Polskie Radio
Section05
Świnoujście

PR24 Gróbarczyk: większość spraw Tusk ustalał w porozumieniu z Berlinem, zablokuje też terminal w Świnoujściu

- Za czasów Donalda Tuska najbardziej gospodarczo ucierpiało Pomorze Zachodnie. Nie mam wątpliwości, że ten proces może się powtórzyć. Inwestycja w Świnoujściu nie jest po myśli strony niemieckiej. Robi wszystko, aby ją ukrócić - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odpowiedzialny za gospodarkę morską i wodną. 
Zobacz więcej na temat:  Świnoujście Morze Bałtyckie terminal ministerstwo infrastruktury POLSKA

Żaryn: niemieckie media znowu atakują rozbudowę portu w Świnoujściu

"Kolejny raz niemieckie media podejmują wspólne i spójne działania informacyjne wymierzone w polski projekt inwestycyjny. Tym razem presja dotyczy Świnoujścia i ma prowadzić do porzucenia przez RP budowy portu kontenerowego" - napisał w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Świnoujście polityka Stanisław Żaryn

Business Insider: Niemcom nie podoba się terminal w Świnoujściu. Liczą na zamianę władzy w Polsce

Niemcy sprzeciwiają się budowie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, podobnie zresztą jak sprzeciwiały się innym wielkim inwestycjom: budowie tunelu pod Świną czy pracom na Odrze. Terminal ma wystartować w 2028 roku, ale niebawem w Polsce może zmienić się władza. "Jest więc możliwość, że rząd w innej konfiguracji - o ile taki się uformuje - nie będzie chciał inwestycji kontynuować" - podkreśla Bussines Insider.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście terminal porty inwestycje Niemcy

Chorągiew Wojska Polskiego zawiśnie na Latarni Morskiej w Świnoujściu. "To już niemal tradycja"

Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu. Powstała dzięki zbiórce społecznej flaga do końca dnia będzie powiewała na wysokości niemal 70 metrów i przypominała o Święcie Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście latarnie morskie Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 2023

ANALIZA Niemcy blokują polskie strategiczne inwestycje. Plany Warszawy zagrażają ich kulejącej gospodarce

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to jedna z kolejnych inwestycji, które wzmacniają Polskę i naszą gospodarkę. Jest to również kolejny krok do samodzielności Polski i uniezależnienia się od prób ingerowania w nasz rozwój gospodarczy. Niemcy po raz kolejny sprzeciwiają się polskiej aktywności inwestycyjnej. Budowa portu przeładunkowego może zagrozić kulejącej gospodarce niemieckiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pomorze Zachodnie Świnoujście tunel porty żegluga śródlądowa inwestycje Niemcy Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury polityka GOSPODARKA infrastruktura

PR24 Niemcy nie chcą portu w Świnoujściu. Gróbarczyk: postępuje proces blokowania inwestycji rozwojowych dla Polski

- Mamy już doświadczenie Odry i próby zablokowania niezwykle ważnych projektów. Ten proces postępuje i kierunek jest bardzo jasny - blokowanie tych inwestycji, które są dla Niemiec niewygodne, a z drugiej strony działają prorozwojowo dla Polski - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do kwestii portu w Świnoujściu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA Marek Gróbarczyk Świnoujście Niemcy inwestycje

Niższe ceny, lepsza infrastruktura, wspaniały krajobraz. Niemcy doceniają polskie wybrzeże

Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego jest ważnym punktem dla niemieckich wczasowiczów. - Sąsiedni kraj zainwestował w ostatnich latach w hotele, nadmorskie promenady, niedawno także w tunel pod Świną. Z kolei po niemieckiej stronie sezon zapowiada się skromnie - komentuje portal "Ostsee Zeitung" (OZ).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Morze Bałtyckie Bałtyk wakacje Świnoujście

Gróbarczyk: Niemcy obawiają się konkurencji ze strony nowego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, oświadczył, że blokowanie przez Niemcy budowy terminala kontenerowego Świnoujście - Szczecin to działanie polityczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Szczecin Marek Gróbarczyk Świnoujście Bałtyk żegluga pełnomorska porty inwestycji infrastrukturalne UE

Batalia o Świnoujście. Czy Niemcy są naprawdę zieloni, czy tylko zazdrośni?

Niemcy wciąż protestują przeciwko rozbudowie portu w Świnoujściu. Kilka miesięcy po tym, jak upadł argument związany ze spornymi wodami, przywołują m.in. kwestie ekologiczne, emisji hałasu czy pogorszenia sytuacji rybaków. O dziwo zupełnie zapomnieli o nich, kiedy budowali Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 regiony zachodniopomorskie Świnoujście GOSPODARKA infrastruktura