie dla polskiej obronności – powiedział w audycji Cafe Armia Rafał Lesiecki z Defence24). O podpisaniu przez szefa MON umowy zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu Wisła mówili także Mariusz Cielma (DziennikZbrojny.pl) i Michał Likowski (Magazyn Raport).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot wojsko NATO USA

"NATO w Polsce realizacją testamentu Lecha Kaczyńskiego"

– Obecność wojsk NATO w Polsce zawsze była marzeniem Lecha Kaczyńskiego i jest realizacją jego testamentu – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier spotkał się z żołnierzami w Bemowie Piskim. W Polskim Radiu 24 o obecności sił Sojuszu w naszym kraju mówił Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika”. – (…) to gwarancja spoistości NATO – podkreślał publicysta.
Zobacz więcej na temat:  wojsko NATO Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak bezpieczeństwo

„Patrioty są dopiero początkiem uszczelniania polskiego nieba”

Polska podpisała umowę na dostawę amerykańskiego systemu Patriot, w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. Dwie z ośmiu baterii Patriot trafią do armii w 2022 roku za kwotę 4,75 mld dolarów. O umowie na zakup Patriotów mówili w audycji Debata Poranka Karol Gac (portal Dorzeczy.pl), Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Jakub Pacan („Tygodnik Solidarność”).
Zobacz więcej na temat:  Patriot USA NATO armia wojsko Karol Gac Sebastian Gajewski