Polskie Radio
Section05
ćwiczenia wojskowe

"Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA"

W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe USA Donald Trump James Mattis Rosja Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

Zapad 2017: po manewrach rosyjskich wojsk

Za naszą wschodnią granicą kończą się manewry Zapad 2017, a na polskich poligonach ruszają właśnie największe ćwiczenia naszej armii w tym roku – Dragon 2017. Bierze w nich udział ponad 17 tys. żołnierzy i ok. 3,5 tys. wojskowego sprzętu. Gośćmi audycji Cafe Armia byli dziennikarze specjalizujący się w tematyce wojskowej: Mariusz Cielma (Nowa Technika Zbrojna), Michał Likowski (Raport), Michał Sitarski (Frag Out).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 wojsko Rosja NATO Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Białoruś ćwiczenia wojskowe

Zapad 2017. "Rosjanie wygrywają wojnę psychologiczną”

- Zapad 2017 to element wojny psychologicznej, którą Rosjanie - patrząc na histeryczne wypowiedzi polityków na Zachodzie i niektórych mediów - wygrywają – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko. Gość odniósł się w ten sposób do manewrów, które rozpoczęły się w środę m.in. na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Rosja Białoruś Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe manewry Zapad 2017

Manewry Zapad rozpoczęte. "Elementy wojny hybrydowej"

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad 2017 mają dwa zadania. Jak twierdzą eksperci, po pierwsze mają postraszyć i utwierdzić Zachód w przekonaniu, że Rosja jest militarną potęgą. Po drugie – mają dać Kremlowi odpowiedź na pytanie, czy Rosję stać na otwartą wojnę z NATO. O manewrach Zapad 2017 mówili w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych i Tadeusz Wróbel (Polska Zbrojna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 Rosja Białoruś manewry Zapad 2017 wojsko ćwiczenia wojskowe

Zapad 2017. Ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach?

14 września za naszą wschodnią granicą – na Białorusi i w Rosji – rozpoczną się manewry wojskowe Zapad 2017. Według Moskwy, ma w nich wziąć udział co najwyżej kilkanaście tysięcy żołnierzy. Zachodni eksperci mają jednak odmienne zdanie w tej sprawie.  W Polskim Radiu 24 komentarz dra Tomasza Wójtowicza z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 armia wojsko Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Białoruś Rosja ćwiczenia wojskowe

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko Rosja Zapad 2017 Litwa Łotwa Estonia Białoruś manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Finlandia

Zapad 2017: kolejne oddziały rosyjskich wojsk na Białorusi

Przybycie kolejnej grupy rosyjskich wojsk na Białoruś – tym razem wojsk łączności – relacjonuje w środę gazeta białoruskiego ministerstwa obrony. O stopniowo pojawiającym się na białoruskim terytorium rosyjskim sprzęcie wojskowym piszą też niezależne media. W manewrach weźmie udział około 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Rosja Białoruś NATO ŚWIAT

"Wywoływanie niepokoju jednym z celów ćwiczeń Zapad"

Sztab generalny fińskiej armii nie zgodził się na wpłynięcie do portu w Mariehamn na Wyspach Alandzkich rosyjskiego żaglowca szkoleniowego Kruzensztern. Nie podano przyczyn odmownej decyzji. Eksperci są zdania, że w przypadku konfliktu w regionie, wyspy mogą zostać przez Rosję zajęte i wykorzystane do działań dywersyjnych. O fińskiej reakcji na rosyjski żaglowiec mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Finlandia Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe

Ekspertka o manewrach Zapad-2017. „Obawia się nie tylko Zachód”

Według „New York Times”, planowane na wrzesień rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 to rodzaj zastraszania, który przypomina „najbardziej złowieszcze dni zimnej wojny”. – Obserwatorzy na Zachodzie z rosnącym niepokojem przyglądają się temu, co dzieje się co dwa lata w związku z tymi manewrami – komentowała w Świecie w Południe Anna Łabuszewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja ćwiczenia wojskowe manewry Zapad 2017 Bałtyk

Pierwsze szkolenia rotacyjne Wojsk Obrony Terytorialnej

Wiosną pierwszych 800 żołnierzy WOT – po połowie ochotnicy z cywila i rezerwiści – przeszło pierwsze szkolenia dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. W czerwcu żołnierze odbyli pierwsze dwudniowe szkolenia rotacyjne. O szkoleniach WOT mówili w audycji Café Armia płk Marek Pietrzak i starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojska Obrony Terytorialnej wojsko ćwiczenia ćwiczenia wojskowe