Polskie Radio
Section05
latarnie morskie

"Poranek" w PR Dzieciom szlakiem nadmorskich latarni

13,5 metra – tyle mierzy najniższa, znajdująca się w Polsce, latarnia morska. Czy domyślacie się która to? Nad polskim wybrzeżem Bałtyku znajduje się 15 czynnych wież nawigacyjnych. Każda skrywa swoją historię i wiele interesujących faktów. Przenieście się w "Poranku" nad morze i dowiedzcie się jakie ciekawostki kryją w sobie polskie latarnie morskie.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci latarnie morskie

"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku

Gdy my śpimy, oni pracują, dając marynarzom znać, gdzie jest ląd. Mimo technologii GPS i satelity latarnicy morscy wciąż są potrzebni. Sami mówią o sobie tak: Nasza praca jest bardzo prosta. Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła. Jednym z nich jest Piotr Laskowski, który wykonuje ten zawód już od 35 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Mateusz Drozda latarnie morskie praca Morze Bałtyckie Koszalin marynarze

Latarnie morskie wciąż świecą - a czy są potrzebne?

- Na naszym wybrzeżu świeci 15 latarni morskich, 15 jest czynnych. Pomagają tym, którzy są na morzu, marynarzom, którzy wracają do domu lub wypływają z niego - mówi Apoloniusz Łysejko, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. - Są dwie nieczynne latarnie: w Nowym Porcie i latarnia Rozewie 2 - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Patryk Kuniszewicz latarnie morskie Weronika Puszkar bezpieczeństwo

Podróż szlakiem latarń morskich w Polsce

Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarń morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Morze Bałtyckie Bałtyk latarnie morskie