Redakcja Polska

Trzęsienie w Turcji. "Akcja będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR"

06.02.2023 16:52
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak powiedział, że akcja w Turcji będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR. Między godziną 16 a 17 do Turcji polecą polscy strażacy, aby pomóc w poszukiwaniu osób, które pozostają uwięzione pod gruzami na skutek trzęsienia ziemi.
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej wyruszy ze strażakami na misję w Turcji
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej wyruszy ze strażakami na misję w TurcjiPAP/EPA/YAHYA NEMAH

Na konferencji przed wylotem strażaków generał brygadier Bartkowiak mówił, że doświadczenie polskich strażaków jest bardzo duże i dlatego zostaną prawdopodobnie skierowani w najtrudniejsze miejsca. - Nasze ogromne zaangażowanie i doświadczenie sprawią, że najprawdopodobniej trafimy do najtrudniejszych miejsc - powiedział.

Posłuchaj
00:27 12185818_1.mp3 Na konferencji przed wylotem strażaków generał brygadier Andrzej Bartkowiak mówił, że doświadczenie polskich strażaków jest bardzo duże i dlatego zostaną prawdopodobnie skierowani w najtrudniejsze miejsca (IAR)

 

Przypomniał, że grupa HUSAR działa od 1999 roku i uczestniczyła w akcjach ratunkowych między innymi na Haiti, w Nepalu czy ostatnio w Libanie, po wybuchu w porcie w Bejrucie. - Polska grupa jako jako jedyna z francuską weszła na teren miasta i tam przeszukiwała osiedla - zaznaczył. Dodał, że polscy strażacy są cenieni wśród "husarów", ponieważ są jednymi z najbardziej doświadczonych na świecie.

Zapytany o trudności, z jakimi będą mierzyć się strażacy, Andrzej Bartkowiak wskazywał na wstrząsy wtórne i trudne warunki pogodowe. Przypomniał, że w Turcji odnotowano już kolejne wstrząsy po porannym trzęsieniu. - Kiedy nasi ludzie lub nasze psy będą wchodzili do budynków, trzeba będzie zwracać uwagę, czy nie dochodzi do kolejnych tąpnięć i ewentualnie szybko się ewakuować - wyjaśniał.


Posłuchaj
00:25 12185818_2.mp3 Zapytany o trudności, z jakimi będą mierzyć się strażacy, Andrzej Bartkowiak wskazywał na wstrząsy wtórne i trudne warunki pogodowe (IAR)

 

Zaznaczył, że największym przeciwnikiem strażaków będzie jednak mróz. - Tam jest poniżej zera i dosłownie z minuty na minutę i z godziny na godzinę spadają szanse ludzi na przetrwanie w gruzowisku. Dlatego musimy tam jak najszybciej dostać się i jak najszybciej działać - dodał Komendant Główny PSP.

O świcie w południowej Turcji doszło do wstrząsu o magnitudzie 7,9, na głębokości prawie 18 kilometrów. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Tego samego dnia po południu region nawiedziło drugie trzęsienie, o nieznacznie niższej sile. Nie żyje co najmniej 1900 osób, ale liczba ofiar może wzrosnąć.


Posłuchaj
00:51 12185795_1.mp3 Kilkadziesiąt krajów zaoferowało Turcji i Syrii pomoc po jednym z najbardziej tragicznych trzęsień ziemi w historii. O międzynarodowej pomocy - Wojciech Cegielski (IAR)

 

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Turcja trzęsienie ziemi

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Polska wyślę grupę ratunkową

06.02.2023 08:46
Tureckie władze zaakceptowały ofertę pomocy ze strony polskich strażaków w poszukiwaniu ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w poniedziałek rano. Polska wyśle grupę poszukiwawczo-ratowniczą.

Ambasador Ukrainy w Warszawie: Rosja zagraża bezpieczeństwu światowemu

06.02.2023 13:35
Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.