Redakcja Polska

Gwałtowne burze we Włoszech. Ambasada RP apeluje do mieszkających tam Polaków o ostrożność

03.11.2023 14:25
Ambasada RP we Włoszech zaapelowała w tweecie do Polaków o uważne śledzenie prognozy pogody i komunikatów lokalnych władz w związku z falą niepogody, przetaczającą się przez kraj. Bilans powodzi w Toskanii to sześć ofiar śmiertelnych. Utrudnienia i trudne warunki panują też w innych regionach.
Ambasada RP we Włoszech apeluje do Polaków o ostrożność w związku z falą niepogody
Ambasada RP we Włoszech apeluje do Polaków o ostrożność w związku z falą niepogodyPAP/EPA/Pedro Puente Hoyos

"Przez Włochy przetaczają się obecnie gwałtowne burze. Występują lokalne podtopienia - czasowo zamykane są niektóre drogi i linie kolejowe. W Toskanii ogłoszono stan kryzysowy" - podkreśliła polska ambasada. Dodała: "Apelujemy o uważne śledzenie prognozy pogody i komunikatów władz lokalnych".

W rezultacie ulewnych opadów deszczu i porywistego wiatru na północy Włoch, jakie przyniósł sztorm Ciaran, powstały lokalne powodzie na północy kraju i poważne szkody. Są trzy ofiary śmiertelne. Bardzo poważna sytuacja panuje w Toskanii, gdzie rzeki wystąpiły z brzegów w rejonie Prato i Florencji. Władze tego regionu apelują do mieszkańców, by weszli na wyższe piętra domów.

Ofiary śmiertelne

W miejscowości Montemurlo koło Prato znaleziono ciało 85-letniego mężczyzny w zalanym domu. Koło Prato zginęła także druga osoba. Trzecia zginęła koło Livorno.

W Prato z brzegów wystąpiła rzeka Bisenzio zalewając między innymi szpital w dzielnicy Santa Lucia. W mieście woda wdarła się na ulice i do przejść podziemnych.


Duże szkody wywołała też rzeka, która wystąpiła z brzegów w rejonie Mugello koło Florencji. Z najbardziej zagrożonych domów ewakuowano grupę rodzin.


Pap/dad