Polskie Radio
Section05

NATO

TYLKO U NAS Więcej żołnierzy USA w Polsce? "Tym się mierzy siłę sojuszy"

MON zapewnia, że liczba żołnierzy USA w Polsce nie zmieni się. Gen. Leon Komornicki wskazał w Polskim Radiu 24, że Polska powinna dążyć do tego, żeby Amerykańscy żołnierze stacjonowali u nas na stałe, a nie tylko rotacyjnie. - Tym się mierzy sojusze. Nie deklaracjami, nie obietnicami, zapewnieniami, ale materialnym poparciem, siłą - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko USA

TYLKO U NAS Wojska USA z Niemiec do Polski? Eksperci ostrożni

Prezydent USA powiedział Polskiemu Radiu, że możliwe jest przeniesienie wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski. - To była dość ogólna wypowiedź, bardziej grzecznościowa niż merytorycznie wskazująca na to, że może do tego dojść - skomentował gen. Bogusław Pacek. Z kolei Krzysztof Jaworski z Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego stwierdził, że "jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że Donald Trump dość hojnie deklaruje i zapowiada różne rzeczy". - Później z wykonaniem jest różnie - dodał ekspert.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Trump

TYLKO U NAS Strategiczny dokument gotowy. "Ruszy polityczny wyścig"

BBN zakończyło pracę nad Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. Gen. Stanisław Koziej wyraził obawy, że dokument wywoła spór między rządem a obozem prezydenta. - Rozpocznie się taki polityczny wyścig. Czyja to zasługa, czyj sukces, że ta strategia wreszcie jest? I wstydliwego, cichego przemilczania, czyja to wina, że dopiero teraz, że tak późno? - powiedział w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Stanisław Koziej

TYLKO U NAS USA wycofują wojska z Europy. "Musimy przejąć inicjatywę"

USA zmniejszają swoją obecność wojskową w Europie. Z Niemiec ma zostać wycofanych co najmniej 5 tys. żołnierzy. - Myślę, że obecność amerykańska w Polsce będzie utrzymana - powiedział w Polskim Radiu 24 generał Roman Polko. Dodał też, że Polska powinna spróbować budować pozycję na kształt Niemiec z czasów zimnej wojny.
Zobacz więcej na temat:  polityka Roman Polko POLSKA bezpieczeństwo USA Europa

Tusk leci do Armenii. W Erywaniu rozmowy o Ukrainie, NATO i przyszłości europejskiego bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk weźmie udział w 8. szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Erywaniu. Wśród głównych tematów znajdą się wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, odporność Europy i przyszłość relacji transatlantyckich. Szef polskiego rządu spotka się między innymi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Armenia