Redakcja Polska

Chorągiew Wojska Polskiego zawiśnie na Latarni Morskiej w Świnoujściu. "To już niemal tradycja"

15.08.2023 13:51
Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu. Powstała dzięki zbiórce społecznej flaga do końca dnia będzie powiewała na wysokości niemal 70 metrów i przypominała o Święcie Wojska Polskiego.
Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu
Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w ŚwinoujściuTT/@DariuszMatecki

- Wykorzystywanie Latarni Morskiej w Świnoujściu jako wyjątkowego masztu to już niemal tradycja - powiedziała Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. - Nasza latarnia jest najwyższym tego typu ceglanym zabytkiem na świecie i stoi w miejscu, gdzie zaczyna się Polska. To będzie piękny dzień i piękne święto - podkreśliła.

Flaga powstała dzięki zbiórce

Chorągiew, która zawiśnie na Latarni Morskiej w Świnoujściu, będzie widoczna z odległość kilkunastu kilometrów. Flaga powstała dzięki zbiórce społecznej. - Świnoujście jest dumne, że pełni obecnie funkcje jednego z najważniejszych Portów Wojennych Rzeczpospolitej i jest miejscem stacjonowania 8 Flotylli Obrony Wybrzeża - powiedział Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która jest współorganizatorem wydarzenia.


Jak dodał, "wojsko to dziś nie tylko gwarant naszej suwerenności państwowej i bezpieczeństwa, ale także ważny pracodawca i podmiot gospodarczy, a port wojenny i okręty wojenne są atrakcją turystyczną".

W związku z utrudnionym dostępem do latarni morskiej, do której można obecnej dostać się tylko statkiem, najlepszym miejscem do podziwiania Chorągwi będą nabrzeża po zachodniej stronie Świnoujścia - Basen Północny i plaża w okolicach falochronu zachodniego.


PAP/dad