Polskie Radio
Section05
Święto Wojska Polskiego

Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce

Na 15 sierpnia - 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla słuchaczy specjalne audycje poświęcone heroicznemu czynowi zbrojnemu z 1920 roku. Zaprosiliśmy do wysłuchania dźwięków archiwalnych, rozmów z ciekawymi gośćmi, a także słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego Trójka bitwa warszawska Józef Piłsudski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Sprzęt z górnej półki". Ekspert o produktach Polskiej Grupy Zbrojeniowej

- To jest sprzęt z górnej półki, najnowszej generacji. Niektóre armie na świecie mają porównywalny, a inne nawet takiego nie wprowadziły, nawet armia amerykańska nie do końca - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Szopa z portalu Defence24.pl, oceniając produkowany w Polsce sprzęt artyleryjski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański święto wojska polskiego pr24 Święto Wojska Polskiego Polska Grupa Zbrojeniowa

"Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Gen. Dębczak: zainteresowanie jest bardzo duże

- Armia bardzo dynamicznie się zmienia, od profilu osobowego żołnierza, przez wyposażenie Wojska Polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. brygady Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". - Oferujemy przecież bardzo stabilną, dobrą pracę za dobrą płacę, ale można rozwijać swoje umiejętności i zdobyć uprawnienia, jakich na rynku cywilnym się nie zdobędzie - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego wojsko

"Narodowcy bardzo zaangażowali się w obronę przedpola Warszawy". Żaryn o Bitwie Warszawskiej

- Bez pomocy węgierskiej byłoby bardzo ciężko w Bitwie Warszawskiej. Dzięki temu, że do Skierniewic dotarł transport, Niemcom nie udało się zablokować za sprawą gdańskiego strajku dokerów dostaw amunicji i broni do Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 bitwa warszawska historia Polski Wincenty Witos Józef Piłsudski Święto Wojska Polskiego

Co w odbudowanym Pałacu Saskim? Krzysztof Jabłonka proponuje informacje o szczególnych bitwach

- W Pałacu Saskim mogłoby znaleźć się rozszerzenie informacji o bitwach upamiętnionych na Grobie Nieznanego Żołnierza - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk, autor książki "100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu". - To nie będzie powielanie Muzeum Wojska Polskiego, to będzie poszerzenie wiedzy, z animacją, jak bitwa przebiegała, z ilustracjami, gdzie się to znajduje geograficznie i z osobami, które odegrały w nich ważną rolę - powiedział gość "Tematu dnia".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański Święto Wojska Polskiego POLSKA Pałac Saski

Prof. Janusz Odziemkowski: 15 sierpnia to święto zwycięstwa ducha nad przemocą

-  Żadne z wielkich zwycięstw, które odnosiliśmy i które zapisały się naszej historii - czy to Grunwald, czy Wiedzeń, czy zwycięstwa naszych hetmanów nad Tatarami i Moskwą nigdy nie miały takiej wagi, bo od nich nie zależało istnienie państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. - To nie tylko zwycięstwo militarne, ale też ducha nad przemocą, wolności nad niewolą- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Wojska Polskiego Tadeusz Płużański Janusz Odziemkowski

Jarosław Kaczyński: w tym dniu w sposób szczególny czujemy się dumni z naszej armii

W tym dniu w sposób szczególny czujemy się dumni z naszej armii, z tego jakich Polska miała i ma żołnierzy; kłaniamy się nisko i dziękujemy za wierną służbę – napisał do uczestników łódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jarosław Kaczyński Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego służby i bezpieczeństwo